Co robi koc przeciwpożarowy? Najlepsze zastosowania i zalety

Jeśli ciekawi Cię, co robi koc przeciwpożarowy, sedno można znaleźć w samej nazwie. Koc gaśniczy zwalcza pożar, przytłaczając go i odcinając dopływ tlenu. Dlatego jest to rodzaj gaśnicy.

Co robi koc przeciwpożarowy? Gaśnica w formie koca?

Koc gaśniczy to zasadniczo gaśnica w formie koca, co oznacza, że ​​może zapobiegać rozprzestrzenianiu się pożarów. Działa przeciwko małym płomieniom, przytłaczając je jak koc i odcinając dopływ tlenu potrzebnego do ognia, aby utrzymać się i palić.

Co robi koc przeciwpożarowy? Najlepsze zastosowania i zalety

Jak działają koce gaśnicze

Ogólna konstrukcja koca gaśniczego składa się z folii ognioodpornej znajdującej się wewnątrz dwóch warstw tkaniny z włókna szklanego. Koc jest następnie przechowywany w pojemniku, który można zamontować na ścianie. Jak wspomniano wcześniej, forma koca jest pomocna w umieszczaniu nad małymi płomieniami, aby je stłumić i pozbawić tlenu.

Możesz szybko zlikwidować małe pożary za pomocą koca gaśniczego, pociągając za uchwyty, aby wysunąć go z pojemnika lub zgodnie ze wskazówkami konkretnego koca, który posiadasz. Następnie zakryjesz ręce kocem, aby chronić się przed rozłożeniem go nad ogniem.

Do czego najlepiej używać koca przeciwpożarowego?

Koc przeciwpożarowy może zazwyczaj wytrzymać ciepło do 1652°F, więc dobrze sprawdza się w domach, a nawet w kuchniach przemysłowych. Kompaktowy rozmiar jest również łatwy do przechowywania i przenoszenia do łodzi lub przyczep. Najlepiej jednak nie próbować gasić płomieni większych niż koc i zamiast tego zadzwonić na infolinię straży pożarnej.

Jak używać koca gaśniczego

Lepiej sprawdzić instrukcje dotyczące konkretnego koca gaśniczego, który posiadasz. Jednak zwykle można go użyć, pociągając za paski, aby wyjąć go z pojemnika. Następnie pamiętaj, aby odciąć dopływ prądu lub gazu w okolicy przed rozłożeniem koca na płomienie, ostrożnie, aby ich nie wachlować.

Owiń brzegi koca wokół dłoni, aby je chronić i przykryj kocem cały ogień. Proszę nie zdejmować koca po ugaszeniu ognia, ponieważ nadal byłby gorący. Co więcej, nigdy nie można ponownie użyć koca gaśniczego, nawet jeśli po pierwszym użyciu wydawał się nieuszkodzony.

Co usuwa koc przeciwpożarowy?

Koc gaśniczy jest najlepszy tylko do gaszenia małych pożarów, zwykle w kuchni. Ta gaśnica typu koc powinna być używana do pożarów klasy K lub tych, które zawierają oleje i tłuszcze spożywcze. Ogólna konstrukcja koca gaśniczego może skutecznie wygasić ten rodzaj płomienia, nawet przy bardzo wysokiej temperaturze z olejów i tłuszczów.

Podkreślamy również, że należy znać prawidłowy sposób użytkowania koca gaśniczego. Najpierw oceń, czy może pokryć wszystkie płomienie, a po drugie, sprawdź sam. Jeśli wpadasz w panikę, nie powinieneś próbować rzucać kocem na ogień, ponieważ możesz chybić i zamiast tego doznać obrażeń.

Czy koc przeciwpożarowy może Cię chronić?

Jeśli nie możesz rozłożyć koca przeciwpożarowego na płomienie, możesz go również użyć do ochrony podczas ewakuacji z obszaru. Przykryj się kocem, aby uciec od ognia. Innym sposobem, w jaki koc przeciwpożarowy może kogoś chronić, jest sytuacja, gdy osoba jest w płomieniach.

Możesz owinąć je kocem, aby zminimalizować obrażenia i oparzenia. Koc można nawet zastosować w technice stop, drop i roll, w której chemiczna gaśnica nie będzie przydatna ze względu na potencjalne podrażnienie płuc podczas wdychania. A kiedy używasz koca przeciwpożarowego w kuchni, która się zapaliła, pamiętaj, aby najpierw wyłączyć źródło ciepła i nigdy nie wylewać wody na tłuszcz przed nałożeniem koca.

Dlaczego potrzebujesz koca przeciwpożarowego?

Ochrona przeciwpożarowa

Zawsze możesz dostać koc gaśniczy do domu, przyczepy, łodzi lub kuchni. Występuje w różnych rozmiarach, ale można je łatwo przechowywać w miejscach potencjalnie zagrożonych pożarem. Jak już przeczytałeś, koc przeciwpożarowy nie tylko sprawdza się w przypadku pożaru, ale może również chronić Cię podczas ewakuacji, więc równie dobrze możesz go zdobyć.

Łatwy w użyciu

Najlepiej byłoby mieć koc gaśniczy, ponieważ jest łatwiejszy w użyciu niż tradycyjna gaśnica. Ci, którzy nie mają siły obsługiwać gaśnicy, powinni wygodnie korzystać z koca. Niektórzy ludzie nie są również w stanie stłumić ognia za pomocą techniki upuszczania i przewracania, będąc starymi lub chorymi, gdzie koc jest łatwiejszy w użyciu.

Brak sprzątania

Wreszcie, po użyciu koca przeciwpożarowego nie trzeba dużo sprzątać. Należy tylko pamiętać, że ta gaśnica jest skuteczna tylko w przypadku płomieni, które jej rozmiar może zdusić, a zawsze lepiej skontaktować się ze strażą pożarną, jeśli nie masz pewności siebie. A po użyciu wyrzuć koc gaśniczy.

Wniosek

Jeśli nie masz w domu gaśnicy, dlaczego nie kupić koca gaśniczego? Ale co robi koc przeciwpożarowy? To gaśnica w formie koca, której można użyć do zduszenia małych płomieni i zapobieżenia ich dalszemu spalaniu.

Możesz trzymać ten koc w domu, przyczepie lub łodzi, ponieważ jest mały i łatwy w obsłudze, nawet jeśli zmagasz się fizycznie. Pamiętaj tylko, że działa tylko w przypadku małych pożarów i nigdy nie wolno go ponownie używać.