Co dzieje się z ciężarówką, gdy woda jest uszkodzona: pomocny przewodnik

W pojeździe zauważysz kilka plam i wilgoci. Tak dzieje się z ciężarówką, gdy woda zostaje uszkodzona.

Najczęstszą przyczyną uszkodzeń spowodowanych przez wodę w ciężarówkach jest zalanie. Może byłeś w trakcie robienia dostaw, kiedy nagle pogoda zrobiła się okropna i zaczął padać deszcz.

Co dzieje się z ciężarówką

W takich okolicznościach należy nadać priorytet własnemu bezpieczeństwu, ale pamiętaj tylko, że Twój samochód ciężarowy ulegnie znacznemu uszkodzeniu.

Oznaki uszkodzenia przez wodę w ciężarówce

Czasami ludzie lubią kupować używane pojazdy. To doskonały sposób na zaoszczędzenie pieniędzy i zasobów.

Istnieje jednak ryzyko, że możesz kupić ciężarówkę, która była narażona na zalanie. Uważaj na te znaki:

1. Niedopasowane wnętrze ciężarówki

Możesz zauważyć, że tkanina w środku ma różne odcienie i faktury. Mogą to być oznaki wcześniejszych uszkodzeń spowodowanych przez wodę, które pierwotni właściciele próbowali naprawić.

2. Zapach stęchlizny

Gdy samochód ciężarowy zostanie wystawiony na działanie wody, zapach stęchlizny pozostaje we wnętrzu przez długi czas. Trudno go usunąć i jest to znak, że wcześniej było uszkodzenie przez wodę.

3. Wilgoć we wskaźnikach

Deska rozdzielcza jest najtrudniejszą częścią do wyschnięcia, więc zwykle pozostaje trochę wilgoci. Płyn ten może uszkodzić elektronikę ciężarówki i wpłynąć na jej działanie.

4. Korozja

Sprawdź wnętrze i zewnętrze swojej ciężarówki. Pewna ilość rdzy jest naturalna, ale jej zbyt duża ilość jest wyraźną oznaką uszkodzenia przez wodę. Zwróć uwagę na sprężyny, zawiasy, wsporniki i zatrzaski, ponieważ są to zdejmowane części ciężarówki.

5. Wilgotne plamy i brud

Czasami na siedzeniu ciężarówki pozostają wilgotne plamy. Wyklep te obszary, aby sprawdzić, czy są wilgotne.

Gruz może również pozostać w ciężarówce, gdy jest zanurzony w wodzie przez długi czas. Uważaj na osady piasku i trawy w bagażniku i silniku.

6. Światła przeciwmgielne

Reflektory i tylne światła zwykle stają się zamglone z powodu zalania. To pewny znak, że twoja ciężarówka wiele przeszła.

Powszechne ryzyko zalania

Niezależnie od tego, czy doświadczysz powodzi, czy nie, ciężarówki uszkodzone przez wodę mogą stanowić znaczne ryzyko. Podobnie jak w przypadku naprawy uszkodzonych przez wodę przyczep i samochodów, w ciężarówkach mogą wystąpić trwałe problemy z powodu tego problemu.

Wilgoć w desce rozdzielczej może usmażyć instalację elektryczną. Uszkodzenie może również wpłynąć na skuteczność hamulców i poduszek powietrznych.

Twoja ciężarówka może również rozwinąć pleśń, jeśli pozostawisz wilgotne miejsca bez opieki. Te grzyby mogą być niebezpieczne dla zdrowia.

Co zrobić, jeśli podejrzewasz uszkodzenie przez wodę

Załóżmy, że zauważyłeś wilgotne plamy na swojej ciężarówce; skąd możesz mieć pewność, że to uszkodzenie przez wodę?

Przetestuj ciężarówkę w bezpiecznym miejscu

Sprawdź wszystkie przewody i kierunkowskazy podczas testowania ciężarówki. Każda wadliwa część powinna zostać naprawiona.

Zabierz to do mechanika

Po znalezieniu jakichkolwiek śladów zalania, zanieś go do fachowca w celu sprawdzenia i naprawy.

Proces krok po kroku naprawiania silnika ciężarówki uszkodzonego przez wodę

Czy naprawdę musisz zawieźć ciężarówkę do mechanika, gdy dojdzie do zalania? Cóż, to najlepszy sposób działania, ponieważ są przeszkoleni, aby naprawić twój pojazd.

Możesz jednak samodzielnie naprawić ciężarówkę w przypadku drobnych problemów z silnikiem. Naprawa ciężarówek jest podobna do naprawy pojazdów ATV.

Krok 1. Usuń wodę z silnika

Usuń wszystkie kable i przewody, a następnie pozostaw je do wyschnięcia. Zdejmij pokrywy silnika i osusz je ręcznikami.

Krok 2. Usuń wodę za pomocą odkurzacza

Obracaj silnikiem, aż tłok znajdzie się wysoko, a następnie użyj odkurzacza sklepowego, aby odessać całą wodę. Pozostaw wszystko do wyschnięcia przed ponownym złożeniem maszyny.

Pamiętaj, że powinieneś próbować tych napraw tylko wtedy, gdy jest minimalne uszkodzenie silnika przez wodę. Najpierw oceń pojazd, a następnie zanieś go do mechanika, jeśli jest poważnie uszkodzony.

Zalanych słoną wodą ciężarówek nie da się naprawić nawet przez profesjonalistów. Wnętrze będzie zbyt skorodowane, by to naprawić, a elektronika będzie zwierać. Niestety, Twoja ciężarówka będzie musiała trafić na złomowisko.

Czy ubezpieczenie pokryje szkody spowodowane przez wodę w ciężarówce?

Wyobraź sobie, że będziesz musiał całkowicie odnowić silnik i wnętrze ciężarówki; będzie to znaczny wydatek. Może niektóre polisy ubezpieczeniowe mogą pomóc w pokryciu kosztów?

Na szczęście większość polis ubezpieczeniowych samochodowych obejmuje kompleksową ochronę. Ten typ obejmuje wszystkie uszkodzenia, z wyłączeniem kolizji.

Kompleksowa ochrona ubezpieczeniowa zazwyczaj obejmuje główne przyczyny zalania. Te przyczyny to powodzie, przecieki, deszcz i gradobicia.

Pamiętaj, że ta polisa nie obejmuje szkód powstałych w wyniku zaniedbania, więc jeśli zostawisz otwarte okno ciężarówki podczas burzy, Twoja polisa nie obejmuje Ciebie. Ponadto ta polisa nie obejmuje tymczasowo zainstalowanych części ciężarówki, więc wymienne głośniki lub GPS nie są objęte ubezpieczeniem.

Twoje ubezpieczenie może również pokryć ograniczoną ilość szkód. Porozmawiaj ze swoim ubezpieczycielem, aby zrozumieć wszystkie szczegóły swojej polisy. Zawsze możesz poprosić prawnika o pomoc, jeśli masz pytania dotyczące twojego ubezpieczenia.

Wniosek

Zła pogoda i powodzie mogą zepsuć każdy pojazd. Możesz wykonać właściwe naprawy, gdy wiesz, co dzieje się z ciężarówką po uszkodzeniu przez wodę. Zawsze bądź czujny na znaki na swoim pojeździe.