Co powoduje pleśń w zmywarce? Pomocny przewodnik dotyczący zapobiegania

Jedną z odpowiedzi na pytanie, co powoduje pleśń w zmywarce, jest uszkodzenie przez wodę. Inne przyczyny rozwoju pleśni zostaną omówione poniżej.

Oprócz przyczyn uwzględniliśmy również rodzaje pleśni i miejsca ich wzrostu, więc koniecznie przeczytaj do końca!

Co powoduje pleśń w zmywarce? Pomocny przewodnik dotyczący zapobiegania

Jak rozwija się pleśń?

Pleśń rozwija się w miejscach bogatych w wilgoć i źródło pożywienia. Z tymi ostatnimi nie są wybredne, ponieważ żywią się kurzem i materiałami organicznymi.

Jednak powszechniej wiadomo, że pleśnie pojawiają się w wyniku uszkodzenia przez wodę. Uszkodzenia powodowane przez wodę powodują kilka problemów, od wpływu na integralność strukturalną domu po zanieczyszczenie pleśnią.

Dlatego musisz jak najszybciej naprawić szkody spowodowane przez wodę. Chociaż nie zawsze łatwo jest wykryć uszkodzenia spowodowane przez wodę, zwłaszcza w niedostępnych miejscach, takich jak przestrzeń przeszukiwania i obszar za ścianami.

Niewykryte uszkodzenia wody w kuchni mogą nieuchronnie prowadzić do rozwoju pleśni. Aby to zmienić, oto artykuł na temat naprawy uszkodzeń spowodowanych przez wodę w szafkach kuchennych.

Co powoduje pleśń zmywarki?

Jak wspomniano powyżej, pleśń rozwija się w określonych warunkach. Potrzebuje tlenu, wilgoci i źródła pożywienia, zanim osiądzie w określonym środowisku.

Te trzy są głównymi przyczynami pleśni, ale ta część artykułu szczegółowo omówi przyczyny pleśni w zmywarce.

Po pierwsze, otoczenie Twojej zmywarki jest wilgotne i ciemne. Te cechy zapraszają pleśń do zmywarki.

Innym powodem zanieczyszczenia zmywarki pleśnią są cząsteczki jedzenia, które pozostają w zmywarce. Te resztki jedzenia służą jako źródło pożywienia dla pleśni, co prowadzi do ich szybszego wzrostu.

Połącz obfite źródło pożywienia i wilgotne środowisko, a skończysz ze znacznym zanieczyszczeniem pleśnią. Na koniec, jeśli Twoja zmywarka jest uszkodzona przez wodę lub przecieka, zarodniki pleśni osadzają się w Twojej zmywarce.

Te przyczyny pleśni są alarmujące, zwłaszcza resztki jedzenia. Pozostawione same mogą wpływać na naczynia, talerze i tym podobne, powodując przypadkowe połknięcie pleśni.

Napisaliśmy ten artykuł dla sytuacji, w których przypadkowo pijesz lub połykasz pleśń.

Znaki i miejsca do znalezienia formy do zmywarki

Przedstawiliśmy przyczyny pleśni, ale co z jej oznakami wzrostu w zmywarce? Oto niektóre oznaki pleśni w zmywarce, które ułatwiają wykrycie.

Zapach

Pierwszym znakiem, na który musisz uważać, jest zapach. Zmywarki do naczyń zanieczyszczone pleśnią mogą mieć nieprzyjemny zapach po otwarciu.

Dla pewności dokładnie sprawdź zmywarkę, ponieważ może to być również spowodowane resztkami jedzenia. Tak czy inaczej, twoja maszyna wymagałaby czyszczenia.

Pleśnia na stojakach

Cząstki jedzenia zazwyczaj przyczepiają się do kosza zmywarki. To nagromadzenie powoduje, że zarodniki pleśni osadzają się na Twojej zmywarce.

Resztki jedzenia dostarczają pleśni składników odżywczych, które umożliwiają jej szybkie rozprzestrzenianie się. Wtedy, zanim się zorientujesz, twoja maszyna została zaatakowana przez pleśń.

Wąż spustowy

Wąż odpływowy zmywarki to kolejne miejsce, w którym może rozwijać się pleśń. Wynika to z cech środowiska — wilgotnego, ciepłego i ciemnego.

Wąż spustowy mieści również źródła pożywienia, co spełnia wszystkie warunki rozwoju pleśni. Zarodniki po prostu przyczepiałyby się do resztek jedzenia i rosły przez wąż spustowy.

Niektóre zarodniki pleśni są zmywane. Ponieważ jednak woda nie przepływa przez cały wąż, grzyby mogą nadal rosnąć w wilgotnych miejscach ze źródłami pożywienia.

Odpowietrznik

Odpowietrznik to kolejne miejsce podatne na pleśń ze względu na otoczenie. Pleśń wybiera to miejsce do osiedlenia się i wzrostu ze względu na parę, która wydostaje się z otworu wentylacyjnego.

Za zmywarką

Jeśli zauważysz w pralce nieprzyjemny i stęchły zapach, prawdopodobnie również cierpisz z powodu zalania. Jedno z miejsc, które możesz sprawdzić, znajduje się za zmywarką.

Uszkodzenia spowodowane przez wodę mogą być spowodowane przez samą maszynę lub otaczające ją struktury. Tak czy inaczej, musisz przenieść zmywarkę i przeprowadzić inspekcję.

Jak wygląda forma do zmywarki?

Pleśń różni się kolorem i teksturą, chociaż nie zaleca się dotykania pleśni gołymi rękami tylko po to, aby ją przetestować. Wewnątrz zmywarki pleśń może wyglądać jak rdzawe plamy.

Może nawet maskować się pod postacią cząstek jedzenia lub brudu. Pleśnie są często spotykane w zakamarkach zmywarki, takie jak uszczelki, odpływ i otwór wentylacyjny.

W zmywarce może pojawić się kilka rodzajów pleśni. Oto kilka przykładów:

Pomarańczowa pleśń

Pomarańczowe foremki to rdzawa pleśń w Twojej zmywarce. Mogą być mylone z rdzą, ale w rzeczywistości są to grzyby.

Pomarańczowe pleśnie są zazwyczaj przyciągane do obszarów bogatych w wilgoć, takich jak parapety i strychy.

Czarna forma

Czarna pleśń jest najbardziej znanym rodzajem pleśni i jest tak nazwana ze względu na swój wygląd. Przyciąga je gnijąca żywność i pojawiają się jako czarne plamy na otworach wentylacyjnych i odpływach maszyny.

Wniosek

Jesteś teraz poinformowany, co powoduje pleśń w zmywarce. Mamy nadzieję, że ten artykuł prowadzi również do wniosku, że właściwe czyszczenie i konserwacja maszyny jest najlepszym sposobem zapobiegania pleśni.