Co powoduje pleśń na podłogach z twardego drewna? Kompleksowy przewodnik

Pleśnie to grupa grzybów, które pokrywają powierzchnie i wytwarzają dużą liczbę zarodników. To, co powoduje pleśń na podłogach z twardego drewna, to wilgoć pod drewnianą podłogą pozostawiona bez rozwiązania. Może to spowodować rozwój pleśni, co ostatecznie może zniszczyć podłogę.

Pleśń może pojawiać się na drewnie w różnych odcieniach; może mieć wygląd zielony, czarny, pomarańczowy lub żółty. Jest również znany jako częsta przyczyna przebarwień drewna.

Co powoduje pleśń na podłogach z twardego drewna? Kompleksowy przewodnik

Kiedy zarodniki pleśni wędrują do twojej posiadłości, jeśli wylądują w wilgotnym środowisku sprzyjającym wzrostowi, zaczną się powiększać. Rezultat jest nie tylko nieprzyjemny, ale może też być szkodliwy dla zdrowia. Jeśli pod podłogą tworzy się pleśń, przed wymianą podłogi należy najpierw zidentyfikować i wyeliminować źródło pleśni.

Jakie są przyczyny pleśni na podłogach z twardego drewna?

Pleśń rozwija się na naturalnej materii wystawionej na nadmierną wilgotność lub zatrzymaną wilgoć. Sugeruje to, że podłogi z twardego drewna są podatne na rozwój pleśni pod nimi w przypadku powodzi lub zalania. Dowiedz się więcej o tym, jak pleśń wygląda na podłogach z twardego drewna tutaj.

Nadmierna wilgotność w Twoim domu może być obecna, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Zarodniki pleśni mogą istnieć i nikt nie wie, jak się tam dostały. Możesz także mieszkać w domu z przeciekiem, którego nie znasz.

Jeśli twoja piwnica ma drewniane podłogi, musisz bardzo uważać na wilgoć, aby uniknąć rozwoju pleśni. Upewnij się, że w pomieszczeniu z drewnianą podłogą opróżniasz nawilżacz, który okresowo pochłania wilgoć, aby zapobiec rozlaniu się wody. Oto pomocny przewodnik dotyczący tego, co należy umieścić w nawilżaczu, aby zapobiec pleśni.

Jak możesz stwierdzić, czy masz pleśń pod podłogą z twardego drewna?

Pleśń rozwija się w wilgotnej atmosferze. Dlatego konieczne jest podjęcie działań tylko w przypadku kontaktu z podłogą i wyczyszczenie jej przed całkowitym wysuszeniem uszkodzonego obszaru. Zarodniki pleśni będą się szybko formować, jeśli wilgoć będzie przebywać przez dłuższy czas.

Problem pojawia się jednak, gdy woda nie jest łatwo zauważalna. Jeśli woda zbierze się między deskami z twardego drewna a podłożem, czyszczenie podłogi za pomocą standardowego mopa będzie niemożliwe.

Wilgoć może szybko gromadzić się w takich miejscach jak piwnice i inne zamknięte pomieszczenia. Problemy z pleśnią pogarszają warunki, w jakich występują.

1. Zapach stęchlizny

Pleśń może powodować, że zapach stęchlizny przenika do Twojego domu, co może wskazywać, że masz problem z pleśnią. Pleśń wydziela cząsteczki, które powodują stęchły zapach.

2. Uszkodzenie wody

Prawdopodobnie masz problem z pleśnią, jeśli zauważysz uszkodzenie podłogi przez wodę, szczególnie jeśli podłoga ma gąbczastą miękkość, gdy na nią nadepniesz. Znaki wodne są wskaźnikiem, że woda zalega na drewnie przez zbyt długi czas.

3. Sprawdź sam

Jeśli masz już przeczucie, jedynym sposobem na znalezienie jednego z najbardziej niezawodnych objawów pleśni pod podłogą z twardego drewna jest zajrzenie pod same deski podłogowe.

Czy pleśń na podłogach z twardego drewna jest niebezpieczna?

Niektóre odmiany pleśni są szkodliwe, ale nie wszystkie. Skutki czarnej pleśni mogą wahać się od łagodnych problemów neurologicznych do zagrażających życiu problemów sercowo-naczyniowych i oddechowych.

Nawet jeśli sprzątasz po sobie, pleśń może przedostać się do twoich płuc, jeśli nie nosisz respiratora lub nie usuwasz pleśni natychmiast. Utrzymywanie łazienek, kuchni i innych wilgotnych obszarów w domu jest niezbędne, aby chronić przed pleśnią, podobnie jak okresowe sprawdzanie rurociągów pod kątem wycieków lub innych problemów z rozwojem pleśni.

Jeśli znajdziesz pleśń na swojej drewnianej podłodze, nie chodź po niej ani nawet na nią nie patrz; dbaj o bezpieczeństwo swojej rodziny. Spowoduje to zakłócenie pleśni, umożliwiając jej ucieczkę w powietrze.

Zachowaj odległość od spleśniałego obszaru, dopóki nie będziesz mieć pod ręką maski filtrującej. Podczas wyjmowania formy należy używać jednorazowych rękawiczek, a następnie odpowiednio je zutylizować.

Jak zapobiegać pleśni na moich podłogach z twardego drewna?

Regularne czyszczenie i zapobieganie przedostawaniu się wilgoci do drewna w Twoim domu to najsilniejsza ochrona przed pleśnią. Do czyszczenia podłóg z twardego drewna należy używać wilgotnego mopa i roztworu czyszczącego opracowanego specjalnie do drewna twardego.

  • Od razu posprzątaj rozlane płyny i wytrzyj nadmiar wody.
  • Naprawiaj regularnie wszelkie nieszczelności, które znajdziesz w systemie hydraulicznym.
  • Sprawdź i napraw również nieszczelne uszczelki w oknach i drzwiach.
  • Zredukuj rozpryskiwanie się w miejscach publicznych, używając dywanów, zasłony prysznicowej i innych podobnych
    środki takie jak te.
  • Utrzymuj baseny w piwnicy i misce olejowej w stanie suchym, uszczelniając je.
  • Pleśnia może rosnąć w każdej znacznej ilości wody. Jeśli miejsce jest stale wilgotne, nawet niewielka ilość wilgoci może sprzyjać rozwojowi pleśni.

Wniosek

To, co powoduje pleśń na podłogach z twardego drewna, to zaniedbanie środków zapobiegawczych. Jeśli chcesz, aby wilgoć na podłodze z twardego drewna była jak najmniejsza, powinieneś zawsze sprawdzać ją regularnie.

Jeśli musisz poradzić sobie z pleśnią, zawsze noś maskę i rękawiczki, aby być bezpiecznym. Poproś o profesjonalną pomoc, jeśli pleśń nadal pozostaje.