Co to jest podszewka w szyciu: zastosowania i znaczenie

Odpowiedzią na to, czym jest podszewka w szyciu, jest to, że jest to materiał wewnętrzny w projektach krawieckich. Jednak, jak dowiesz się w tym artykule, podszewki stosuje się nie tylko do odzieży.

A propos podszewki, czy wiesz, do czego służy muślin w szyciu? Zastanów się, czy nie dowiedzieć się więcej o tym materiale, ponieważ jest to jeden z powszechnie stosowanych rodzajów podszewek.

Co to jest podszewka w szyciu: zastosowania i znaczenie

Zachęcamy do przeglądania naszego bloga o szyciu, aby znaleźć inne terminologie związane z szyciem, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz szyć.

Co oznacza podszewka w szyciu?

Podszewka to kolejny kawałek materiału, który przyczepiasz wewnątrz projektu krawieckiego. Posiadanie tego oddzielnego materiału wewnątrz zwiększa trwałość i ochronę projektów takich jak ubrania i torby. W zależności od podszewki może również podnieść walory dekoracyjne przedmiotu.

Oprócz odzieży i toreb zobaczysz także podszewki w czapkach, bagażu, a nawet zasłonach. Każdy przedmiot, który może użyć dodatkowej tkaniny wewnątrz, aby ukryć szczegóły konstrukcyjne, może mieć podszewkę.

W pełni z podszewką vs w połowie z podszewką vs częściowo z podszewką

Projekty szycia mogą być podszyte w całości, w połowie lub częściowo. Rzeczy z pełną podszewką mają podszewkę wszytą w całej wewnętrznej części, podczas gdy te z podszewką w połowie nie mają podszewki w całości.

Może to być ze względów dekoracyjnych lub funkcjonalności. Ale są też elementy częściowo podszyte, w których tylko wybrane obszary mają podszewkę, ponieważ są bardziej podatne na zużycie niż inne części projektu.

Z czego wykonana jest tkanina podszewkowa?

Tkaniny podszewkowe wykonane są z włókien syntetycznych lub naturalnych. Najpopularniejszymi tkaninami podszewkowymi są poliester, jedwab, sztuczny jedwab, wiskoza i acetat, dzięki czemu można uzyskać najbardziej kompatybilny rodzaj materiału podstawowego.

Najlepsze tkaniny podszewkowe to jedwab ze względu na błyszczące wykończenie, które sprawia, że ​​jest atrakcyjny, acetat, ponieważ dobrze się układa, oraz poliester dla tych, którzy chcą czegoś łatwego w utrzymaniu. Jak widać, preferowane tkaniny na podszewki są lśniące i lekkie, zwłaszcza na odzież.

Jaka jest funkcja podszewki?

Dodaje strukturę

Posiadanie oddzielnej, ale dołączonej tkaniny podszewkowej nadaje przedmiotowi kształt i strukturę, zwiększając ogólną wytrzymałość na stres. Dlatego większość ubrań ma podszewkę, dzięki czemu dobrze się układa i znacznie lepiej dopasowuje się do użytkownika, a jednocześnie jest trwalsza.

Zapewnia nieprzejrzystość

Podszewki zwiększają nieprzezroczystość produktu, co eliminuje potrzebę noszenia przez użytkownika wewnętrznej odzieży, takiej jak halki. Ale oprócz odzieży, podszewka na zasłonach może zwiększyć prywatność podczas użytkowania.

Zwiększa komfort

Tkaniny podszewkowe są w większości gładkie w dotyku, ponieważ będą miały kontakt ze skórą. Ułatwia to również wkładanie i zdejmowanie kurtek, jednocześnie zwiększając ich przytulność.

Ukryj konstrukcję szycia

Projekty szycia podszewek ukrywają surowe krawędzie, szwy i inne konstrukcje szycia, które nie sprawiłyby, że przedmiot wyglądałby profesjonalnie uszyty, a nawet może wpłynąć na jego trwałość, jak np. w przypadku toreb. A dzięki odpowiedniemu materiałowi i kolorowi podszewka odzieży może być również ozdobna.

Czy podszewka jest potrzebna do szycia?

Podszewka jest niezbędna do szycia, jeśli projekt, który wykonujesz, wymaga struktury, nieprzezroczystości i ukrytej konstrukcji. Większość ubrań będzie również wymagała podszewki, aby była wygodniejsza w noszeniu i zapewniała lepsze dopasowanie do użytkownika.

Jak wybrać podszewkę do szycia

Nie wszystkie podszewki są takie same, więc upewnij się, że wybierzesz odpowiedni rodzaj dla swojego projektu.

 • Używaj nierozciągliwych podszewek na nierozciągliwych materiałach
 • Wybierz odpowiednią podszewkę do sezonu odzieży (np. odzież letnia musi być podszyta czymś oddychającym, takim jak bawełna, a odzież zimowa musi być podszyta czymś ciepłym, takim jak polar
 • Podszewka powinna uzupełniać kolor projektu, nawet jeśli nie jest bezpośrednio pokazany
 • Wybierz grubszą podszewkę, jeśli ma to zwiększyć strukturę i trwałość
 • Zastanów się, czy główny projekt można prać w pralce, czy tylko prać ręcznie

Czy interfejs jest taki sam jak podszewka?

Łączenie zapewnia również wsparcie tkaninie, ale to nie to samo, co podszewka, która zwykle jest śliska. Ponownie możesz przeczytać o tym, co łączy się w szyciu, aby dowiedzieć się, dlaczego jest inaczej.

Podszewka vs podszewka vs flizelina?

Podkreślenie można uznać za podszewkę, ale jego głównym celem jest zapewnienie nieprzezroczystości każdego elementu wzoru. W takim przypadku flizelina ma także ocieplać, a od podszewki i podszewki różni się tym, że ma być zdejmowana.

Jak przyszyć podszewkę do ubrania

 • Zszyj elementy podszewki razem z ¼ cala naddatkiem na szew, aby utworzyć duplikat ubrania
 • Odpowiednio obszyj surowe krawędzie i naciśnij
 • Przypnij podszewkę do ubrania po niewłaściwych stronach, wyrównując krawędzie i szwy z wyjątkiem dolnego brzegu, aby podszewka była krótsza
 • Szyj prostym ściegiem wzdłuż szwów łączących lub cala do wnętrza każdego szwu
 • Pozostaw dolny brzeg luźny
 • Wniosek

  I to wszystko! Właśnie dowiedzieliśmy się, czym jest podszewka w szyciu, osobna, ale dołączona tkanina wewnątrz projektu szycia.

  Dodaje kształtu i lepiej układa się odzieży, poprawia nieprzezroczystość, wygodę, trwałość i nadaje projektowi bardziej profesjonalne wykończenie. Tkaniny używane jako podszewki również w większości gładkie, takie jak jedwab i poliester.

  Mamy nadzieję, że dużo się nauczyłeś; zostaw nam pytanie, jeśli je masz.