Co powoduje mączniaka rzekomego (plus przydatne wskazówki dotyczące zapobiegania)

Jeśli chcesz uzyskać ogólną odpowiedź na pytanie, co powoduje mączniaka rzekomego, to wilgoć. Jeśli jednak chcesz poznać konkretną przyczynę rozwoju mączniaka rzekomego, przeczytaj ten artykuł do końca!

Co to jest pleśń?

Pleśń to rodzaj grzyba, który często jest błędnie rozumiany jako wczesny etap pleśni. Jest mylony z pleśnią ze względu na swój kolor, od białego do jasnożółtego.

Co powoduje mączniaka rzekomego (plus przydatne wskazówki dotyczące zapobiegania)

Z drugiej strony pleśń pojawia się w ciemniejszych kolorach, takich jak zielonkawo-czarny, niebieski lub czarny. Ten ostatni jest również bardziej szkodliwy dla twojego gospodarstwa domowego niż pleśń.

Pleśń jest bardziej destrukcyjna, ponieważ osadza się bezkrytycznie na powierzchniach, na których osadza się, co oznacza, że ​​może rozwijać się na powierzchniach organicznych i nieorganicznych, w przeciwieństwie do pleśni, która może rosnąć tylko na powierzchniach organicznych lub naturalnych.

Co więcej, pleśń rozkłada przedmioty, na których się opiera, co prowadzi do bardziej niszczycielskich uszkodzeń konstrukcji domowych. Oba mają wyraźnie nieprzyjemny zapach, który służy do identyfikacji ich istnienia w twoim domu; jest to również jedna z przyczyn problemów z oddychaniem.

Te dwa mają podkategorie lub podtypy. Jak wiadomo, pleśnie można stosować w żywności.

Oto artykuł mówiący o tym, jak długo trwa pleśnienie sera, aby rzucić okiem na jego zastosowanie w przemyśle spożywczym. Pleśń ma również różne formy, są to mączniak prawdziwy i rzekomy, omówimy je poniżej.

Dwa rodzaje pleśni: puszysta i puszysta

Jak wspomniano powyżej, pleśń ma tendencję do rozrastania się bardziej na powierzchniach organicznych. Często oznacza to dewastację roślin w twoim gospodarstwie domowym.

Ogólnie rzecz biorąc, mączniak prawdziwy i rzekomy jest spowodowany pewnymi warunkami, co prowadzi do ich wzrostu. Jednym z tych warunków jest słaba cyrkulacja powietrza.

Jeśli masz przepełnione przestrzenie roślinne, ryzykujesz szybkim rozprzestrzenianiem się grzybów. W takiej sytuacji może ci pomóc system oczyszczania powietrza lub możesz również zdecydować się na równomierne rozmieszczenie roślin.

Inną ogólną przyczyną tych dwóch form pleśni jest niewystarczająca ilość światła. Rośliny potrzebują światła, a nie mając wystarczającej ilości, słabną, czyniąc je podatnymi na grzyby.

Nadmierne nawożenie może również prowadzić do rozwoju pleśni, ponieważ rośliny rosną zbyt szybko, przyciągając mączniaka prawdziwego. Ten rodzaj pleśni uwielbia kierować do wzrostu nowych roślin, więc należy unikać nakładania zbyt dużej ilości nawozu na rośliny.

Wreszcie, najbardziej znaną przyczyną rozwoju pleśni jest wysoki poziom wilgotności. Twoje rośliny potrzebują różnych poziomów wilgotności w miarę wzrostu; zaczynają potrzebować 70% jako sadzonki, ale potrzebują tylko 40%, gdy dojrzeją.

Jeśli utrzymasz wysoki poziom wilgotności pomimo dojrzewania roślin, możesz obudzić się, gdy na twoich roślinach pojawi się pleśń.

Ponadto, pomimo tego, że wyglądają podobnie ze względu na kolor, mączniaka prawdziwego i rzekomego oraz mają dokładne ogólne przyczyny wzrostu, te dwa mają różnice.

Proszek

Mączniak prawdziwy i rzekomy mają różne patogeny grzybowe, które je wywołują. Co więcej, na wierzchu liści znajduje się mączniak prawdziwy, ale można go również znaleźć na dole.

Jeśli chodzi o wygląd, tego rodzaju pleśń wygląda jak sproszkowany proszek na roślinach. Nie wyglądają groźnie ani niepokojąco w porównaniu z pleśnią, często są w kępach i są śluzowate lub rozmyte.

Innym sposobem identyfikacji mączniaka prawdziwego na twoich roślinach są zwinięte i przebarwione liście. Grzyby są szkodliwe dla roślin, więc jednym z niezawodnych sposobów ich identyfikacji jest szukanie uszkodzeń.

Puchaty

Mączniak rzekomy jest uważany za inny rodzaj tego grzyba, ale nie jest powodowany przez grzyb, ale przez Plasmopara viticola, gatunek pleśni wodnych. Jest również częścią rodziny pleśni wodnych, mimo że jest pleśnią.

Mączniak rzekomy jest trudny do zidentyfikowania, ponieważ zwykle znajduje się na spodniej stronie liści. Możesz je wykryć, sprawdzając spód liści i szukając tam szarawo-białej lub białej puszystej substancji.

Możesz sprawdzić przebarwione liście, aby sprawdzić, czy przyczyną pogarszania się kondycji twojej rośliny jest pleśń. Innymi oznakami rozwoju pleśni na roślinach są opadające liście lub zauważenie na nich brązowych lub żółtych plam.

Oprócz liści mączniak rzekomy może również wpływać na gałęzie roślin i prowadzić do ich śmierci.

Innym powodem, dla którego trudno jest zidentyfikować mączniaka rzekomego, jest to, że objawy jego wzrostu różnią się w zależności od gatunku rośliny. Dla jednych jest to zakurzona powłoka, dla innych może to być zdeformowany narośl.

Ponadto rośliny ogrodowe mogą rozprzestrzeniać grzyby na meble ogrodowe. W tym scenariuszu pomocny może być artykuł o tym, jak zapobiegać pleśni na poduszkach zewnętrznych.

Wskazówki dotyczące zapobiegania przyszłemu wzrostowi mączniaka rzekomego

Zapobieganie przyszłemu rozwojowi mączniaka rzekomego jest proste. Najpierw umieść wystarczająco dużo miejsca między roślinami, aby pobudzić przepływ powietrza i zapobiec szybkiemu rozprzestrzenianiu się grzybów z jednej rośliny na drugą.

Posadź je również w miejscu o dużym nasłonecznieniu, aby wilgoć z liści lub gleby szybko wyschła, nie pozostawiając szans na rozwój pleśni lub pleśni. Również podlewać korzenie, a nie liście, ponieważ pleśń zwykle atakuje liście.

Na koniec regularnie pielęgnuj swoje rośliny. Zrób to, usuwając chwasty i szczątki organiczne z grządek.

Wniosek

Co powoduje mączniaka rzekomego różni się od tego, co powoduje mączniaka prawdziwego. Jedną z nich jest pleśń wodna, drugą powodują grzyby.

Pomimo różnic, oba są szkodliwe dla roślin i należy się nimi natychmiast zająć.