Co robi rdzeń nagrzewnicy w samochodzie? 5 oznak wadliwego rdzenia grzałki!

Zastanawiasz się też, co robi rdzeń nagrzewnicy w samochodzie? Cóż, rdzeń nagrzewnicy jest istotną częścią układu chłodzenia Twojego samochodu. Powinieneś upewnić się, że działa to poprawnie zimą.

Zasadniczo jest to partner twojej chłodnicy i jest odpowiedzialny za przepływ płynu chłodzącego. Bez grzejnika samochód nie zapewni Ci ciepła, którego potrzebujesz w chłodny dzień.

Co robi rdzeń nagrzewnicy w samochodzie? 5 oznak wadliwego rdzenia grzałki!

Oprócz ogrzewania pomoże to również w rozmrażaniu okien. Czytaj dalej, aby poznać rdzeń nagrzewnicy, zrozumieć, jak działa, oraz znaki wskazujące, że jest zepsuty lub wycieka płyn chłodzący. Omówimy to wszystko poniżej!

Rdzeń nagrzewnicy w samochodzie

To kompaktowy grzejnik, który ociepla kabinę samochodu. W tym celu używa gorącego płynu chłodzącego pochodzącego z silnika samochodu. Płyn chłodzący krąży w rdzeniu, silniku i dużej chłodnicy z tyłu wlotu powietrza za pośrednictwem przewodów układu chłodzenia. Jeśli rdzeń grzałki jest uszkodzony, zobaczysz trochę płynu w przestrzeni na nogi. Z otworów wentylacyjnych będzie też wydobywać się para lub nadmiernie zaparuje wewnętrzne okno. Inną oznaką awarii jest słodki zapach płynu chłodzącego. Koszt wymiany będzie zależał od robocizny i trudności w usunięciu rdzenia.

Co robi rdzeń nagrzewnicy w twoim samochodzie?

Co więc robi rdzeń nagrzewnicy w samochodzie? Wiesz już, że silnik samochodu tak mocno się nagrzewa, jak pracuje. W wyniku tego procesu nadmiar ciepła jest rozpraszany, a powietrze z silnika samochodu jest przepuszczane przez chłodnicę przez płyn chłodzący. Ale proces wygląda inaczej zimą, kiedy włączasz ogrzewanie. W takim przypadku powietrze porusza się w kierunku rdzenia, który filtruje i ogrzewa powietrze, zapewniając ciepło. Płyn chłodzący w układzie chłodzenia umożliwia płynny proces. Jednak z biegiem czasu, gdy chłodziwo się starzeje, spowoduje korozję tych elementów. Jeśli zanieczyszczony lub brudny płyn chłodzący nie zostanie wymieniony, system będzie przeciekać.

Co się stanie, jeśli rdzeń nagrzewnicy ulegnie awarii?

Jeśli rdzeń nagrzewnicy przecieka, poziom płynu chłodzącego zmniejszy się, powodując przegrzanie silnika lub jego uszkodzenie. Stanie się tak również, jeśli rdzeń nagrzewnicy jest zatkany. Utrudni przepływ chłodziwa, prowadząc do przegrzania.

Oznaki wycieku chłodziwa w rdzeniu nagrzewnicy

Niektóre oznaki, które mogą wskazywać na nieszczelność rdzenia nagrzewnicy, to zapach słodkiego lub syropu w samochodzie, zmętnione szyby, zimne powietrze, nawet jeśli nagrzewnica jest włączona, kałuże płynu chłodzącego wokół pojazdu oraz przegrzanie silnika samochodu, co wskazuje gorący odczyt miernik. Rdzeń nagrzewnicy nie wymaga tak dużej konserwacji, pod warunkiem, że odpowiednio monitorujesz płyn chłodzący. Podczas płukania lub wymiany płynu chłodzącego należy przestrzegać zaleceń producenta.

5 oznak wadliwego rdzenia grzałki

Musisz upewnić się, że rdzeń nagrzewnicy nie zepsuje się, zanim nadejdzie zima. Odpowiada za ogrzewanie powietrza podczas włączania ogrzewania w samochodzie. Ponadto utrzymuje ciepło powietrza w odmrażaczu, dzięki czemu widoczność i przednia szyba są czyste. Poniżej znajdują się znaki wskazujące, że rdzeń jest uszkodzony.

#1. Słodki zapach

W samochodzie może czuć słodki zapach i nie wiesz, skąd pochodzi. Możliwe, że jest to spowodowane rdzeniem grzałki. Jeśli cieknie, poczujesz zapach płynu chłodzącego silnik wdmuchiwanego przez otwory wentylacyjne. Płyn chłodzący ma słodki zapach, który jest prawie stęchły. Niektórzy twierdzą, że pachnie jak syrop klonowy, owoce lub cukierki.

#2. Mgła w samochodzie

Jeśli w samochodzie jest mgła, mogą się zdarzyć dwie rzeczy. Po pierwsze, rdzeń grzałki działa nieprawidłowo, więc odmrażacze nie działają. Kolejna sprawa to rdzeń wdmuchujący dym lub mgłę do kabiny samochodu. Tak czy inaczej, to jest okropne i musisz natychmiast sprawdzić rdzeń grzejnika.

#3. Stała utrata chłodziwa

Utrata chłodziwa to kolejna oznaka nieprawidłowego działania rdzenia nagrzewnicy. Zwykle dzieje się tak z powodu wycieku chłodziwa w rdzeniu. Spróbuj otworzyć płyn chłodzący, a przekonasz się, że jest niski. Spowoduje to przegrzanie silnika lub jego uszkodzenie, dlatego ważne jest, aby natychmiast go naprawić.

#4. Gorący silnik/zimna kabina

Zimne powietrze jest wdmuchiwane przez otwory wentylacyjne, ale silnik się przegrzewa, więc jest problem z płynem chłodzącym, który jest również związany z rdzeniem nagrzewnicy. Prawdopodobnie głoduje lub wycieka płyn chłodzący lub silnik.

#5. Zimne powietrze w kabinie

W rdzeniu znajdują się rurki odpowiedzialne za cyrkulację gorącego płynu chłodzącego przez rdzeń z powrotem do dużej chłodnicy. Płyn chłodzący ogrzeje powietrze przed wypchnięciem go w kierunku otworów wentylacyjnych. Załóżmy, że powietrze nie jest gorące, oznacza to, że rurka jest nieszczelna. Możesz również przeczytać o tym, jak sprawić, by grzejnik samochodowy był cieplejszy.

To okładka!

Skoro już wiesz, co robi rdzeń nagrzewnicy w samochodzie? wiesz, że na pewno rozpoznajesz jego kluczową rolę w ogrzewaniu pojazdu. Upewnij się, że nie jest uszkodzony. W przeciwnym razie zimne powietrze będzie wdmuchiwane nawet po włączeniu ogrzewania. Możesz przeczytać powiązane artykuły; wiem, dlaczego moja nagrzewnica nie działa i co to jest rdzeń nagrzewnicy w samochodzie.