Co to jest podkładka sprężysta? 3 różne typy!

Co to jest podkładka sprężysta? Jest to podkładka zaprojektowana tak, aby amortyzować wstrząsy, utrzymywać obciążenie i zapewniać siłę sprężyny.

Istnieje wiele odmian projektów, które ewoluują, aby służyć jednej lub nawet dwóm podstawowym funkcjom. Ponadto ich rolą jest optymalizacja dwóch kluczowych funkcji w jednej części określonych limitów OD/ID.

Co to jest podkładka sprężysta? 3 różne typy!

Dwa czynniki wpływają na to, że podkładka sprężysta jest podstawowym wymogiem. Po pierwsze, staramy się zredukować produkty końcowe, takie jak koszt i waga. Dlatego potrzebuje wielofunkcyjnych i małych elementów montażowych, takich jak podkładka, która obejmuje otwór, aby podtrzymać obciążenie i zapewnia kompensacyjną siłę sprężyny. Po drugie, zautomatyzowany montaż wymaga pewnej tolerancji lub luzu w dopasowaniu elementu. Wtedy napięcie sprężyny kompensuje te tolerancje. Jest o wiele więcej informacji na ten temat, więc czytaj dalej!

Czym jest podkładka sprężysta: jej rodzaje

Co to jest podkładka sprężysta? Poniżej trzy rodzaje podkładek sprężystych:

#1. Zakrzywiona sprężyna talerzowa taka sama jak w Belleville

Ta podkładka zakrzywia się tylko w jednym kierunku z tylko czterema punktami styku, ponieważ wywiera tylko niewielki nacisk niż podkładka Belleville.

#2. Podkładka Belleville

Podkładka Belleville to podkładka stożkowa lub podkładka sprężysta miseczkowa o lekko stożkowym kształcie. W ten sposób zapewnia siłę osiową, gdy się odkształca.

#3. Podkładka falowa

Ten typ ma falę w kierunku osiowym, która zapewnia nacisk sprężyny podczas ściskania. Jednak nie wytwarza to dużej siły, jak podkładka Belleville przydatna jako podkładka zabezpieczająca w Niemczech. Tyle tylko, że jest mniej skuteczny w porównaniu z innymi wyborami.

Inne klasyfikacje podkładek sprężystych

Oto więcej klasyfikacji podkładek sprężystych:

Podkładka falowa WL

Ta podkładka jest zakładkową formą podkładki elastycznej. Zainstaluj go na małej przestrzeni, zmniejszając hałas pracy łożyska, wstępnie naprężając łożysko i zwiększając stabilność i dokładność łożyska.

Podkładka falowa WG

Ten otwarty & elastyczna podkładka instalowana na małej przestrzeni w celu wstępnego naprężenia łożyska, zmniejszenia hałasu pracy łożyska oraz poprawy stabilności i dokładności łożyska.

Podkładka falowa WN

Ten wielowarstwowy rodzaj nakładania się grzbietu fali składa się z wielu warstw materiału. W rezultacie jego krzywa wartości K podlega podobnemu skokowi ściskania i jest łagodniejsza niż typ WL, a także nadaje się do jeszcze większej elastyczności. Stosowane materiały to stal nierdzewna, stal węglowa, stop miedzi i inne.

Podkładka sprężysta tarczowa

Ta podkładka to również francuskie Belleville. Seria HDS lub DIN6796 to podkładka zabezpieczająca do połączeń śrubowych wyprodukowana i zaprojektowana w oparciu o DIN 6796 do łączenia śrub i wkrętów o wysokiej lub średniej wytrzymałości. Seria HDS jest wydajna dzięki elastycznemu powrotowi i ogromnemu obciążeniu podtrzymującemu. Ponadto jej naprężenie śrub wytrzymuje luz z powodów takich jak luz, pełzanie, zużycie, kurczenie się, ściskanie uszczelnienia i rozszerzalność cieplna.

Ponadto zwiększa elastyczność śruby i zastępuje standardową podkładkę sprężystą. Niemniej jednak nie nadaje się do łączenia płaskich podkładek i podkładek zabezpieczających, ale sprężyny talerzowe z serii HDS można łatwo układać w stos lub wyrównywać. Połączenie metody inwersji zwiększa kombinowaną metodę superpozycji i deformację grupy sprężyn talerzowych. A to może zwiększyć siłę sprężyny grupy sprężyn talerzowych. Metodą instalacji do naśladowania jest spłaszczenie go. Moment napinający rósłby znacznie szybciej, gdyby stan spłaszczenia był bliższy. Nawet bez klucza dynamometrycznego można uzyskać odpowiednie napięcie śruby.

Zalety podkładki sprężystej

Oto zalety, które docenisz stosując podkładkę sprężystą

 • Niski koszt produkcji
 • Wygodna instalacja
 • Dobry efekt sejsmiczny
 • Dobry efekt zapobiegający luzowaniu

Typowe aplikacje

Poniżej przedstawiono typowe zastosowania wody źródlanej:

 • Zajmuje „luz” w zespołach, biorąc pod uwagę skumulowane komercyjne rodzaje tolerancji.
 • Kompensuje drobne zmiany wymiarowe w zmontowanych komponentach.
 • Eliminuje grzechotki i luzy.
 • Utrzymuje „szczelność” lub napięcie zapięcia.
 • Rozprowadza obciążenie gwintowanego łącznika, takiego jak śruba lub nakrętka.
 • Zapobiega poluzowaniu mocowań z powodu wibracji.
 • Działa jak sprężyna, która odchyla energię, gdy naciskasz na podkładkę.
 • Kompensuje kurczenie się, rozszerzanie i płynięcie na zimno materiału.
 • Amortyzuje obciążenia przy przerywanych wstrząsach i służy jako sprężyna robocza, która może zapewnić kontrolowaną reakcję przy obciążeniach dynamicznych.
 • Eliminuje stukanie.
 • Zapewnia kontrolowaną reakcję na takie dynamiczne obciążenia.

Środowisko

Podkładka sprężysta działa w środowisku, ale wpływa na jej przewidywane działanie, biorąc pod uwagę charakterystykę reaktywną i nośność. Narażenie na czynniki korozyjne i temperaturę są podstawowymi specyfikacjami materiałów podkładek i względami środowiskowymi. Dlatego pomogłoby, gdybyś miał je dokładnie na uwadze.

W porównaniu z podkładką płaską

Podkładka sprężysta zapobiega poluzowaniu, jednocześnie zwiększając siłę wstępnego dokręcania. Ale z płaską podkładką nie ma takiej funkcji ani żadnej. Co więcej, zwiększa powierzchnię styku, która mocuje i zapobiega tarciu między miejscem pracy a śrubą. Poznaj różnicę między zwykłą podkładką a podkładką sprężystą.

To okładka!

Teraz dowiesz się, czym jest podkładka sprężysta, jeśli chodzi o jej zastosowania, rodzaje, inne klasyfikacje, zalety, środowisko, w którym jest stosowana, i wiele innych. A kiedy porównasz go z podkładką płaską, idealnie nadaje się do kilku celów. Możesz także przeczytać powiązane artykuły; wiedzieć, jak obsługiwać pralkę Kenmore i ile kosztuje pralka i suszarka Whirlpool Cabrio.