Co to jest podwójne oddawanie krwi czerwonej? 5 łatwych do wykonania kroków!

Co to jest podwójne oddanie czerwonej krwi? To rodzaj darowizny, w której dwie czerwone krwinki są podawane podczas jednej wizyty. Osocze, płytki krwi i płyny wracają następnie do organizmu. Dwie darowizny wymagają oddania takiej samej liczby czerwonych krwinek. To samo należy zrobić w przypadku czterech oddanych krwi.

Darowizna wymaga zastosowania automatyzacji lub aferezy. Umożliwia dawcom oddanie dwukrotnie większej liczby czerwonych krwinek niż oddawanie krwi pełnej. Potrzebne składniki krwi dawcy są pobierane w sposób automatyczny. Rzeczywiście, najczęściej przetaczaną krwią są krwinki czerwone. Osoby z grupą krwi Rh-ujemną i grupą krwi O mogą być dawcami; ich podwójne czerwone krwinki są jak dotąd poszukiwane w większości szpitali.

Co to jest podwójne oddawanie krwi czerwonej? 5 łatwych do wykonania kroków!

Jaki jest pożytek z czerwonych krwinek?

Co to jest podwójne oddanie czerwonej krwi? Po raz kolejny jest to rodzaj dawstwa, w którym wykorzystuje się jedną wizytę i dwie czerwone krwinki. Ale do czego tak naprawdę służą czerwone krwinki? Dzięki krwinkom czerwonym możliwy jest transport składników odżywczych i tlenu do określonych tkanek. Komórki te usuwają również odpady i dwutlenek węgla z organizmu.

Ponadto krwinki czerwone odgrywają cenną rolę w prawie siedemdziesięciu procentach transfuzji. Transfuzja czerwonych krwinek jest wymagana u pacjentów z ryzykiem utraty dużej objętości krwi. Są to pacjenci z perforowanym krwawiącym wrzodem, po ciężkich urazach, poddani zabiegowi chirurgicznemu.

Ile czasu zajmuje przekazanie darowizny?

W zależności od rodzaju oddanego produktu krwi, cały proces oddawania może zająć godzinę i piętnaście minut. Pełne pobranie krwi zajmuje około 10 minut. Jednak ta jedna procedura, zwana aferezą, może trwać 1,5-2 godziny, czyli dłużej niż zwykle. Aby lepiej zrozumieć, musisz dowiedzieć się, czym jest oddawanie krwi z aferezy.

Jakie wymagania należy spełnić podczas przekazywania DRBC?

Istnieje kilka wymagań, które należy wziąć pod uwagę przed przekazaniem darowizny na rzecz DRBC. Darczyńcy muszą spełnić trzy zasadnicze wymagania. Należą do nich hemoglobina, wzrost i waga. Ponadto ustalają, czy dana osoba może zaoferować wspomnianą darowiznę.

  • Kobiety i Niebinarne 5’5″ wzrostu i 150 funtów wagi
  • Mężczyźni – 5’1″ wzrostu i 130 funtów wagi
  • Poziom hemoglobiny – 13,3 g/dl
  • Grupy krwi – A ujemna, B ujemna, O dodatnia i ujemna

Gdzie można przekazać darowiznę?

Czym jest podwójne oddanie czerwonej krwi i miejsce, w którym można to zrobić? Darowizna jest akceptowana na większości mobilnych zbiórek krwi w pomieszczeniach. Ile razy dana osoba może przekazać darowiznę? Darczyńcy w wieku od szesnastu do osiemnastu lat mogą przekazać DRBC. Więc możesz to zrobić raz na dwanaście miesięcy. Ale dawcy w wieku dziewiętnastu lat mogą kwalifikować się do dawstwa co cztery miesiące.

Jakie są zalety podwójnego oddawania krwi czerwonej?

Wyraźnymi zaletami podwójnego krwiodawstwa są: zmniejszenie narażenia dawców u biorców, poprawa i opłacalność procesu, poprawa wygody dawców, znaczne bezpieczeństwo niż jednokrotne oddawanie krwi pełnej, przywrócenie objętości krwinek czerwonych o 92% w zaledwie cztery tygodnie. Możliwe nawet przy braku suplementacji żelazem i bezpośrednim dopływie krwi pobranej na potrzeby pacjenta w społeczności.

Jakie kroki należy wykonać podczas przekazywania darowizn?

Będziesz musiał wykonać kilka kroków, zanim zostaniesz namaszczony jako potencjalny dawca krwi podczas oddawania krwi. Postępuj zgodnie z poniższymi krokami, decydując się na podwójne oddanie czerwonej krwi. Ale wcześniej możesz przeczytać ten o organizowaniu zbiórki darowizn, który może również pomóc w tym procesie. Niezależnie od tego, oto lista:

#1. Rejestracja

Dane powracającego dawcy zostaną zapisane w systemie komputerowym. To znaczy zatrudniając numer ubezpieczenia społecznego lub imię i nazwisko. Osoba poprosi o zweryfikowanie nazwiska, numeru telefonu i adresu. To samo dotyczy dawców po raz pierwszy. Osoba odpowiedzialna za rejestrację wprowadzi następnie informacje do systemu. Przed rejestratorem należy okazać ważny dokument tożsamości ze zdjęciem.

#2. Wywiad i Minifizyczne

Trzeba będzie odpowiedzieć na pytania dotyczące historii medycznej dawcy. Obejmuje to pytania z FDA. Celem jest ustalenie, czy ktoś uprawia ryzykowne czynności. Na przykład niektórzy mogli zarazić się zapaleniem wątroby, wirusem HIV i inne choroby. W związku z tym nie będą mogli oddawać krwi, ponieważ może to zaszkodzić społeczności. Następnie przeprowadza się mini-fizykę w celu określenia temperatury, ciśnienia krwi, żelaza i poziomu tętna.

Zdrowie zapewnia badanie fizykalne. Dotyczy to spraw dotyczących oddawania krwi. Wyniki zostaną dostarczone po zakończeniu spotkania.

#3. Przygotowanie

W tym momencie zostaniesz poproszony, aby usiąść, a następnie zrelaksować się na krześle. Flebotomista sprawdzi żyły, ramię zrobi wymaz, a ekspert medyczny przygotuje worek i inne materiały. Może być wiele rzeczy do zrobienia, ale nie martw się, ponieważ personel medyczny ci pomoże. To jest do zbierania krwi.

#4. Darowizna i Odzyskiwanie

Darowizna to tylko wygodny proces, w przeciwieństwie do tego, w co wierzą inni ludzie. Najpierw flebotomista pobierze cztery fiolki krwi. Odbywa się to w ramach rutynowych testów. Następnie igła zostanie następnie usunięta z ramienia. I na koniec zrelaksuj się. Personel będzie oferował przekąski i soki biorącym udział dawcom, a personel medyczny zachęci do kilkuminutowego relaksu. I wreszcie darowizna jest zakończona.

Dlaczego nie wahaj się przed przekazaniem darowizny?

Oddawanie krwi jest rzeczywiście bezinteresownym aktem. Jest dostosowany do ratowania życia innych ludzi.

Pamiętaj, że krwi nigdy nie da się wytworzyć. Lokalne szpitale są zależne tylko od dawców krwi. Krew jest zbierana i odkładana na półkę dla pacjentów, którzy jej najbardziej potrzebują. Chociaż trzydzieści siedem procent populacji może być dawcami, wciąż mniej niż dziesięć procent oddaje krew rocznie. Jako dawca po raz pierwszy lub zwykły dawca, odwiedź dziś centra dawstwa. Krwiomotory są niezbędnym sposobem na zmianę.

Wniosek

Teraz masz pełne zrozumienie, czym jest podwójne oddanie czerwonej krwi. A ponieważ coraz więcej ludzi pilnie potrzebuje krwi, w dzisiejszych czasach staje się to tak bardzo pożądane. Daj więc kufel krwi, aby zaspokoić potrzeby pacjentów stojących w obliczu procedur ratujących życie i urazów. Dobrze jest co roku ratować życie milionów ludzi.