Co powoduje pleśń na zewnątrz domu? 3 zbliżające się czynniki

Pleśń może kiełkować w dowolnym miejscu, więc poza domem nie jest niczym niezwykłym dla ich zamieszkania. Więc pytanie brzmi, co powoduje pleśń na zewnątrz domu?

Pleśnie to rodzaj grzyba, który lubi rosnąć w chłodnym i wilgotnym miejscu, wewnątrz lub na zewnątrz. Pleśnie wymagają pewnych określonych warunków, aby zacząć się rozmnażać i rozprzestrzeniać.

Co powoduje pleśń na zewnątrz domu? 3 zbliżające się czynniki

Źródło pożywienia, dokładnie materiał organiczny, miejsce z obecną wilgocią i minimalnym lub brakiem ciepłego światła słonecznego, jest tym, czego potrzebuje kolonia pleśni, aby przetrwać. Pleśnie rozprzestrzeniają się w powietrzu, wykorzystując swoje zarodniki do rozprzestrzeniania się. Dopóki te warunki są dostępne, pleśnie z pewnością mogą się rozwijać.

Ciągłe deszczowe dni i ponura pogoda to pora roku, w którym zaczynają rosnąć pleśnie. Bocznica domu, która chroni dom przed czynnikami zewnętrznymi, jest jednym z miejsc, w których mogą się rozmnażać pleśnie. Zbyt blisko krajobrazu, niektóre miejsca zacienione, a głównie po północnej stronie bocznicy domu, prawdopodobnie zaczniesz widzieć kwitnącą kolonię pleśni.

Co powoduje pleśń na zewnątrz?

Pleśnie zewnętrzne nie są rzadkością, szczególnie w deszczowe i ponure dni, kiedy słońce nie świeci. Dopóki istnieją określone potrzeby, pleśnie w końcu się rozwiną. Więc co tak naprawdę powoduje wzrost pleśni na zewnątrz?

1. Wilgotne miejsca

Jedną z rzeczy, których potrzebuje pleśń, jest miejsce o nasyconej wilgoci, z dala od promieni słonecznych. Pleśnie mają tendencję do wzrostu w chłodnych, wilgotnych miejscach, gdzie woda może podtrzymywać swój wzrost, z dala od promieni słonecznych. Jako rodzaj grzybów pleśnie nie fotosyntetyzują i dlatego nie potrzebują światła słonecznego; w rzeczywistości światło słoneczne zabiłoby pleśń wraz z jej zarodnikami.

2. Materiał organiczny do karmienia

Grzyby, w przeciwieństwie do roślin, które wykorzystują światło słoneczne do produkcji cukru lub skrobi, potrzebują materiału organicznego, aby zapewnić energię do podtrzymania wzrostu i reprodukcji. Dlatego pleśnie zazwyczaj rozwijają się na materiałach, które łatwo trawią.

Kolonia pleśni może rosnąć w materiale nieorganicznym tylko wtedy, gdy przyklei się do niego lub przymocuje do niego materiał organiczny. Rosnąca winorośl lub cieknąca rura na zewnątrz domu mogą być potencjalnym źródłem rozwoju pleśni.

3. Brak światła słonecznego

Jak wspomniano, pleśnie nie ulegają fotosyntezie i nie są zależne od energii słonecznej. Miejsce, w którym panuje cień lub gdzie światło słoneczne nie świeci stale, jest odpowiednim miejscem do rozwoju kolonii pleśni.

Trzymanie pleśni z dala od domu sprowadza się do wiedzy, od czego mogą zacząć. Oto artykuł o tym, jak wykrywać drewno uszkodzone przez wodę, na początek.

Czy pleśń na zewnątrz domu może dostać się do środka?

Formy zewnętrzne z pewnością mogą dostać się do środka. Jak wspomniano wcześniej, pleśnie wędrują, uwalniając zarodniki w powietrzu i rozprzestrzeniając się w kontakcie. Jeśli przedmiot wejdzie w kontakt z zarodnikiem pleśni na zewnątrz i zostanie umieszczony w wystarczająco wilgotnym miejscu z czymś organicznym, zarodnik może zacząć rosnąć w kolonie pleśni.

Warunki potrzebne do wzrostu kolonii pleśni są w większości takie same dla każdego rodzaju pleśni, czy to wewnątrz, czy na zewnątrz. Może to być szkodliwe, niezależnie od tego, czy pochodziło z zewnątrz, czy z domu. Formy mogą nawet dostać się do twoich mebli, więc oto artykuł o tym, jak traktować szafki uszkodzone przez wodę, aby zapobiec przedostawaniu się do nich pleśni.

Czy pleśń zewnętrzna może wywołać chorobę?

Pleśnie zewnętrzne mogą bardzo wywoływać choroby. Wiadomo, że pleśnie powodują problemy zdrowotne, które zwykle pojawiają się jako alergie. Pleśnie, zwłaszcza żywność, wytwarzają toksyczne chemikalia znane jako mikotoksyny; powodują choroby, a nawet śmierć.

Pleśnie są klasyfikowane w zależności od problemów zdrowotnych, które mogą powodować. Najniebezpieczniejsze są te toksyczne, o których była mowa powyżej, wytwarzające mykotoksyny. Tego rodzaju pleśni należy unikać, a zwłaszcza spożywać.

Innym rodzajem pleśni są pleśnie alergizujące. Jak sama nazwa wskazuje, alergenne pleśnie wywołują reakcje alergiczne, takie jak katar i wysypka. Może nawet wywoływać alergie u osoby bez niego, jeśli jest narażony przez długi czas.

Te ostatnie nazywane są pleśniami chorobotwórczymi. Tego typu pleśnie powodują głównie szkody ekonomiczne, ale nadal mogą szkodzić ludziom. Osoby podatne na wywołanie choroby na ten rodzaj pleśni to osoby ze słabym lub osłabionym układem odpornościowym, takie jak niemowlęta i osoby starsze.

Wniosek

Wiedza o tym, co powoduje pleśń poza domem, może być dla Ciebie korzystna, ponieważ może pomóc Ci przygotować się na nią zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Pleśń to problem, którego nie lubi każdy właściciel domu: owrzodzenie, które stwarza również ryzyko zachorowania w wyniku narażenia.

Aby uniknąć pleśni na zewnątrz domu, należy uważnie i regularnie sprawdzać miejsca, w których pleśń może się rozmnażać. Krzew lub winorośl rosnąca w pobliżu ścian, siding wykonany z porowatego materiału, takiego jak drewno, niewłaściwie umieszczony system zraszania, a nawet ściana, na której stale narażona jest woda deszczowa, mogą sprzyjać osadzaniu się pleśni. Musisz pamiętać, że pleśnie zewnętrzne nie zawsze pozostają na zewnątrz, więc najlepiej byłoby zachować czujność.

Pleśnie zazwyczaj mają prostą anatomię wzrostu, która jest bardzo podobna dla każdego innego typu. Pozbądź się jednego, a może w większości zahamować jego wzrost i powstrzymać nieznośną kolonię przed przeszkadzaniem tobie i twojej rodzinie.