Co oznacza dawstwo jaj? Wyjaśnione w łatwych terminach!

Chcesz wiedzieć, co oznacza dawstwo jaj? Jak wygląda proces dawstwa jaj i jakie są jego skutki uboczne? Czytaj dalej ten artykuł. Ponieważ w tym artykule znajdują się odpowiedzi na wszystkie możliwe pytania dotyczące tego tematu.

Kiedy mówimy o dawstwie komórek jajowych, z samej nazwy oznacza to, że jest to proces dostarczania komórki jajowej kobiety, głównie dla tych, którzy chcą mieć dziecko. Jest w tym jednak coś więcej.

Co oznacza dawstwo jaj? Wyjaśnione w łatwych terminach!

Dołożyliśmy wszelkich starań, aby ustrukturyzować ten artykuł w sposób łatwy do zrozumienia. Stosunkowo szybko zrozumieliśmy słownictwo, aby upewnić się, że wszyscy poszli do przodu; dlatego nikt nie powinien pozostać w tyle.

Co oznacza darowizna jajek?

Więc co oznacza dawstwo jaj? Postaramy się w najprostszy sposób wyjaśnić, czym jest dawstwo jaj. Jest to proces, w którym płodna kobieta, która jest dawcą w tym leczeniu; oddaje swoje komórki jajowe, aby pomóc w poczęciu innej bezpłodnej kobiecie (biorcy). Jest to część leczenia wspomagającego rozrodczość i (skrót używany w tym celu to „ART”). Jednak czasami robi się to również dla badań biomedycznych.

Dlaczego dokonuje się darowizn jajek?

Jest to opcja dla samotnych kobiet i par, które chcą założyć rodzinę, ale nie są do tego zdolne. Ponieważ jaja kobiety są złej jakości, obecnie może to wynikać z kilku powodów. To zależy od kobiety i jej stanu. Na przykład niektóre kobiety mają niską jakość jaj ze względu na zaawansowany wiek matki.

Jaja kobiet zaczynają spadać wraz z wiekiem. Ponadto drugą przyczyną złej jakości jajeczek jest przedwczesna niewydolność jajników. Jest to stan, w którym jajniki kobiety przestają funkcjonować prawidłowo jeszcze przed osiągnięciem czterdziestki. Co rozumie się przez „przestań działać poprawnie, pytasz.

Cóż, to oznacza, że; Jajniki przestają wytwarzać średnie ilości estrogenu, hormonu, który pomaga w kontrolowaniu cyklu menstruacyjnego kobiet i ma znaczenie dla rodzenia dzieci. Tak więc teraz kobiety cierpiące na przedwczesną niewydolność jajników wybierają dawczynię komórek jajowych ze względu na spadek liczby regularnie uwalnianych komórek jajowych, co skutkuje niepłodnością.

Jednak 5-10% kobiet przechodzących ten stan może nadal zajść w ciążę. Innym powodem, dla którego tak się dzieje, jest to, że kobiety mają pewne czynniki genetyczne, których nie chcą przekazać swoim dzieciom.

Jakie są leki stosowane w tym leczeniu?

Leki te służą do stymulacji jajników dawcy; ma to na celu wyprodukowanie większej liczby jaj. Specyficzne leki to:

  • Lupron (leuprorelina); kontroluje niektóre poziomy hormonów w organizmie.
  • Cetrotide (cetroreliks) i Antagon (ganireliks) antagoniści GNRH; zapobiec uwolnieniu jajeczek z jajników.
  • mieszek włosowy; pomaga to stymulować hormony, co z kolei pomaga w tworzeniu większej liczby jaj i ich dojrzewaniu.

Skutki uboczne leków podawanych przed zabiegiem obejmują bóle głowy, bóle ciała, zmęczenie i uderzenia gorąca. Czasami jeden z tych leków może powodować zespół hiperstymulacji jajników (OHSS). W ciężkich przypadkach wymagana jest hospitalizacja. Niektóre z objawów to wymioty, ból brzucha, duszność/trudności w oddychaniu i szybki przyrost masy ciała.

Procedura dawstwa jaj

Porozmawiajmy teraz o procedurze; wyjaśnimy to wprost. Rozpoczyna się od pobrania przez lekarza komórki jajowej lub komórek jajowych od dawcy. Jaja są następnie zapłodnione w laboratorium, a następnie wyniki są wszczepiane do macicy biorcy. Co więcej, zabieg implantacji jest stosowany przez lekarzy, podobnie jak zapłodnienie in vitro (IVF). Czasami wszystkie lub niektóre embriony są zamrożone; robią to specjaliści. A te będą później używane lub wszczepiane innym kobietom.

Jak wybierani są darczyńcy?

W zakładach płodności pracują specjaliści, którzy prowadzą intensywne procesy selekcji w celu znalezienia najodpowiedniejszego dawcy. O procedury prawne dbają również specjaliści.

Skutki uboczne i zagrożenia związane z tym leczeniem

Dobrą rzeczą jest to, że ryzyko w tej procedurze jest stosunkowo niskie. Jedynie zastosowanie znieczulenia niesie ze sobą znikome ryzyko podczas tego procesu, ale poważne problemy zdarzają się rzadko. Niektóre kobiety doświadczają krwawienia po wkłuciu igły do ​​jajników. W sporadycznych przypadkach dochodzi do uszkodzenia pobliskich naczyń krwionośnych, pęcherza lub jelita. Ale poważne uszkodzenia lub ciężkie krwawienie wcale nie są powszechne. Co więcej, następuje zmiana infekcji z powodu usunięcia jaj, ale przepisywane są antybiotyki, aby temu zapobiec.

Dlaczego darczyńcy decydują się na to i ile otrzymują wynagrodzenia?

Więc ile za dawstwo jaj? Dawcy mogą to zrobić ze względów finansowych lub po prostu pomóc innej kobiecie zajść w ciążę. Co więcej, dawcy jaj otrzymują wynagrodzenie w wysokości 5000 USD i 10 000 USD za cykl.

Kiedy po raz pierwszy doszło do oddawania jajek?

Dawstwo jaj zostało po raz pierwszy wykonane na początku lat 80. XX wieku. Jednak pierwsze dziecko urodzone przez dawstwo jaj było w Australii, a pierwsza procedura miała miejsce w Wielkiej Brytanii.

Wskaźnik realizacji dawstwa jaj

Wskaźnik wykonania tej procedury wynosi ponad 50%. Poznaj wskaźniki sukcesu dawców komórek jajowych.

To okładka!

Mamy nadzieję, że odpowiedzieliśmy na Twoje pytanie, a teraz wiesz, co oznacza dawstwo jaj. Co więcej, mamy nadzieję, że wszystkie informacje zawarte w tym artykule były łatwe do zrozumienia i nie były uciążliwe. Mamy nadzieję, że wszystkie pytania dotyczące tej procedury mają teraz swoje odpowiedzi. Przeczytaj powiązane artykuły; wiedzieć, jak działa dawstwo jaj i jak długo trwa proces dawstwa jaj.