Co to jest cewka klimatyzatora? 4 nieoczekiwana różnica między każdym typem!

Zastanawiasz się, czym jest cewka klimatyzatora? Biorąc pod uwagę, że w niektórych krajach zbliża się lato, możesz zacząć uczyć się podstaw AC. Podziękuj wężownicom klimatyzacji, ponieważ są one odpowiedzialne za zapewnienie chłodu i komfortu w Twoim pokoju.

Najważniejszy proces zachodzi wokół tych komponentów i to właśnie tam działają czynniki chłodnicze.

Co to jest cewka klimatyzatora? 4 nieoczekiwana różnica między każdym typem!

Obecnie istnieją dwa rodzaje wężownic, a są to wężownice parownika i skraplacza. I dowiemy się o nich osobno, ponieważ cewki są terminem zbiorczym i oba mają swoje własne funkcje, które musisz zrozumieć. Niezależnie od tego, dbanie o te cewki jest niezbędne, ale ważniejsza jest nauka, co robią i czym się różnią.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o cewkach AC, jesteś we właściwym miejscu, ponieważ ten artykuł Ci w tym pomoże. Więc czytaj dalej!

Różnice w wężownicy parownika i wężownicy skraplacza w klimatyzatorze

Zanim zaczniesz konserwować klimatyzator, musisz najpierw zrozumieć zastosowanie jednej z jego ważnych części. Wężownice skraplacza i parownika odgrywają kluczową rolę w działaniu klimatyzatora.

Jeśli jeden z nich nie działa, być może będziesz musiał rozważyć zakup nowego. Ponieważ jest to niezbędne, pomożemy Ci zrozumieć zastosowania tych cewek i ich wpływ na stan Twojego systemu klimatyzacji. Zebraliśmy informacje, czym jest cewka klimatyzatora? Tutaj są:

Różnica nr 1. Lokalizacja i wygląd

Wężownica parownika, powszechnie znana jako rdzeń parownika klimatyzatora, jest częścią systemu odpowiedzialną za pochłanianie ciepła z czynnika chłodniczego. To jest do powiedzenia. Jest źródłem chłodnego powietrza. Ten element znajduje się zwykle w centrali wentylacyjnej lub w jej pobliżu, w pobliżu wentylatora dmuchawy. Ponieważ metale te dobrze przewodzą ciepło, cewki parownika są zbudowane z miedzi, stali lub aluminium.

Skraplacz klimatyzatora znajduje się w ogromnej, kwadratowej obudowie znajdującej się poza domem. Chociaż termin „zespół skraplacza” odnosi się do całego zespołu, składa się z kilku elementów. Elementy te obejmują rurki i żebra skraplacza, sprężarkę, wentylator i rurki miedziane oraz zawory i przełączniki.

Różnica 2. Cel

Jakie znaczenie mają wężownice parownika i skraplacza? Cóż, odpowiadają za różne aspekty cyklu chłodzenia. Porozmawiajmy najpierw o cewkach parownika.

Jak wcześniej wspomniano, wężownica parownika znajduje się we wnętrzu centrali klimatyzacyjnej w Twoim domu. Jego zadaniem jest utrzymywanie czynnika chłodniczego na tyle chłodnego, aby mógł pochłonąć ciepło. Rury wyglądają jak litera „U” i są ułożone w panele.

Dodatkowo konstrukcja wykonana jest z metali, które mają zdolność przewodzenia dużej ilości ciepła. Dlatego wentylator dmuchawy AC ma zdolność chłodzenia freonu, co pozwala mu pozostać zimnym i pochłaniać nadmiar ciepła. Następnie czynnik chłodniczy jest sprężany, zamieniany w gaz i wyrzucany z zewnętrznej sprężarki.

Należy przeprowadzić odpowiednią konserwację komponentów AC, aby utrzymać je w czystości i sprawne. A także, aby umożliwić występowanie transmisji ciepła. Z drugiej strony zadaniem wężownicy skraplacza jest rozpraszanie ciepła ze sprężonego czynnika chłodniczego poza domem.

Czynnik chłodniczy jest przekształcany z gazu w ciecz, gdy ciepło jest usuwane przez urządzenie rozprężne klimatyzatora, podczas gdy chłodziwo powraca do wężownic. A potem ochładza się, gromadzi więcej nadmiaru ciepła i wyrzuca go na zewnątrz. Proces wysyłania ciepłego powietrza z domu trwa, gdy klimatyzator pracuje. Wężownice parownika i skraplacza współpracują ze sobą, aby chłodzić dom.

Zatem wężownica parownika byłaby bezużyteczna bez wężownicy skraplacza do zakończenia drugiej części cyklu chłodzenia.

Różnica nr 3. Możliwe problemy w komponencie

Podstawowa różnica między cewkami parownika klimatyzacji i skraplacza polega na tym, że skraplacz jest umieszczony na zewnątrz i wystawiony na działanie warunków atmosferycznych, jeśli chodzi o konserwację. Na powierzchni zwojów może zbierać się kurz i brud nanoszony przez wiatr oraz materiały, takie jak spadające liście i ścinki trawy.

Jednak wężownice skraplacza rzadko wytwarzają pleśń, ponieważ nie tworzą wilgoci kondensacyjnej, jak wężownice parownika. Z drugiej strony, wężownica parownika w większości systemów jest zamknięta w centrali uzdatniania powietrza. Dlatego może nie być łatwo dostępny dla zwykłego majsterkowicza.

Ponieważ wężownica parownika jest stale wystawiona na przepływ powietrza cykliczny przez dmuchawę, może gromadzić się kurz i zanieczyszczenia. Ponadto, gdy cząsteczki unoszące się w powietrzu tworzą powłokę na powierzchniach wężownicy, zmniejsza się sprawność krytycznego przenoszenia ciepła z powietrza do czynnika chłodniczego.

W wyniku dłuższego działania systemu w celu dopasowania ustawień termostatu może to skutkować niewystarczającą wydajnością chłodzenia i zwiększonymi kosztami eksploatacji. Zanieczyszczenie pleśnią to kolejny problem charakterystyczny dla wężownicy parownika. Wśród maleńkich cząstek poruszających się przez HVAC przepływ powietrza w systemie to uśpione zarodniki pleśni.

Różnica nr 4. Konserwacja

W większości systemów wężownica parownika jest zamknięta w centrali wentylacyjnej. Dlatego może nie być łatwo dostępny dla zwykłego majsterkowicza. Z drugiej strony coroczna konserwacja przez certyfikowanego eksperta HVAC obejmuje sprawdzenie i czyszczenie wężownicy w celu wyeliminowania kurzu i brudu.

W przypadku wykrycia wzrostu pleśni technik zdezynfekuje wężownicę parownika i tackę na skropliny pod wężownicą za pomocą biocydów zatwierdzonych przez EPA. Przyłączanie energii elektrycznej do jednostki zewnętrznej i opróżnianie wężownicy raz w roku wężem ogrodowym jest doskonałym sposobem na utrzymanie sprawności wężownicy skraplacza.

Ponadto należy sprawdzić górną kratkę wentylatora pod kątem uszkodzeń spowodowanych przez spadającą kończynę lub inne przedmioty. Wreszcie, zewnętrzny skraplacz musi mieć otwartą przestrzeń ze wszystkich stron, aby powietrze mogło swobodnie przepływać do otworów wlotowych wężownicy.

Uwagi końcowe

Na tym kończy się ten artykuł, czym jest cewka klimatyzatora? Pamiętaj, aby poznać informacje o określonej części klimatyzacji przed wykonaniem konserwacji. Zapewni to, że wiesz, którą część AC naprawiasz. Teraz, gdy masz podstawową wiedzę na temat wężownic parownika i skraplacza, przyda się, gdy napotkasz te części podczas czyszczenia klimatyzatora okiennego.