Co powoduje, że nagrzewnica samochodowa wydmuchuje zimne powietrze? 7 zaskakujących problemów!

Zastanawiasz się, co powoduje, że nagrzewnica samochodowa wydmuchuje zimne powietrze? Powinieneś czuć się komfortowo podczas porannej jazdy, a ogrzewanie samochodu nie powinno go zepsuć, nie nadmuchując ciepłego powietrza w zimny dzień.

Pamiętaj, że jest to powszechny problem z samochodem, którego doświadcza większość kierowców. Chociaż można się tego spodziewać, siedzenie w lodowatym samochodzie podczas zimy będzie bardzo frustrujące.

Co powoduje

Kilka podstawowych problemów może spowodować, że nagrzewnica samochodowa wydmuchuje chłodne powietrze. Poniżej omówimy każdy z nich i najbardziej praktyczne rozwiązania ich rozwiązania. Czytaj dalej!

Jak działa nagrzewnica samochodowa?

Wiele samochodów jest wyposażonych w silniki chłodzone wodą. Działa tak samo jak jego system grzewczy. Gorący płyn chłodzący wydobywający się z maszyny będzie kierowany do rdzenia nagrzewnicy, który działa i wygląda jak maleńki grzejnik. Powietrze jest przez niego wtłaczane przez silnik dmuchawy. Wtedy powietrze nagrzeje się za sprawą płynu chłodzącego i do wnętrza samochodu napłynie ciepłe powietrze. Z tego powodu nagrzewnica może wydmuchać ciepłe powietrze trochę czasu, a każdy problem z tymi częściami może spowodować, że nagrzewnica będzie wydmuchiwać chłodne powietrze.

7 typowych problemów, które powodują, że nagrzewnica samochodowa wydmuchuje zimne powietrze

Główne problemy, które powodują, że nagrzewnica samochodowa wydmuchuje zimne powietrze, to zatkany termostat, zatkany rdzeń nagrzewnicy, stanie w układzie chłodzenia lub jeśli płyn chłodzący nie płynie w kierunku rdzenia nagrzewnicy. W praktyce jest to bardziej skomplikowane, ale są to jedne z najczęstszych problemów, których możesz doświadczać. Omówmy każdy z nich poniżej, wraz z kilkoma innymi przypadkami i tym, co możesz z nimi zrobić. Więc co powoduje, że nagrzewnica samochodowa wydmuchuje zimne powietrze? Oto następujące:

#1. Niski poziom chłodziwa

Płyn chłodzący wewnątrz silnika, połączenie płynu niezamarzającego i wody, zapobiega przegrzaniu. Ciepło, które wspomaga system ogrzewania samochodu, jest z niego pozyskiwane. Niski poziom płynu chłodzącego w układzie spowoduje, że nagrzewnica będzie wydmuchiwać chłodne powietrze w kierunku kabiny. Po upewnieniu się, że problem wynika z braku płynu chłodzącego, należy go uzupełnić. Sprawdź również, czy nie ma wycieku, zwłaszcza jeśli niedawno go uzupełniałeś.

#2. Problem z rdzeniem grzałki

Rdzeń grzejny to układ chłodzenia, który wygląda jak kompaktowy grzejnik. Składa się z metalowych rurek przenoszących gorące chłodziwo wewnątrz i na zewnątrz. Posiada również wentylator rozpraszający ciepło uwolnionego płynu chłodzącego. Jeśli zauważysz przegrzanie silnika, słodki zapach, mgłę w kabinie lub jeśli samochód szybko zużyje płyn chłodzący, rdzeń nagrzewnicy może być zatkany. Aby rozwiązać problem zatykania, konieczne będzie przepłukanie kanału. Rdzeń nagrzewnicy można wyczyścić ręcznie, usuwając brud i zanieczyszczenia, które go zatykają. Jednak w niektórych przypadkach do rozwiązania problemu może być konieczna instalacja nowego.

#3. Termostat nie działa

Jeśli Twój termostat nie wskazuje, że silnik samochodu już się nagrzał, może być uszkodzony. W takim przypadku płyn chłodzący nie zostanie wysłany, aby rdzeń nie otrzymał ciepła potrzebnego do nadmuchu ciepłego powietrza. Aby Twoja grzałka działała, musisz zainstalować inny termostat.

#4. Złe drzwi mieszania

Winowajcą zimnego powietrza mogą być kiepskie drzwi blendy. Jeśli nie wiesz, co to są drzwi mieszane, umożliwiają one dostanie się powietrza z systemu ogrzewania do wnętrza pojazdu. Ale jeśli jest zablokowany, nie przejdzie przez rdzeń nagrzewnicy, zapewniając w ten sposób zimne powietrze. Jeśli tak jest w przypadku nagrzewnicy samochodowej, musisz wymienić drzwiczki blendy. Najczęściej ten problem jest naprawiany po wymianie pompy wody lub innych rozległych naprawach samochodu.

#5. Uszkodzone sterowanie ogrzewaniem

W starszych samochodach sterowanie ogrzewaniem i przyciski mogą ulec uszkodzeniu i zapchaniu. W takim przypadku różne systemy w Twoim pojeździe nie będą się prawidłowo komunikować, powodując, że nagrzewnica samochodowa wydmuchuje zimne powietrze.

#6. Wycieki wody

Samochód to skomplikowana maszyna. Wycieki mogą wystąpić w wielu obszarach, prowadząc do nieprawidłowego działania innych systemów. Jeśli którakolwiek z pomp wodnych, węży lub grzejników będzie nieszczelna, oznacza to, że system grzewczy nie będzie działał prawidłowo.

#7. Powietrze w twoim układzie chłodzenia

Problem może również wystąpić, gdy powietrze przedostanie się do układu chłodzenia. Najwyższym punktem układu chłodzenia samochodu jest jego rdzeń grzewczy. Kiedy powietrze zbliża się do niego i zostaje tam uwięzione, musisz wypłukać te pęcherzyki powietrza, aby rozwiązać problem.

To okładka!

Nagrzewnica samochodowa może ulec awarii na różne sposoby. Załóżmy, że wieje zimne powietrze. W takim przypadku najbardziej prawdopodobnymi przyczynami jest to, że silnik dmuchawy nie kieruje powietrza w stronę rdzenia lub chłodzenie nie płynie w jego kierunku. Większość sterowników zwykle ma do czynienia z jednym z tych problemów. Po ustaleniu, co powoduje, że nagrzewnica samochodowa wydmuchuje zimne powietrze, napraw ją natychmiast i zachowaj izolację w zimie.

Możesz przeczytać powiązane artykuły; wiem, dlaczego moja nagrzewnica samochodowa nie działa i jak przyspieszyć nagrzewanie nagrzewnicy samochodowej.