Co powoduje marszczenie się tkaniny podczas szycia: 4 powody

Jeśli zastanawiasz się, co powoduje marszczenie się materiału podczas szycia, możesz sprawdzić cztery potencjalne powody. Porozmawiamy również o tym, jak możesz je naprawić, a nawet odkryjemy, czy możesz zapobiec marszczeniu się szwów.

Czy jesteś stosunkowo nowy w korzystaniu z maszyny do szycia? Przeczytaj ten samouczek, jak skonfigurować maszynę do szycia. Warto wiedzieć, jak prawidłowo przygotować urządzenie, aby uniknąć marszczenia.

Co powoduje marszczenie się tkaniny podczas szycia: 4 powody

Dlaczego tkanina marszczy się podczas szycia?

Wysokie naprężenie nici

Najczęstszą przyczyną marszczenia się tkaniny podczas szycia jest duże naprężenie nici. Naprężenie nici odnosi się do tego, ile nici przechodzi przez maszynę dla każdego ściegu. Dlatego jeśli maszyna używa mniej nici, ścieg będzie ciasny i odwrotnie.

Nierówne ciśnienie

Nierównomierny nacisk podczas zszywania dwóch materiałów może spowodować marszczenie się jednego z materiałów. Ten problem nazywa się marszczeniem paszy, ponieważ materiał, który dotyka stopki, ulega rozciągnięciu. Będzie się marszczył w porównaniu z górną tkaniną, ponieważ ta ostatnia nie doświadcza tak dużej siły.

Tkanina ciasno tkana

Możliwe jest również, że oba materiały będą marszczyć się, jeśli szyjesz ciasno tkane tkaniny. Nazywa się to marszczeniem przemieszczeniowym, w którym igła i nić wchodzące i wychodzące z materiału podczas szycia przemieszczają nici wątku ciasno tkanej tkaniny. Dlatego prawidłowe ustawienie maszyny rozwiąże ten problem.

Niewłaściwa igła lub nić

Niezgodne z projektem igły nie są jedynymi, które mogą powodować marszczenie. Najlepiej byłoby wiedzieć, jak w razie potrzeby zmienić igłę maszyny do szycia, ponieważ tępe igły zbyt mocno rozciągają materiał podczas szycia. Igły powinny być zawsze wystarczająco ostre, aby przez cały czas naciskać i penetrować materiał.

Ponadto nigdy nie zapomnij o zastosowaniu odpowiedniego gwintu dla twojego materiału. Na przykład niektóre tkaniny wymagają grubszej nici, aby uniknąć marszczenia. Przydatną wskazówką jest wybór zalecanej nici do materiału, nad którym pracujesz.

Co rozumiesz przez marszczenie się szwów?

Marszczenie się szwów jest tym, co się dzieje, gdy szew projektu się zbiera. Może wystąpić w trakcie lub po szyciu, ale szew może się również marszczyć po wypraniu projektu. Istnieje wiele potencjalnych przyczyn marszczenia się szwów, a oto jak możesz je rozwiązać:

Jak wyeliminować marszczenie się szwów

  • Marszczenie się szwów może wystąpić z powodu zbyt dużego naprężenia, które rozciąga nić, a następnie rozluźnia się i zbiera na szwie, gdy wraca do swojej rzeczywistej długości. Możesz rozwiązać ten problem, zmniejszając naprężenie nici, używając mniejszej nici lub dostosowując czas podawania, aby uzyskać lepsze ściąganie. Możesz nawet wybrać gwint z dobrym smarowaniem, jeśli projekt nie może zmienić naprężenia.
  • Ciasne lub gęsto tkane tkaniny mogą powodować marszczenie się, ponieważ nić nie ma wystarczająco dużo miejsca, aby przejść przez nią podczas szycia. Dlatego możesz rozwiązać ten nieodłączny efekt marszczenia, wybierając grubsze materiały lub zmieniając gęstość i rodzaj ściegu. Pomoże również zmiana na mniejszą igłę.
  • Marszczenie się paszy występuje, gdy docisk stopki jest zbyt wysoki. Dlatego możesz rozwiązać ten problem, stosując minimalny nacisk stopy, dopasowując paszę i stopę, sprawdzając ząbki i regulując czas podawania górnego i dolnego. Chcesz również sprawdzić, jak naciągasz materiał podczas podawania go do maszyny do szycia.
  • Jeśli w Twoim projekcie wystąpiły marszczenia się szwów po praniu, może to być spowodowane zmianami wymiarowymi materiału lub nici. Dlatego rozwiązaniem jest sprawdzenie skurczu nici lub wybranie materiałów, które są przetwarzane, aby zapobiec zmianie ich wymiarów

Jak przestać marszczyć się podczas szycia?

Rozciągnij materiał podczas szycia

Podczas szycia dodaj rękami odrobinę rozciągliwości w materiale z przodu i za igłą. Zapobiegnie to marszczeniu, które pojawia się, gdy materiał jest ciągnięty podczas szycia.

Dostosuj naprężenie nici

Dowiedz się, jak dostosować naprężenie maszyny do szycia dla każdego projektu. Unikaj używania najwyższego ustawienia, ponieważ może to powodować marszczenie, zwłaszcza w szwach. Jeśli posiadasz model Brother, napisaliśmy samouczek dotyczący regulacji naprężenia w maszynie do szycia Brother.

Użyj małej siły docisku tkaniny

Poza naprężeniem unikaj używania dużej siły docisku tkaniny. Nie chcesz również używać zbyt dużego nacisku stopki, ponieważ spowoduje to marszczenie się dolnej części materiału, jeśli zszyjesz dwa materiały.

Użyj podwójnych ściegów łańcuszkowych

Rozważ użycie podwójnych ściegów łańcuszkowych ze szwami, zwłaszcza przy szyciu gęsto utkanych materiałów. W przeciwieństwie do innych ściegów, podwójny łańcuszek tworzy pod materiałem pętle, które zmniejszają napięcie.

Wybierz odpowiednią igłę i nić

Użyj odpowiedniej grubości nici i rodzaju igły do ​​swojego projektu. Zawsze możesz wyszukać polecane według materiału i ściegów, których użyjesz.

Wniosek

I to wszystko! Przypomnijmy, co powoduje marszczenie się tkaniny podczas szycia, może to być spowodowane dużym naprężeniem nici, nierównomiernym naciskiem, ciasno tkanym materiałem lub złym ustawieniem. Rozwiązanie problemu marszczenia się tkaniny powinno być łatwe po zidentyfikowaniu przyczyny, ponieważ jest to po prostu zmiana lub dostosowanie ustawień i materiałów.

Mamy nadzieję, że była to pomocna lektura. Zachęcamy do pozostawienia nam komentarza.