Co to jest rozciągliwa igła do maszyny do szycia?

Odpowiedź na to, czym jest igła do stretchu do maszyny do szycia, jest już w samej nazwie; jest to szczególny rodzaj igły do ​​szycia materiałów streczowych. Rozciągliwy materiał może być trudny w obróbce, dlatego ważne jest, aby ustawić maszynę do szycia z odpowiednimi nasadkami.

Ale poza przygotowaniem igły, przeczytaj, jak uszyć rozciągliwy materiał na maszynie do szycia. Pomogłoby Ci poznać kilka wskazówek i sztuczek dotyczących szycia materiałów elastycznych, aby za każdym razem zapewnić idealne szwy.

Co to jest rozciągliwa igła do maszyny do szycia?

W końcu nie wystarczy założyć igłę do rozciągania. Musisz także wiedzieć, jakich ustawień użyć i manewrować rozciągliwym materiałem przez maszynę.

Do czego służy rozciągliwa igła w maszynie do szycia?

Igła do rozciągania to igła do szycia materiałów elastycznych, takich jak niektóre dzianiny, elastan, lycra i inne materiały do ​​produkcji odzieży elastycznej. Możesz szybko odróżnić igłę do rozciągania od zwykłej igły do ​​maszyny do szycia, ponieważ jej trzonek jest płaski, a oczko krótkie.

Igły do ​​rozciągania również nie należy mylić z igłą do dżerseju, ponieważ ma średnio lub mniej zaokrągloną końcówkę kulkową. Aby była jeszcze bardziej efektywna przy szyciu elastycznych materiałów, igła jest pokryta powłoką, która zapewnia gładkie przechodzenie przez włókna, co zapobiega przeskakiwaniu ściegów przez maszynę.

Na koniec pamiętaj, że podczas szycia materiałów elastycznych użyjesz również specjalnych nici, takich jak teksturowana nić nylonowa lub poliestrowa. Zapewnią elastyczność szwów na projekcie, ale solidne i perfekcyjne szycie uzyskasz tylko wtedy, gdy igła sprawnie wchodzi i wychodzi z materiału.

Czy powinieneś dostać igłę do rozciągania?

Potrzebujesz elastycznej igły, zwłaszcza jeśli nie masz pewności, czy zwykła igła do szycia może przeszyć rozciągliwe materiały, z którymi pracujesz. Można śmiało powiedzieć, że igła do rozciągliwości powinna znajdować się wśród twoich przechowywanych igieł na wypadek, gdybyś szyła elastyczne tkaniny lub nawet niektóre dzianiny, które są bardziej rozciągliwe.

Możliwe jest szycie rozciągliwych materiałów zwykłą igłą, ale ryzykujesz pominięcie ściegów. Same szwy również mogą się zerwać lub zauważysz, że Twoja maszyna do szycia zaplątuje nić.

Wiązanie się nici może być frustrujące, a podczas tworzenia nie uzyskasz doskonałych ściegów. Przeczytaj więcej o tym, dlaczego moja maszyna do szycia ciągle nawija nić, aby wiedzieć, co robić.

Co to jest podwójna igła do rozciągania?

Już sama nazwa wskazuje, że podwójna igła do rozciągania jest odmianą podwójnej igły do ​​szycia materiałów elastycznych. Pomaga w wykańczaniu podwinięć i szwów i są dostępne w różnych rozmiarach w zależności od odległości między dwiema igłami.

Napisaliśmy samouczek na temat używania podwójnej igły na maszynie do szycia, dzięki czemu możesz dowiedzieć się, jak skonfigurować ten konkretny typ igły. Przyda Ci się, gdy potrzebujesz szybkich równoległych linii ściegów na rozciągliwych materiałach.

Jaka jest różnica między igłą do rozciągania a zwykłą igłą?

Igła do naciągania

 • Ma zaokrąglony koniec do przechodzenia przez nitki tkaniny bez przebijania elastycznego materiału
 • Przeznaczony do szycia lekkich dzianin, elastanu, lycry lub jedwabnej dzianiny

Zwykła igła

 • Ma lekko zaokrąglony koniec, idealny do materiałów tkanych
 • Uniwersalna igła do większości tkanin

Jaka jest różnica między igłami do maszyn do szycia ze stretchu i dżerseju?

Igła do naciągania

 • Mniej zaokrąglona końcówka niż igła do dżerseju
 • Oczko jest wyższe niż igła do dżerseju, aby umożliwić większą rozciągliwość szwu, ponieważ pętelka utworzona między górną a dolną nitką będzie większa
 • Następna alternatywa w przypadku szycia igłą do dżerseju z pominiętymi ściegami

Igła do dżerseju

 • Również igła kulkowa jako igła do rozciągania, ale bardziej zaokrąglona
 • Idealny do szycia dzianin i materiałów elastycznych o średniej gramaturze
 • Najlepszy wybór do dzianin przed igłą stretch

Jaki rozmiar ma igła do rozciągania?

Igła do streczu jest dostępna w rozmiarach 11/75 i 90/14. Pamiętaj, aby wybrać odpowiedni rozmiar dla szytego materiału, aby uniknąć problemów lub nieestetycznych ściegów.

Amerykański system kalibrowania igieł zaczyna się od 8 do 19, podczas gdy europejski od 60 do 120. W każdym systemie pamiętaj tylko, że niższe liczby oznaczają cieńszą igłę, a wyższa liczba oznacza większą igłę.

Stąd można założyć, że cięższe materiały wymagają większej igły niż lekkie materiały, które można szyć mniejszymi igłami. Możesz to zastosować, wybierając rozmiar elastycznej igły do ​​swojego projektu

Czy można używać ściegu prostego na rozciągliwym materiale?

Możesz szyć rozciągliwy materiał ściegiem prostym, o ile utrzymujesz materiał naprężony bez ciągnięcia podczas pracy na maszynie do szycia. Jednak najlepsze ściegi do szycia materiałów rozciągliwych to ściegi elastyczne, które podążają za rozciąganiem materiału, zwłaszcza gdy projekt jest skończony.

Jakiego ściegu używasz do szycia materiału elastycznego?

 • Prosty ścieg elastyczny lub trzy równoległe rzędy zwykłych ściegów prostych
 • Ścieg podwójny wykonany podwójną igłą, która pozostawia dwa równoległe rzędy ściegów z przodu i zygzakowaty wzór z tyłu materiału
 • Wąski ścieg zygzakowaty z równą szerokością i długością ściegu
 • Ścieg brzegowy do wykańczania szwów na materiałach elastycznych

Wniosek

I to wszystko! Właśnie dowiedzieliśmy się, co to jest igła do rozciągliwej maszyny do szycia, która jest rodzajem igły długopisowej stworzonej specjalnie do szycia materiałów rozciągliwych.

Powinien to być twój następny wybór, gdy zauważysz pominięte ściegi po szyciu igłą do dżerseju. Pamiętaj jednak o naszych wskazówkach dotyczących szycia z użyciem materiałów elastycznych, np. jakich ściegów użyć.