Co to jest koc przeciwpożarowy? Wszystko co musisz wiedzieć

Jeśli jesteś ciekawy, czym jest koc gaśniczy, pomyśl o nim jako o kocu zdolnym do gaszenia pożaru. W tym artykule porozmawiamy więcej o tym, jak działa, aby lepiej zrozumieć jego przydatność. Czy to nie imponujące, że możesz użyć koca przed ogniem?

Omówimy również prawidłowy sposób używania koca gaśniczego dla Twojego bezpieczeństwa. Czytaj dalej i dowiedz się więcej o kocach przeciwpożarowych!

Co to jest koc przeciwpożarowy? Wszystko co musisz wiedzieć

Co to jest koc przeciwpożarowy i jak to działa

Co to są koce gaśnicze?

Koce przeciwpożarowe to koce, które mogą gasić pożary. Są wykonane z materiałów ognioodpornych, takich jak włókno szklane i są zwykle używane do pożarów kuchennych i innych małych pożarów w domu, przyczepie kempingowej, a nawet łodzi. Koc gaśniczy może być również skuteczny do owinięcia osoby, która się pali, lub jako ochrona ewakuacji z ogarniętego miejsca.

W kilka sekund dowiesz się więcej o ich działaniu, ale zazwyczaj są one zapakowane w pojemnik z PVC, gotowe do użycia i łatwe do przechowywania. Koce przeciwpożarowe są skuteczne w temperaturze do 932 ° F i są dostępne w różnych typach i rozmiarach. Najpopularniejszym kocem gaśniczym jest standardowy lub ekonomiczny rozmiar, który ma wymiary 1 na 1 metr i jest zapakowany w polietylen.

Z drugiej strony  kuchenne koce przeciwpożarowe mają ten sam rozmiar i 1,2 na 1,2 metra, co jest wygodne dla łodzi i domów. Ale jeśli chcesz czegoś większego, koce gaśnicze mogą również mieć wymiary 1,8 na 1,2 metra lub 1,8 na 1,7 metra. Możesz przechowywać te większe koce gaśnicze w miejscach, w których przechowujesz łatwopalne przedmioty.

Jak działają koce gaśnicze

To imponujące, jak koc może wytrzymać ogień i wysoką temperaturę. Podstawowym pomysłem na to, jak działają koce gaśnicze, jest odcięcie dopływu tlenu do ognia, a jednocześnie jego przytłumienie. Koce przeciwpożarowe mogą to robić ze względu na warstwy ognioodpornej i tkanej tkaniny z włókna szklanego, które zapobiegają zapaleniu się ich. Ale aby był skuteczny, powinien być prawidłowo uwalniany i rozprowadzany do rzeczywistego rozmiaru.

Ale aby był skuteczny, powinien być prawidłowo uwalniany i rozprowadzany do rzeczywistego rozmiaru. Oto nakazy i zakazy używania koca gaśniczego.

Jak używać koca gaśniczego

 • Przeczytaj zawartość pojemnika na koc gaśniczy, aby uzyskać instrukcje prawidłowego usuwania
 • Wyłącz zasilanie elektryczne lub gazowe w okolicy i przytrzymaj paski koca podczas wyjmowania koca gaśniczego
 • Owiń brzegiem koca wokół dłoni i sprawdź, czy nie masz na sobie żadnego przedmiotu, który mógłby zapalić się, zanim przykryjesz mały ogień kocem
 • Sprawdź, czy zakryłeś wszystkie płomienie, aby pozbawić je tlenu
 • Zaczekaj, aż ogień całkowicie zgaśnie, zanim dotkniesz koca
 • Do czego służy koc przeciwpożarowy?

  Koc gaśniczy to cenna gaśnica na małe płomienie lub do ochrony kogoś, kto musi wydostać się z miejsca pożaru. Może być również używany do tłumienia ognia od kogoś, aby uchronić go przed poważnymi oparzeniami, a nawet śmiercią. Ogólnie rzecz biorąc, świetnym pomysłem jest umieszczenie koca gaśniczego w miejscu, w którym istnieje ryzyko pożaru.

  Należy jednak znać właściwy sposób użycia koca gaśniczego i postępować zgodnie z instrukcjami na torbie. Co więcej, najlepiej będzie, jeśli zostawisz go po umieszczeniu koca na obszarze ognia. W niektórych przypadkach należy całkowicie pominąć koc przeciwpożarowy.

  Kiedy nie należy używać koca przeciwpożarowego?

  1. Jeśli płomień jest szeroko rozpowszechniony

  Koce przeciwpożarowe najlepiej nadają się tylko do gaszenia małych pożarów. Jeśli obszar objęty pożarem jest większy niż koc, najlepiej wezwać straż pożarną w swoim obszarze, zamiast próbować go ugasić. Następnie możesz użyć koca gaśniczego, aby bezpiecznie ewakuować się na zewnątrz.

  2. Jeśli używany jest koc gaśniczy

  Pamiętaj, że koce przeciwpożarowe nigdy nie nadają się do ponownego użytku. Można by pomyśleć, że przyda się do innego użytku, zwłaszcza jeśli po ugaszeniu pożaru wydawał się nienaruszony. Po użyciu należy wymienić koc gaśniczy na nowy.

  3. Jeśli nie masz odpowiedniej wiedzy i sposobu myślenia

  Wreszcie koce przeciwpożarowe nadal wymagają treningu i spokojnego umysłu. Będziesz musiał być blisko płomieni, ponieważ używasz koca, aby je dusić. Jeśli pożar jest rozległy, typowy koc gaśniczy o wymiarach 5 na 6 stóp nie wystarczy. Należy również pamiętać o zakryciu rąk krawędziami koca, aby chronić dłonie podczas rozkładania koca gaśniczego.

  Kiedy należy używać koca przeciwpożarowego na małym ogniu?

  Możesz bezpiecznie użyć koca przeciwpożarowego na małym ognisku, jeśli sprawdzisz obszar i siebie. Oznacza to, że źródła prądu lub gazu w okolicy powinny być wyłączone i masz pewność, że koc jest wystarczająco duży, aby stłumić płomienie. Co więcej, nie próbuj używać koca przeciwpożarowego, jeśli wpadasz w panikę, ponieważ możesz go upuścić lub przypadkowo poparzyć ręce podczas rzucania go w płomienie.

  Wniosek

  Czy wiesz, że niektóre koce mogą ugasić pożar? Ważne jest, aby zrozumieć, czym jest koc gaśniczy, ponieważ może się zdarzyć, że będziesz musiał go użyć. Koce gaśnicze to koce, które tłumią małe płomienie i pozbawiają je tlenu.

  Upewnij się, że znasz właściwy sposób wyjmowania ich z opakowania i ponownie przeczytaj nasze nakazy i zakazy przed próbą ugaszenia pożaru.