Co powoduje pleśń w szafie? Kompletny przewodnik dotyczący zapobiegania

Dla wielu ludzi jest to naprawdę mylące, co powoduje pleśń w szafie. Zawsze wydaje się pojawiać znikąd i natychmiast wraca kilka dni po wytarciu.

Pleśń rozprzestrzenia się szybko i łatwo, a także może uszkodzić jakość tkaniny i skóry. Nie byłoby najlepiej zostawiać je rosnące w szafach, ponieważ może to zaszkodzić twoim najcenniejszym dobytkom.

Co powoduje pleśń w szafie? Kompletny przewodnik dotyczący zapobiegania

Niektóre z możliwych skaz byłyby nawet nieodwracalne. Jeśli masz ten sam problem, pozostań w pobliżu, aby poznać jego przyczyny i dowiedzieć się, co możesz zrobić, aby zapobiec ponownemu rozwojowi pleśni.

Czy pleśń w szafie jest niebezpieczna?

Pleśnie mają różne typy i rodzaje, a większość z nich jest szkodliwa dla ludzi. Niektóre wydalają toksyny, które mogą powodować podrażnienia skóry, oczu i gardła. Zarodniki mogą również przemieszczać się w powietrzu, co ułatwia ich połknięcie i powoduje komplikacje wewnętrzne.

Pleśnie mogą również niszczyć tkaniny, ponieważ żywią się dowolnym materiałem, na którym rosną. Zanieczyszczone przedmioty należy czyścić oddzielnie od nienaruszonych, aby zapobiec dalszemu zanieczyszczeniu.

Czarna pleśń jest najczęstszym gatunkiem rosnącym w domach, a także jednym z niebezpiecznych. Powinieneś dowiedzieć się, jak zidentyfikować czarną pleśńaby określić niezbędne działania, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się.

Czy pleśń w szafach jest powszechna?

Pleśnie na szafach nie są nowością, ale gromadzą się rzadziej niż w łazienkach i kuchniach. Jeśli jednak często wieszasz mokre ubrania w szafie, stwarza to większe ryzyko rozwoju pleśni.

Nieświeże powietrze może również przyczynić się do rozprzestrzeniania się zarodników. Zanieczyszczenia i nieprzyjemne zapachy mogą utrzymywać się przez dłuższy czas na określonym obszarze i mogą być bardzo niezdrowe dla osób mieszkających w domu.

To zanieczyszczenie może powodować objawy gorączki, bóle głowy, reakcje alergiczne i w niektórych przypadkach problemy ze snem. Nie zaleca się pozostawiania wzrostu pleśni bez odpowiedzi, więc natychmiast po zauważeniu należy znaleźć sposoby, jak się jej pozbyć.

Co powoduje wzrost pleśni w szafie?

Możesz zauważyć, że istnieją różne kolory i odcienie. Mają też różne tekstury i konsystencje w zależności od rodzaju podłoża, na którym rosną.

Niektóre mogą wydawać się aksamitne lub śliskie i rosnąć w postaci plam lub kolonii. Jeśli zaczną rosnąć w twoich szafach, możesz odnieść się do tych możliwych czynników i określić źródło problemu.

1. Spleśniały materiał

Większość tkanin, takich jak bawełna, zapewnia bogate miejsce do żerowania i wzrostu pleśni. Są również z natury chłonne, a wilgoć może pozostać na powierzchni przez długi czas, jeśli schowasz ją do szafy bez całkowitego wyschnięcia.

Jeśli masz spleśniałe ubrania, zarodniki mogą rozprzestrzenić się na szafę, ściany, dywan i inne miejsca w domu. Unikaj wieszania wilgotnych ubrań i tkanin w szafie. Upewnij się, że są całkowicie suche, aby temu zapobiec.

2. Wilgotność

Pleśń rozwija się tam, gdzie panuje wysoka wilgotność. Gdy szafa znajduje się za ścianą zewnętrzną, jest bardziej prawdopodobne, że wchłonie nadmiar pary wodnej i wilgoci zgromadzonej w szczelinach. Możesz temu zapobiec, umożliwiając cyrkulację powietrza wewnątrz szafy, otwierając okna i drzwi pokoju.

3. Uszkodzenie wody

Uszkodzenia spowodowane przez wodę to kolejne źródło wilgoci, które może wywołać rozwój pleśni. Pobliskie przecieki ze ścian i sufitu mogą dostać się do szafy, więc powinieneś jak najszybciej rozwiązać ten problem. Główną przyczyną uszkodzeń spowodowanych przez wodę są zwykle problemy z hydrauliką, więc koniecznie sprawdź swoje rury, ponieważ mogą to być większe kolonie pleśni chowające się za ścianami.

4. Forma poddasza

Pleśń rozprzestrzenia się szybko, więc jeśli nie możesz znaleźć jej źródła, jej pochodzenie może znajdować się w zupełnie innym miejscu. Może przenikać przez ciasne przestrzenie i wpływać na pobliskie powierzchnie.

Gdy pleśń przedostanie się przez szafy, pozostanie tam i prawdopodobnie wpłynie na twoje ubrania, buty i skórzane torby. Możesz zapoznać się z tym artykułem, jak usunąć pleśń ze skórzanych toreb, aby zachować cenne przedmioty.

Aby znaleźć źródło, należy zwrócić uwagę na ciemne plamy na ścianach i suficie. Możesz to sprawdzić i poszukać istniejących korzeni pleśni, jeśli masz dostęp do drugiej strony ciemnych plam, takich jak strych.

Jak zapobiegać pleśni w szafach

Istnieje wiele sposobów zapobiegania rozwojowi pleśni w szafach. Wzrost pleśni może być ogromnym problemem, zwłaszcza jeśli nic z tym nie robisz. W końcu nikt nie chce zanieczyszczenia pleśnią na ubraniach i innych kosztownych rzeczach.

Oto kilka sposobów, które pomogą Ci zminimalizować ryzyko rozwoju pleśni. Uwolnij swoją szafę od pleśni, próbując dowolnej z tych technik!

 • Całkowicie wysusz ubrania
 • Czyść półki raz w miesiącu
 • Użyj kontrolera wilgotności
 • Użyj oczyszczacza powietrza
 • Rozważ zmianę regałów drewnianych na regały druciane
 • Regularnie sprawdzaj szczelność pobliskiej instalacji wodociągowej
 • Nie ignoruj ​​zapachów stęchlizny
 • Użyj okładów krzemionkowych
 • Do zarządzania przepływem powietrza używaj podwyższonych drzwi
 • Wniosek

  Teraz, gdy już wiesz, co powoduje pleśń w szafie, nie będziesz już zaskoczony, jeśli nagle się pojawi. Trudno temu zapobiec, szczególnie w miejscach o stałej wysokiej wilgotności. Możesz wykonać następujące techniki opisane powyżej, aby zapobiec zanieczyszczeniu półek w szafie pleśnią.