Co to jest pośredni podgrzewacz wody? Ostateczny przewodnik!

Jesteś ciekawy, co to jest pośredni podgrzewacz wody? Ponieważ podgrzewacze wody są zwykle przechowywane w tylnej szafie lub w piwnicy, wielu uważa to za oczywiste. Jest to szczególnie ważne, gdy gorąca woda będzie łatwo dostępna za każdym razem, gdy uruchomią zmywarkę lub włączą prysznic.

Ale kiedy podgrzewacz wody przestanie działać, wszyscy w gospodarstwie domowym chcieliby go natychmiast naprawić. Dobra wiadomość, korzyść konkurencji spowodowała pojawienie się bardziej efektywnego rozwiązania. Opcje stają się coraz bardziej zróżnicowane niż wcześniej.

Jednak określenie najlepszego podgrzewacza wody może być trudne, chyba że skonsultujesz się z wykonawcą. Oceniając opcje, nie zapomnij wziąć pod uwagę ekscytującej opcji, ale często pomijanej – pośredniego podgrzewacza wody.

Rosnące zapotrzebowanie na pośrednie podgrzewacze wody

Pośredni podgrzewacz wody nie jest nowy; istnieją już od kilku lat. Ale ostatnio ten typ podgrzewacza wody zyskał popularność, ponieważ koszty energii rosną i stale rosną obawy o środowisko. Dzieje się tak dlatego, że pośredni podgrzewacz wody może zaoferować większą moc przy oszczędności kosztów i zmniejszeniu zużycia energii. Departament Energii twierdzi, że pośredni podgrzewacz wody jest najtańszym sposobem dostarczania ciepłej wody. Biorąc pod uwagę, że to urządzenie zużywa dużo energii wbrew temu, co ludzie myślą, wybór bardziej wydajnego rozwiązania przyniesie korzyści na dłuższą metę. Czym więc jest pośredni podgrzewacz wody? Dowiedzmy Się!

Jak to działa?

Pośrednie podgrzewacze wody są podobne do dobrze izolowanych zbiorników i posiadają zwinięty wymiennik ciepła. Ale niektóre wersje opierają się na konstrukcji czołgu. Tak czy inaczej, pośrednie podgrzewacze wody to jednostki, które nie wytwarzają ciepła. Jedyną różnicą jest to, że zamiast tego zależą od swojego kotła.

Zazwyczaj jego układ zawiera rurę wodną z zamkniętą pętlą łączącą kocioł i podgrzewacz wody, podającą go podgrzaną wodą. Ale kocioł nie miesza wody w zbiorniku. Zamiast tego krąży w swoim wymienniku ciepła, przechodząc przez wężownice. Dzięki temu otrzymasz ciepłą wodę do użytku w domu. Czyli w zasadzie to kocioł robi wszystko, a grzałka tylko ułatwia wymianę ciepła.

Jak dobrać pośredni podgrzewacz wody?

Aby uzyskać odpowiedni rozmiar, musisz określić, ile ciepłej wody jest potrzebne w domu i ile zmienia się na godzinę. Całkowite zapotrzebowanie określi wydajność wymaganą dla podgrzewacza wody. Z drugiej strony zachowanie godzinowe zadecyduje, czy potrzebna jest więcej niż jedna jednostka. Na przykład całkowita wydajność podgrzewacza będzie zbyt duża, jeśli zapotrzebowanie na ciepłą wodę będzie wyższe. W takim przypadku zbiornik na wodę byłby niezbędny, aby zapewnić wystarczającą ilość zaopatrzenia na czas szczytowego zapotrzebowania, zmniejszając w ten sposób wymaganą wydajność grzałki. Zamiast korzystać z kosztownego i rozbudowanego podgrzewacza wody, który będzie działał tylko w godzinach szczytu, lepiej byłoby wcześniej napełnić zbiornik buforowy dla małych jednostek zużycia ciepłej wody.

Jak zainstalować pośredni podgrzewacz wody?

Zastanawiając się nad montażem tego typu podgrzewacza wody, warto skonsultować się z wykonawcą. Właściwe dobranie pośrednich podgrzewaczy wody wymaga skomplikowanych obliczeń, które najlepiej pozostawić doświadczonym i przeszkolonym instalatorom. Jednak mówi się, że niektóre aspekty są przyjazne dla majsterkowiczów.

Kosztowałoby to jednak wynajęcie wykonawcy, a zakup pośredniego podgrzewacza wody jest również kosztowny. Ale to się opłaca, ponieważ nie wymaga ciągłych napraw i serwisowania, co jest stosunkowo drogie. Ponadto, z niektórymi przyłączami mediów i ruchomymi częściami, te podgrzewacze wody mogą działać dłużej niż inne typy podgrzewaczy wody. Ponadto większość producentów udziela dożywotniej gwarancji.

Zalety pośredniego podgrzewacza wody

Jeśli masz już w domu ogromny bojler, możesz rozważyć dodanie pośredniego podgrzewacza wody. Połączenie tych dwóch elementów zapewni Ci bardzo opłacalny system podgrzewania wody. Niektóre zalety tego dodatku są takie, że będzie niedrogi, nie będzie również wymagane dodatkowe źródło paliwa, a zbiorniki pośrednie będą działać dłużej niż inne podgrzewacze wody.

Konwencjonalne podgrzewacze wody szybko się pogarszają, ponieważ są bezpośrednio wystawione na działanie płomienia na dnie zbiornika. Zajmują się również obsługą gazów spalinowych. Ponieważ są one często narażone na działanie wysokich temperatur, istnieje ryzyko naprężeń mechanicznych, kurczenia się i rozszerzania połączeń spawanych. W końcu te szwy pękają, więc konieczna będzie wymiana. Ale w przypadku zbiorników pośrednich temperatura byłaby niższa. Ponieważ w zbiorniku pośrednim znajduje się zwijany przewód rurowy, rozszerzalność cieplna nie wystąpi, co zmniejsza naprężenia mechaniczne. Ponieważ zbiornik byłby mniej obciążony, wymiana byłaby rzadko potrzebna. Oznacza to również, że zaoszczędzisz więcej pieniędzy na rzekomych kosztach wymiany.

To okładka!

Teraz, gdy wiesz, co to jest pośredni podgrzewacz wody, możesz rozważyć zakup tego urządzenia do swojego domu, zwłaszcza gdy masz już w domu bojler. Wydajne byłoby sparowanie go z pośrednim podgrzewaczem wody. Dobrym pomysłem może być również przeczytanie o tym, jak wyczyścić podgrzewacz ciepłej wody i jak sprawdzić, czy podgrzewacz wody jest gazowy czy elektryczny.