Co oznacza darowizna rzeczowa? Niesamowite fakty, które musisz znać!

Zastanawiasz się, co oznacza darowizna rzeczowa? To darowizna niepieniężna; oznacza to, że jest to każda darowizna, która nie obejmuje gotówki, zapisów ani akcji. Jednak jest to szerokie do zrozumienia, więc musisz głębiej zagłębić się w artykuł, aby lepiej zrozumieć.

Przekazywanie produktów, czasu, usług lub wiedzy w zamian za pieniądze to darowizny w naturze. Może to zapewnić każdy, w tym osoby fizyczne, organizacje i korporacje.

Co oznacza darowizna rzeczowa? Niesamowite fakty

Aby dowiedzieć się więcej o darowiznach rzeczowych, czytaj dalej do końca tego postu, ponieważ zajmiemy się wszystkim, co musisz wiedzieć na ten temat. Udzielimy dalszych odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące darowizn rzeczowych, aby było to dla Ciebie jeszcze bardziej zrozumiałe.

Jakie prezenty są uważane za rzeczowe?

To, co nazywamy „własnością”, to inne określenie „rzeczy”. Własności niematerialne, takie jak patenty, prawa autorskie i własność intelektualna, a także wolne od czynszu powierzchnie i usługi, to przykłady opcji prezentów rzeczowych. Kiedy dana osoba przekazuje rzecz materialną lub oferuje profesjonalną usługę, prawie zawsze jest to rodzaj wkładu w naturze. Firma zajmująca się sprzętem, która przekazuje drewno na nowe siedzenia na plac zabaw lub jeśli grafik tworzy logo Twojej marki za darmo, to przykłady prezentów rzeczowych.

Co sprawia, że ​​darowizny rzeczowe są wspaniałe?

Te darowizny umożliwiają organizacjom non-profit dostęp do usług i towarów, których nie można kupić, a jednocześnie uwalniają fundusze na inne cele. Wkłady towarów, takich jak żywność, odzież i schronienie, są niezbędne dla wielu organizacji non-profit, takich jak sklepy z używanymi rzeczami i szafy komunalne. Podczas gdy niektóre organizacje pozarządowe mogą mieć mniej bieżących wymogów rzeczowych, większość, jeśli nie wszystkie, organizacje pozarządowe (NGO) mogą korzystać z tego rodzaju pomocy. Firmy lubią dostarczać prezenty w naturze, ponieważ nie muszą myśleć o przepływach pieniężnych. Ponadto firmy mogą wnosić więcej przedmiotów niż gotówki, ponieważ wydają mniej na towary.

Problemy z darowiznami rzeczowymi

Za takim prezentem kryły się najlepsze intencje. Kiedy ktoś podaruje Twojej organizacji stary telefon obrotowy lub jacht, który wymaga ciągłej uwagi, aby utrzymać się na powierzchni, musi czuć się z tym fantastycznie. Mimo dobrych intencji nie wszystkie dary rzeczowe są korzystne dla sprawy. Prezenty rzeczowe mają tę wadę, że nie są częścią ogólnego planu organizacji. Mogą wystąpić problemy z miejscem do przechowywania, jeśli otrzymasz niechciane prezenty w naturze. Postępuj ostrożnie, gdy wręczasz prezenty, takie jak samochody lub nieruchomości, które mogą być o wiele więcej pracy, niż są warte na dłuższą metę.

Dawanie prezentów może być doskonałą metodą zachęcania do dawania, ale zajmowanie się stosami produktów, które nie mają nic wspólnego z Twoimi celami i potrzebami, może wkrótce stać się uciążliwym doświadczeniem. Nie jest łatwo zachęcić dzieci z organizacji charytatywnej do spożywania zdrowych przekąsek, które przynoszą do praktyki.

Opracowywanie polityki przyjmowania prezentów

Polityka akceptacji może pomóc współpracownikom w wyborze najlepszego wkładu w promowanie celu i zapobieganie przepełnieniu biura niepotrzebnymi przedmiotami. Obejmuje to listę prezentów, które zaakceptujesz i tych, których nie zaakceptujesz. W zależności od zakresu i wielkości Twojej firmy towary będą się różnić.

Najczęściej zadawane pytania

Specjalista ds. podatków w Twojej organizacji jest doskonałym źródłem wiedzy, jak rejestrować, identyfikować i zgłaszać upominki w naturze. To z drugiej strony zapewni ci lepsze zrozumienie prezentów rzeczowych i obowiązków, które się z nimi wiążą.

#1. Czy można odliczyć od podatku upominki w postaci usług w naturze?

Należy skonsultować się z ekspertem podatkowym, chociaż darowizny w naturze mogą być zazwyczaj odliczane od zarobków.

#2. Jak dokumentować darowizny?

Śledzenie prezentów rzeczowych okazuje się być wyzwaniem. Kredyt powinien być odnotowany w księdze głównej jako przychód ze składek oraz jako wydatek lub aktywa według wartości rynkowej, a także potwierdzenie darczyńcy przez Ciebie lub Twojego księgowego. Wartość rynkową obiektu można określić na podstawie ceny, za którą organizacja ma zapłacić. Dopóki generują lub budują aktywa niepieniężne, usługi takie muszą być wykazane w sprawozdaniach finansowych, ponieważ wymagają specjalistycznych umiejętności i są świadczone przez osoby posiadające te talenty.

#3. Jak należy uznać te darowizny?

Dołącz swój numer identyfikacji podatkowej, opis otrzymanych prezentów i datę ich otrzymania w podziękowaniu. W liście tym należy poinformować darczyńców, że w zamian za prezent nie otrzymali żadnych wartościowych usług ani produktów. Darczyńcy to ci, którzy przypisują wartość pieniężną rzeczom, które dostarczają.

#4. Czym różni się bezpłatna usługa od usługi pro bono?

Profesjonalne usługi przekazane w naturze na rzecz organizacji non-profit są znane jako „pro bono”. Zamiast otrzymywać regularne honoraria, ekspert poświęca swój czas i wiedzę na rzecz całej społeczności. Identyfikacja godziwej wartości rynkowej wkładu niepieniężnego wiąże się z rozważeniem wielu elementów. Aby dowiedzieć się, ile wart jest wkład rzeczowy, będziesz musiał trochę kopać.

#5. Ile Twoja firma zapłaciłaby za podobne rzeczy, gdybyś kupiła je na wolnym rynku?

Zastanów się, gdzie je kupiłeś i gdzie je znalazłeś. Jeśli ktoś oferuje profesjonalne usługi, dowiedz się, ile pobiera za godzinę lub ile naliczyłby płacącemu klientowi za wykonaną dla Ciebie pracę.

To okładka!

Ponieważ dotarłeś tak daleko, zakładam, że już rozumiesz, co oznacza darowizna w naturze. Ponownie, jest to dowolny towar lub usługa inna niż pieniądze przekazane organizacji przez darczyńcę.