Co robi pręt anodowy podgrzewacza wody? 4 proste rzeczy do zrobienia!

Czy jesteś ciekawy, co robi pręt anodowy podgrzewacza wody, możesz się zastanawiać? Zadaniem pręta anodowego jest przyciąganie osadów i substancji żrących, takich jak minerały w wodzie, w celu erozji pręta anodowego, a nie wewnątrz zbiornika systemu ciepłej wody.

Pręt anodowy chroni podgrzewacz wody przed substancjami korozyjnymi, które mogą go uszkodzić. Na korozję podgrzewacza wody wpływa wiele czynników. Podgrzewacze wody są notorycznie podatne na korozję i rdzę, więc pręt anodowy jest niezbędny.

Co robi pręt anodowy podgrzewacza wody? 4 proste rzeczy do zrobienia!

Pręt anodowy lub pręt protektorowy to metalowy pręt znajdujący się w środku zbiornika i często zbudowany z magnezu, aluminium lub stopu aluminiowo-cynkowego. Jest to jeden z najważniejszych elementów Twojego podgrzewacza wody. Pręt anodowy składa się zazwyczaj z tego rodzaju materiału, aby zmniejszyć ryzyko korozji podgrzewacza wody. Krótko mówiąc, wciąga osady i szkodliwe substancje, takie jak minerały w wodzie, do pręta anodowego zamiast do wnętrza zbiornika ciepłej wody. Pręt anodowy chroni grzejnik przed niebezpiecznymi substancjami, które mogą go uszkodzić. Pozwólcie, że wyjaśnię to dalej.

Czy można wymienić pręt anodowy?

Chociaż pręt anodowy pełni ważną funkcję i utrzymuje grzałkę, w końcu się zużyje. Ze względu na pozorny skład mineralny wody konieczna jest wymiana pręta anodowego częściej niż w innych regionach kraju. Upewnij się, że regularnie aktualizujesz swój podgrzewacz wody, aby zapewnić sprawne działanie podgrzewacza wody. Zalecamy badanie pręta anodowego raz lub dwa razy w roku. To naprawdę wyjątkowe, co robi pręt anodowy podgrzewacza wody.

Podgrzewacze wody zużywają średnio ponad 20% energii w domu, ale kiedy ulegną awarii, mogą być zmuszone do bardzo ciężkiej pracy, aby zapewnić taką samą ilość ciepłej wody. Może to spowodować wzrost cen energii, co znacząco wpłynie na wydatki w gospodarstwie domowym. Bardzo ważne jest również regularne sprawdzanie anody, aby zminimalizować więcej uszkodzeń i kosztownych napraw, których można było uniknąć przy odpowiedniej pielęgnacji, konserwacji i renowacji.

Co robi pręt anodowy podgrzewacza wody? Rzeczy, które musisz zrobić!

Najczęstszym problemem związanym z prętem anodowym w podgrzewaczu wody jest korozja. Jeśli jednak pręt rdzewieje i gnije, oznacza to, że spełni swoją funkcję. Dlatego jest to najczęstszy problem. Jeśli drut stalowy rdzenia pręta jest odsłonięty, prawdopodobnie nadszedł czas, aby go wymienić. Utlenianie prętów anodowych rozpoczyna się na dnie pręta i postępuje do rdzenia. Czas go wymienić, jeśli degradacja jest większa niż cale.

#1. Wyłącz podgrzewacz wody

Upewnij się, że prąd i woda są wyłączone, gdy cokolwiek z nim zrobisz. Możesz wyłączyć wyłącznik lub regulator na podgrzewaczu wody zasilanym gazem. Użyj przełącznika na przewodzie magazynującym zimną wodę, aby wyłączyć wodę. Wodę z licznika można również wyłączyć. Wodomierze zwykle znajdują się poza domem i są przykryte szarą lub brązową pokrywką. Bezpieczeństwo jest dla nas priorytetem w wykonywaniu tego rodzaju pracy.

#2. Spuść wodę ze zbiornika ciepłej wody

Zawór odwadniający znajduje się tuż przy dnie zbiornika podgrzewacza wody. Podłącz ten odpływ do domku ogrodowego i rozciągnij go na zewnątrz lub w pobliżu odpływu. Około 10% wody w zbiorniku należy spuścić. Być może będziesz musiał spuścić więcej wody, jeśli twój pręt anodowy znajduje się na krawędzi zbiornika. Upewnij się, że odpływ i zawór ciepłej wody są otwarte, aby to zadziałało. Wiele osób decyduje się na opróżnienie całego zbiornika.

#3. Zlokalizuj i zdemontuj pręt anodowy

Jak wspomniano wcześniej, pręt anodowy podgrzewacza wody znajduje się w górnej części podgrzewacza wody. Zapoznaj się z instrukcją obsługi podgrzewacza wody, jeśli masz trudności ze znalezieniem go. Możesz również wyszukać swój model podgrzewacza wody w Internecie i zobaczyć jego schemat. Używając klucza oczkowego lub nasadki, wyjmij pręt anodowy z podgrzewacza wody. Dokręcenie pręta anodowego przed jego poluzowaniem może pomóc w złamaniu go i ułatwienie procedury usuwania.

Nie należy używać płynów penetrujących, ponieważ mogą dostać się do podgrzewacza wody i go skazić. Zwróć uwagę na to, co dzieje się, gdy próbujesz wyjąć pręt anodowy z podgrzewacza wody, aby sprawdzić, czy nadal jest w doskonałym stanie. Załóżmy, że jest zbyt duży, aby można go było wyjąć z podgrzewacza wody. Będzie można go wyjąć z podgrzewacza wody, jeśli zardzewiał. Myślę, że warto przeczytać o 3 rodzajach problemów z prętem anodowym podgrzewacza wody.

#4. Kup i zainstaluj nowy pręt

Kup nowy pręt anodowy w lokalnym sklepie z narzędziami. Ponieważ aluminium wytwarza bardziej znaczący prąd niż magnez, zakup pręta aluminiowego zamiast pręta magnezowego może przedłużyć żywotność grzejnika. Włóż pręt i przekręć go zgodnie z ruchem wskazówek zegara, aż nie będzie można go już skręcać ręcznie. Następnie użyj klucza, aby jeszcze bardziej go dokręcić. Robiąc to, upewnij się, że podgrzewacz wody nie obraca się ani nie obraca.

To okładka

Masz teraz wyobrażenie o tym, co robi pręt anodowy podgrzewacza wody. Nieznanym bohaterem typowego podgrzewacza wody jest pręt anodowy. A pilnowanie pręta anodowego i natychmiastowa wymiana go, gdy się zepsuje, jest niezbędne do ochrony zbiornika i utrzymania żywotności i funkcjonalności podgrzewacza wody. Nie wahaj się też wiedzieć o tych rzeczach; przeczytaj o tym, jak zapalić gazowy podgrzewacz ciepłej wody i jaki jest współczynnik energetyczny podgrzewacza wody.