Co jeść po oddaniu krwi? 4 rodzaje żywności, które uzupełnią Twoje ciało!

Co jeść po oddaniu krwi? Uzupełnij składniki odżywcze organizmu pokarmami wzbogaconymi w żelazo i pokarmami z witaminą C. Pomagają w utrzymaniu zdrowego ciała. Dołącz również napoje dla sportowców i napoje wodne, które pomogą Ci zachować nawodnienie. W ten sposób Twoje ciało wchłonie wszystkie składniki odżywcze, które pomogą Twojemu ciału poczuć się lepiej.

Pamiętaj, że jesteś dawcą, który jest siłą napędową organizacji. Upewnij się, że zachowasz swoje najlepsze zdrowie po wspomnianej darowiźnie. Daj tyle pełnej krwi ile chcesz. To już ratuje życie 3 osobom. Ale potem traktuj swoje ciało we właściwy sposób. Spokojnie, uzupełniasz utracone składniki odżywcze. Unikaj później czynności i w razie potrzeby udaj się do lekarza.

Co jeść po oddaniu krwi? 4 rodzaje żywności

Okres rekonwalescencji

Po oddaniu krwi musisz siedzieć i relaksować się przez piętnaście minut. Następnie opiekun zaproponuje sok, wodę lub przekąski. Pomoże to rozwiązać lub zapobiec zawrotom głowy lub zmęczeniu. Możesz wtedy wrócić do zwykłych czynności, jeśli czujesz, że jesteś gotowy. Wiedz, że ludzkie ciało wytwarza dwa miliony czerwonych krwinek. I dzieje się to w każdej sekundzie. Niemniej jednak potrzeba kilku tygodni na wymianę pobranej krwi. Niektórzy odczuliby efekt uboczny braku krwi.

Najlepiej poczekać osiem tygodni przed ponownym przekazaniem darowizny. Ma to na celu zapewnienie pełnego odzyskania ciała.

Jedzenie po oddaniu krwi

Po oddaniu krwi Twoje ciało będzie potrzebowało czasu na regenerację, a spożywanie odpowiedniej żywności pomoże Ci szybciej wyzdrowieć. Pamiętaj tylko, że oddawanie krwi obniża poziom niezbędnych składników odżywczych w organizmie. Tak więc picie płynów i spożywanie niektórych pokarmów pomaga organizmowi odzyskać siły.

#1. Witaminy z grupy B

Witaminy z grupy B, takie jak B-6, B-9, & B2 są niezbędne do tworzenia nowych form czerwonych krwinek. Inne źródła witamin z grupy B w diecie obejmują ziemniaki, banany, produkty mleczne, warzywa liściaste, płatki śniadaniowe, wątrobę i sok pomarańczowy. Suplement witamin z grupy B jest również korzystny dla osób będących na diecie wegańskiej lub wegetariańskiej. I to prawda, jeśli nie mogli znaleźć tego w swojej diecie.

#2. Żelazko

Witamina C wspomaga organizm w przyswajaniu żelaza. Po oddaniu krwi to, co należy jeść, zawiera więcej pokarmów bogatych w tę witaminę. Te produkty spożywcze obejmują pomidory, paprykę i owoce cytrusowe. Oczywiście lepiej sprawdzi się również suplement żelaza. Niezależnie od tego, organizm traci od dwustu do dwustu pięćdziesięciu miligramów minerałów przy każdej donacji. Dlatego spożywanie pokarmów wzbogaconych w żelazo jest dobre. Pomaga uzupełnić minerały znajdujące się we krwi. Niektóre produkty zawierające żelazo to:

  • Brokuły
  • Szpinak
  • Zielone liście
  • Czerwone mięso
  • Zboża wzbogacone

#3. Folian

Kwas foliowy pomaga w tworzeniu nowszych czerwonych krwinek w twoim ciele. Więc uwzględnij to jako część swojej diety. Dodaj niektóre produkty, takie jak zielone warzywa liściaste, szparagi, sok pomarańczowy, jarmuż i inne.

#4. Płyny

Kup sobie sok, napój sportowy lub wodę butelkowaną, aby uzupełnić płyny utracone po oddaniu krwi. Kontynuuj pompowanie większej ilości płynów. Zwiększ spożycie przez dwadzieścia cztery do czterdziestu ośmiu godzin. Wypij osiem czterouncjowych szklanek płynu zaraz po oddaniu i kontynuuj przez dwadzieścia cztery godziny. To już równa się trzydziestu dwóm uncjom lub jednemu litrowi.

Poziom nawodnienia często wracał w ciągu dwudziestu czterech godzin. Zwróć uwagę na przyjmowanie płynów przez organizm. Dzieje się tak, jeśli mieszkasz lub pracujesz w gorącym miejscu. Lub to jest, jeśli ćwiczysz.

Po oddaniu krwi

Dzięki Tobie uratowano wiele istnień. Chciałbyś się dowiedzieć, ile istnień ludzkich ratuje oddawanie krwi, żeby wiedzieć, o co mi chodzi. Ale po zrobieniu dobrego uczynku musisz również upewnić się, że nie zrobisz rzeczy, które mogą zagrozić Twojemu bezpieczeństwu i zdrowiu, zwracając uwagę na rzeczy, których nie powinieneś robić po oddaniu krwi. Oto lista:

  • Wykonywanie energicznych ćwiczeń i podnoszenia ciężkich
  • Przyjmowanie alkoholu przez dwadzieścia cztery godziny
  • Wspinanie się po drabinach, na których omdlenie może spowodować obrażenia

Odczuwalne działania niepożądane

Większość wolontariuszy po przejściu procesu krwiodawstwa wypada całkiem dobrze, wręcz szczęśliwa i spełniona, bo komuś pomogła. Mimo to czasami po zabiegu niektóre osoby odczuwają niekorzystne skutki. Oto następujące niepożądane skutki, które mogą wystąpić po oddaniu krwi:

#1. Krwawienie

Krwawienie jest normalne; po prostu załóż bandaż na miejsce, w które wbijana jest igła, a także możesz delikatnie nacisnąć. To pomaga krwi całkowicie krzepnąć. W ten sposób rana goiła się skuteczniej. Odpoczynek jest niezbędny, jeśli krew nie krzepnie szybko. Co więcej, nie używaj częściej ramienia i ponownie uciskaj, jeśli wystąpi krwawienie. Na koniec podnieś rękę nad głowę na pięć minut i zdejmij bandaż, jeśli rana już się zamknęła.

Umyj delikatnie wodą i mydłem. Rób to częściej, aby rana się zagoiła.

#2. Zmęczenie

Ponieważ z organizmu pobierana jest znaczna ilość krwi, możesz czuć się zmęczony, co jest normalną reakcją. Odpocznij, jeśli czujesz się zmęczony. Następnie poczekaj, aż poczujesz się lepiej. Pić dużo wody. Przywróć poziom witamin i minerały. Pomaga zmniejszyć poziom zmęczenia.

#3. Bolesność i siniaki

W okolicy wkłucia igły często pojawiają się siniaki. Ten występuje, gdy tkanka pod skórą lekko krwawi. Jeśli powoduje dyskomfort, pomoże kompresja na zimno. Weź kilka leków przeciwbólowych OTC, takich jak Tylenol. Każdy zainteresowany darowizną nie powinien przyjmować aspiryny przez dwa dni. To jest przed oddaniem krwi.

Właściwy czas na skonsultowanie się z lekarzem

Teraz, gdy znasz już niekorzystny wpływ oddawania krwi na Twój organizm, chciałbyś sam zdecydować, kiedy szukać profesjonalnej pomocy. Jest mało prawdopodobne, że efekty ulegną pogorszeniu, ponieważ ochotnicy przechodzą dokładną ocenę przed pobraniem od nich krwi. Należy jednak udać się do lekarza, jeśli wystąpią poważne lub trwałe skutki. Mogą to być:

  • Trudne do opanowania krwawienia
  • Zmęczenie lub zawroty głowy
  • Mrowienie, ból i drętwienie
  • Zakażenie bakteryjne, takie jak obrzęk lub gorączka

Podsumowanie

Teraz nauczyłeś się „Co jeść po oddaniu krwi?” który obejmuje żywność wzbogaconą w żelazo, witaminę C i witaminy z grupy B. Korzystne jest również dodawanie płynów i napojów dla sportowców. Unikanie ćwiczeń cardio i innych forsownych czynności to jeszcze więcej, ok. Tak więc postępuj zgodnie z tym przewodnikiem, ponieważ jest on skuteczny w przywracaniu zdrowia i ponownemu nawodnieniu organizmu! Z drugiej strony możesz również przeczytać o tym, co jeść przed oddaniem krwi, aby przygotować organizm do zabiegu.