Co łączy się w szyciu: rodzaje i zastosowania

Odpowiedzią na to, czym jest interfejs w szyciu, jest to, że jest to materiał, którego użyjesz do usztywnienia swojego projektu. Istnieją również różne rodzaje interfejsów, więc omówimy je w tym artykule. Dowiesz się nawet, czy mają one znaczenie w pierwszej kolejności, czy też możesz pominąć korzystanie z interfejsu podczas szycia.

Mówiąc o szyciu, możesz być zainteresowany poznaniem maszyn do szycia. Na przykład, jak działa maszyna do szycia? Może to być pomocna lektura, ponieważ szycie ręczne może wymagać czasu i wysiłku, a zrozumienie szycia maszynowego pozwoli Ci się tego szybciej nauczyć.

Co łączy się w szyciu: rodzaje i zastosowania

Przewodnik po tym, co łączy się podczas szycia

Interfejs w szyciu odnosi się do tkaniny, która nadaje strukturę projektowi szycia. Istnieją różne rodzaje i materiały interfejsu, ale wszystkie mają na celu usztywnienie części projektu, w których potrzebujesz kształtu lub stabilności. Na przykład, zwykle można spotkać się z interfejsem na kieszeniach i kołnierzach, ponieważ potrzebują kształtu i jędrności dla estetyki i długowieczności.

Jakie są różne rodzaje interfejsów?

Łącznik topliwy a interfejs nietopliwy

Już sama nazwa wskazuje, że topliwy interfejs może sam przylegać do tkaniny. Jest to możliwe, ponieważ ma z tyłu klej, który można aktywować żelazkiem parowym. Z drugiej strony, niektóre typy złączy są nietopliwe, więc będziesz musiał je przyszyć na miejscu.

Dwustronny topliwy interfejs

Oprócz topliwych i nietopliwych interfejsów na rynku znajdziesz również dwustronne topliwe interfejsy. Nakładając go na tkaninę, możesz używać obu stron, co sprawia, że ​​ten rodzaj fizeliny sprawdza się w przypadku aplikacji do Twojego projektu. Ponadto funkcja dwustronna powinna zapobiegać strzępieniu się krawędzi.

Wkład tkany a wkład włókninowy

Flisa może być tkana lub nietkana i można je łatwo rozróżnić wizualnie. Oczywiście na włókninie znajduje się wzór splotu, podczas gdy włóknina wygląda bardziej jak papier, ponieważ jest spojona, a nie tkana. Ponadto należy pamiętać, że należy zawsze ciąć z włóknem tkanego wkładu, ponieważ nie ma on rozciągliwości.

Łącznik z dzianiny

Jeśli potrzebujesz fizeliny, która jest nieco rozciągliwa, możesz użyć fizeliny z dzianiny. Niewielkie rozciągnięcie jest pomocne w przypadku projektów, które będą często używane, aby zapobiec marszczeniu. Istnieje również topliwy dzianinowy interfejs, który jest często używany do odzieży tkanej.

Jakie są wagi interfejsu?

Możesz kategoryzować interfejsy nie tylko ze względu na rodzaj materiału, ale także ich wagę. Waga interfejsu ma znaczenie, ponieważ nie chcesz, aby był cięższy niż materiał projektu. W przeciwnym razie wykończenie będzie się układać z powodu powstałej sztywności.

Wagi interfejsu to piórkowy, średni i ciężki. Wkładka o lekkiej jak piórko jest odpowiednia do delikatnych materiałów, natomiast wkładka o średniej gramaturze jest bezpiecznym wyborem w przypadku większości projektów, które wymagają stabilności. A jeśli chodzi o interfejs wagi ciężkiej, jest on często używany w projektach, które muszą działać samodzielnie, takich jak czapki i torebki.

Do czego służy interfejs w szyciu?

 • Interfejs dodaje stabilności lub grubości słabemu projektowi
 • Posiadanie interfejsu może sprawić, że materiał będzie wyglądał schludniej i wykończony
 • Projekty haftowane mogą skorzystać na połączeniu, aby zapobiec ich układaniu
 • Interfejs może zapewnić większą strukturę i wagę pikowanych przedmiotów
 • Łączenie nadaje kształt i stabilność odzieży i torebkom

Czy potrzebujesz interfejsu podczas szycia?

Podczas szycia flizelina jest niezbędna, ponieważ nadaje kształt i strukturę projektowi. Nawet jeśli używasz naturalnie sztywnego materiału, strategiczne rozmieszczenie interfejsów zapobiegnie zniekształceniom i zapewni atrakcyjność wizualną i trwałość. Można więc powiedzieć, że fizelina jest niezbędnym wzmocnieniem każdego projektu krawieckiego.

Jak używać interfejsu do szycia?

Korzystanie z interfejsu do szycia będzie zależeć od typu, który posiadasz. Najłatwiejszym do zastosowania jest interfejs topliwy:

 • Zidentyfikuj klejącą stronę interfejsu, zwykle błyszczącą i wypukłą
 • Przytnij kształt i rozmiar, które potrzebujesz do projektu, ale pamiętaj, że tkany fizelin jest cięty ze słojem i dzianinowym fizeliną w poprzek
 • Połóż główny materiał niewłaściwą stroną do góry na desce do prasowania, a na nim klejącą stronę topliwego interfejsu
 • Przykryj dwa wilgotną ścierką do prasowania i dociśnij żelazko przez 10 do 15 sekund bez poślizgu
 • Sprawdź, czy interfejs został dobrze zamocowany i w razie potrzeby powtórz naciśnięcie
 • Pozostaw projekt do wyschnięcia i ostygnięcia, aby zapobiec zniekształceniom
 • Co się stanie, jeśli nie użyję interfejsu?

  Możesz zrezygnować z łączenia podczas szycia, ale nie jest to zalecane. Większość projektów, takich jak odzież, będzie wymagała struktury, w przeciwnym razie będą się marszczyć lub wieszać, co jest nieprzyjemne wizualnie. Nawet inne projekty szycia, takie jak torebki i czapki, nie będą dobrze wyglądać, ponieważ byłyby kruche bez kształtu z fiszbiny.

  Wniosek

  Czy ten artykuł odpowiedział na twoje pytania? Reasumując to, co stanowi interfejs w szyciu, odnosi się do materiału, który nadaje projektowi strukturę, kształt i stabilność. Może być topliwy, nietopliwy, tkany, nietkany, a nawet dziany.

  Możesz zrezygnować z użycia flizeliny w szyciu, ale wykończenie nie będzie tak trwałe i atrakcyjne wizualnie. Mamy nadzieję, że była to pomocna lektura, a jeśli masz inne pytania związane z szyciem, spróbuj przejrzeć naszego bloga. Na przykład, czym jest maszyna do szycia serger i czy potrzebujesz jej tak, jak potrzebujesz interfejsu podczas szycia projektów?