Co to jest ślub Haka: dlaczego jest wykonywany?

Jeśli chcesz wiedzieć, czym jest ślub Haka, musisz zrozumieć tradycje ślubne Maorysów. Omówimy to fascynujące przedstawienie bardziej szczegółowo poniżej, aby jeszcze bardziej docenić i zrozumieć jego znaczenie.

Porozmawiamy również o innych tradycjach, których można się spodziewać na maoryskiej ceremonii ślubnej.

Co to jest ślub Haka: dlaczego jest wykonywany?

Czy będziesz mieć swój ślub w Nowej Zelandii? Zalecamy przeczytanie, co należy umieścić w zaproszeniu na ślub docelowy, aby poinformować gości o wszystkim, co powinni wiedzieć.

Co to jest ślubna haka?

Haka to tradycyjny okrzyk wojenny i pieśń wykonywana przez Maorysów. Spektakl charakteryzują uderzenia w klatkę piersiową, krzyki, przesadne ruchy, a nawet mimika twarzy, by zastraszyć plemiennych przeciwników.

Hakę można jednak wykonać również na specjalne okazje, takie jak śluby. W dzisiejszych czasach łatwo jest znaleźć różne filmy online z występów Haka na weselach.

To naprawdę poruszający występ, który sprawi, że każdy poczuje się wdzięczny, że jest go świadkiem, zwłaszcza jeśli jest to twoje imię. Dlatego musimy zachować szacunek i poświęcić czas, aby dowiedzieć się więcej o znaczeniu Haka.

Co to jest taniec Haka na weselu?

Ponieważ Haka to okrzyk wojenny do zastraszania wrogów, można naturalnie zastanawiać się, dlaczego jest wykonywany na weselu. Niektórzy widzowie mogą zinterpretować to jako mężczyzn zastraszających pana młodego, ale taniec Haka na weselu jest również przeznaczony do świętowania.

Można to interpretować jako znak szacunku lub sposób na zaznaczenie kamienia milowego, zwłaszcza dla osób, które biorą ślub i mają wejść w życie jako żona i mąż. Według strony internetowej Nowej Zelandii, Haka może być również wykonywana jako znak jedności, gdy grupy spotykają się w pokoju.

Pamiętajcie, że wesela to także współpraca dwóch rodzin, jak w każdej innej kulturze. Niezależnie od tego, w dzisiejszych czasach możesz nawet spodziewać się zobaczyć Hakę na różnych imprezach, takich jak ukończenie studiów i urodziny.

Co ma zrobić Haka?

Zgodnie z tradycją i obyczajami Haka powinna być wykonywana, gdy spotykają się dwie strony. Dlatego też zobaczysz, jak Haka jest wykonywana, aby powitać ludzi, którzy odwiedzili Nową Zelandię.

Haka była również używana do przygotowania wojowników przed bitwą fizycznie i psychicznie. Ponadto Haka ma zastraszać przeciwników, co widać, gdy przed każdym meczem wykonuje go nowozelandzka drużyna rugby, czyli All Blacks.

Ale dziś można go również zobaczyć na weselach i innych uroczystych wydarzeniach, takich jak urodziny i ukończenia szkoły. W tych warunkach Haka pokazuje wagę takiej okazji i honoruje gości.

Dlaczego Hakas są tak emocjonalni?

Niezależnie od tego, czy to twój pierwszy raz, czy nie, nie jest niespodzianką, że czujesz intensywne emocje i wzruszasz się, będąc świadkiem występu Haka. W końcu ruchy i mimika spektaklu mają na celu poruszenie widzów.

Miało to wywoływać strach ówczesnymi stękaniami i przesadnymi ruchami. Ale w miarę jak Haka nabiera nowych znaczeń, widzowie nadal będą odczuwać emocje, a przedstawienie okazuje solidarność i szacunek.

Znajomość pochodzenia Haka z pewnością sprawi, że każdy poczuje się zaszczycony, że jest tego świadkiem. Co więcej, nie codziennie widzimy ludzi wyrażających się werbalnie i fizycznie podczas tak potężnego występu.

Czy robienie Haki to brak szacunku?

Niezbędne jest zrozumienie znaczenia wszystkiego, co robisz, jeśli chcesz wykonać Haka. Niektóre Haka mogą być wykonywane przez każdego, podczas gdy inne są przeznaczone wyłącznie dla mężczyzn i kobiet.

Nie-Maorys jest mile widziany do nauki Haka, ale poświęć trochę czasu na zrozumienie pieśni i wyrażeń. Pomoże Ci również wyrazić je bardziej autentycznie podczas wykonywania tego tradycyjnego rytuału.

Powstrzymaj się od robienia Haka bez powagi, podobnie jak wtedy, gdy uczysz się innych zwyczajów z dowolnej kultury. Zamiast tego okazuj szacunek, gdy otrzymasz szansę nauczenia się Haki.

Jak wygląda ślub Maorysów?

 • Ślub Maorysów rozpoczyna się telefonem powitalnym zwanym Te Karanga, zapraszającym parę młodych do Maorysów.
 • Lokalne plemię wykona następnie pieśń i taniec o nazwie Te Powhiri.
 • Sama ceremonia zaślubin Maorysów nazywa się Korowai, gdzie mężczyzna owija kobietę płaszczem
 • Po ceremonii kapłan pobłogosławi parę modlitwą podczas Te Manaakitanga
 • Goście następnie podarują parze Taonga lub prezenty
 • Para dotknie nosa podczas Hongi, by przypieczętować ceremonię Korowai, a następnie wyjdzie z tradycyjną pożegnalną pieśnią i tańcem podczas Te Haere Atu
 • Istnieje również Te Hakari czyli uczta i uroczystości po ślubie
 • Chcesz ślubu, który odda hołd Twoim korzeniom? Przeczytaj o tym, jaki rodzaj ślubu powinienem mieć.

  Wniosek

  I to wszystko! Podsumowując, czym jest ślub Haka, jest to rytuał maoryski wykonywany na weselach.

  Podczas gdy Haka służy do przygotowania wojowników przed walką, można ją również zobaczyć na weselach i innych uroczystych wydarzeniach, aby uhonorować gości i podkreślić wagę tej okazji. Dlatego ważne jest, abyś jako widz zachował szacunek podczas Haka.

  A jeśli jesteś zainteresowany jej wykonaniem, nie-Maorys również może nauczyć się Haka, pod warunkiem, że zrozumiesz, co za nim kryje.