Co powoduje pleśń na butach: 4 irytujące powody

Być może zacząłeś dzień od widoku owłosionych okrągłych plam na mokrych butach; teraz zastanawiasz się, co powoduje pleśń na butach. Po pierwsze, pleśnie mogą rozwijać się wszędzie, o ile środowisko zapewnia odpowiedni poziom wilgoci i wilgotności.

Jednak wzrost pleśni na butach może być większy niż w tych dwóch powszechnych lęgowiskach. W związku z tym ten artykuł poprowadzi Cię w określaniu czynników, które prowadzą do zagrzybionych butów.

Co powoduje pleśń na butach: 4 irytujące powody

Wykrywanie pleśni

Oczywiście najpierw musisz mieć podstawową wiedzę, aby zidentyfikować, czym jest pleśń.

Przede wszystkim należy do królestwa grzybów i zwykle rośnie w miejscach takich jak gleba i rośliny. To dlatego zazwyczaj pachnie stęchlizną lub ziemistą, prawie jak rozkładająca się materia.

Pod względem wyglądu ma okrągłe kształty o futrzanej fakturze. Może również pojawiać się jako czarna plama lub odcienie pomarańczy, bieli, zieleni lub brązu.

Najbardziej toksyczna, jak pokazują media, jest czarna. Aby uzyskać więcej informacji na temat jej koloru i toksyczności, ten artykuł na temat identyfikacji czarnej pleśni może zapewnić łatwy przewodnik.

Jeśli masz do czynienia z zieloną pleśnią i potrzebujesz przydatnego przewodnika, jak ją usunąć, oto przydatny przewodnik po usuwaniu zielonej pleśni.

Niezależnie od koloru, kształtu i tekstury, wszystkie pleśnie mogą być w pewnym stopniu niebezpieczne dla zdrowia. Specjaliści od usuwania pleśni zdecydowanie odradzają usuwanie pleśni, jeśli może to być szkodliwe dla zdrowia.

Jeśli jednak uważasz, że jesteś wystarczająco zdrowy, aby radzić sobie z pleśnią, zrób to, przestrzegając środków ostrożności. Załóż rękawiczki, gogle, maski N-95 i ochronę dróg oddechowych P-100.

Zrób to bez względu na to, czy masz obniżoną odporność, czy nie.

Pleśnia powoduje na butach

Przed naprawą spróbuj najpierw dowiedzieć się, dlaczego na butach rośnie pleśń. Buty są podatne na pleśń. Oto powody, dla których.

1. Wilgotne obszary butów

Jeśli w deszczowy wieczór Twoje buty są mocno przemoczone, spodziewaj się, że powita Cię nieprzyjemny zapach, ponieważ pleśń stopniowo tworzy kolonie na Twoim obuwiu. W obecności mokrych wkładek i innych wilgotnych obszarów butów może gromadzić się pleśń.

Wkładki butów mogą być również wilgotne, gdy stopy odczuwają pot. Dlatego po użyciu butów na siłownię należy umieścić je w środowisku z dobrym dostępem do przepływu powietrza, aby mogły naturalnie wyschnąć i uniknąć zanieczyszczenia pleśnią.

To samo dotyczy zewnętrznych części butów, które mogły napotkać brud, kurz i inne potencjalne zanieczyszczenia. Tak więc, gdziekolwiek jesteś, pamiętaj, aby wyczyścić buty i dokładnie je wysuszyć przed ponownym użyciem.

2. Brudne szafy

Możliwe jest również, że pleśń wyrosła już w szafie, w której zwykle przechowujesz buty. Sprawdzaj go regularnie i upewnij się, że pozbyłeś się wszelkiej widocznej pleśni, aby zapobiec ewentualnemu zainfekowaniu butów.

Aby przede wszystkim uniknąć rozwoju pleśni, utrzymuj szafę w czystości, nie zostawiając brudnych ubrań ani butów. Przypomnij sobie, aby wyrzucić wszystkie plastiki, zwłaszcza worki do czyszczenia na sucho, ponieważ może to być domem dla brudnych rzeczy.

Aby utrzymać suchą atmosferę w szafie, możesz rozważyć pozostawienie włączonych świateł w szafce. Dzięki temu ciepło z żarówki powstrzyma wilgoć.

Jeśli chodzi o poziom wilgotności, należy trzymać szafę jak najbliżej, aby uniknąć przedostawania się wilgotnego powietrza i ewentualnego zanieczyszczenia wnętrza.

3. Uwięziona wilgotność

Wskazane jest również, aby nie wkładać butów do plastikowych toreb. Wbrew powszechnemu przekonaniu przechowywanie butów w takich pojemnikach ich nie chroni.

Materiał może zatrzymywać wilgoć, co sprzyja powstawaniu pleśni jako doskonałej okazji do rozmnażania.

Możesz również rozważyć osuszacz, ponieważ ta opcja jest kompaktowa. Może być również wygodny w użyciu, ponieważ możesz go łatwo umieścić w rogu jako właściciel domu.

Jak sama nazwa wskazuje, wyciągnie dodatkową wilgoć; zapobiegając w ten sposób mokrym obszarom.

Jeśli wilgotność nie jest problemem w Twoim domu, ale chcesz uzyskać dobrą wentylację, możesz spróbować przejść z drzwi do szafy na drzwi z żaluzjami. Ten ostatni sprawi, że atmosfera w szafie będzie bardziej odporna na pleśń, ponieważ wpuści świeże powietrze.

4. Półki drewniane

Istnieje również duża szansa, że ​​formy na butach pochodzą z drewnianych półek, na których je przechowujesz. Aby uniknąć tego samego najgorszego scenariusza, zastąp drewno drutem.

Drut jest znany jako materiał odporny na pleśń. Pozwoli to na prawidłową cyrkulację powietrza i zapobiegnie zawieszaniu się zarodników pleśni w powietrzu.

Możesz również sprawdzić ten artykuł na temat innych materiałów odpornych na pleśń.

Wniosek

Teraz, gdy w końcu odpowiedziałeś, co powoduje pleśń na butach, możesz przystąpić do procesu czyszczenia pleśni. Możesz teraz złagodzić swoje zmartwienia, ponieważ już wyposażyłeś się w niezbędne narzędzia i wiedzę.