8 prostych kroków dla majsterkowiczów, jak farbować firanki!

Farbowanie zasłon wydaje się onieśmielające na początku, ponieważ naraz dzieje się tak wiele różnych rzeczy: wybór rodzaju barwnika najlepiej pasującego do materiału zasłony; obliczanie proporcji według wagi.

Następnie wszystko dokładnie wymieszaj i wymieszaj, nie rozlewając niczego wszędzie. Nie martw się jednak, ponieważ ten artykuł nauczy Cię, jak farbować firanki.

8 prostych kroków dla majsterkowiczów

Wybierz swój czysty materiał zasłonowy do farbowania

Pierwszym krokiem do farbowania firan jest wybór odpowiedniego materiału na firankę. Upewnij się, że Twoje zasłony są wykonane z materiału, który można barwić.

Na przykład przed przystąpieniem do farbowania naturalnych tkanin na zasłony okienne w moim mieszkaniu sprawdziłam, jakie materiały zostały użyte i czy można je farbować.

Należy mieć świadomość, że nie wszystkie barwniki nadają się do różnych rodzajów barwienia materiału tkaniny. Jednak większość będzie miała te same zdolności i ograniczenia. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, sprawdź barwnik przed użyciem go na danym rodzaju tkaniny. Dzieje się tak, ponieważ niektóre barwniki mogą sobie z tym poradzić lepiej niż inne.

Niektóre kolory barwników nie mogą być nakładane na tkaniny składające się głównie z materiału poliestrowego lub octanowego, ale niektóre materiały syntetyczne, takie jak sztuczny jedwab i nylon, mogą działać dobrze.

Krok 1: Pranie wstępne

Pierwszym krokiem do farbowania firan jest pranie wstępne. Ważne jest, aby wstępnie umyć zasłony przed ich farbowaniem. Gwarantuje, że wszelkie wykończenia lub zabrudzenia zostaną usunięte i nie zakłóci wchłaniania barwnika do tkaniny.

Pranie wstępne pomaga zapewnić bardziej równomierne, prawidłowe wchłanianie koloru poprzez usunięcie potencjalnych źródeł nierównomiernego zabarwienia nowych i starych tkanin. Używaj tylko detergentu.

Aby zasłony wyschły, należy je powiesić w dobrze wentylowanym miejscu i nie dopuszczać do kontaktu wilgoci z tkaniną. Kiedy są całkowicie lub prawie suche, czas na farbowanie!

Krok 2: Wybór koloru barwnika

Do barwienia zasłon do wyboru jest niezliczona ilość różnych kolorów. Najlepszym sposobem jest prawdopodobnie po prostu przeglądanie zdjęć i recenzji każdego koloru. Wybierz jednak kolor pasujący do Twojego wystroju lub gustu!

Krok 3: Użyj usuwania koloru

Użyj zmywacza do koloru, aby zmyć nadmiar koloru

Instrukcje usuwania koloru za pomocą tego zestawu są następujące:

  • Napełnij wannę pralki do trzech czwartych drogi i dodaj 3-4 opakowania środka do usuwania barwnika.
  • Pozwól zasłonom, które powinny być nasączone wodą, zanurzyć się w pralce, aż stracą swój pierwotny kolor; zwykle wystarczy około 10 minut, ale jeśli masz uporczywe plamy, które nie dają się zmyć, odczekaj 30 minut, zanim wypuścisz je z pralki. Po opróżnieniu umyj je ponownie bez detergentu (lub używając bardzo minimalnej ilości) ponownie w cyklach gorące/zimne.

Krok 4: Ważenie

Aby uzyskać najdokładniejszy odczyt, zważ zasłony na wadze. Użyj dwóch dużych pojemników po obu stronach wagi i zważ się w jednym pojemniku, nie podłączając nic oprócz zasłony, trzymając ją wysoko, aby całkowicie się rozciągnęła; następnie powtórz procedurę dla drugiego pojemnika, który powinien być pusty.

Ważne jest, aby pamiętać podczas obliczania wagi na metr kwadratowy lub metraż, ponieważ pomiary te opierają się na całkowitym materiale, w tym na podszewkach – takich jak te znajdujące się pod mankietami i u dołu – i mogą obejmować więcej niż to, co widać z zewnątrz, jeśli są wszyte kieszenie podszewka wewnątrz itp.,

Będziesz potrzebował 2 razy więcej barwnika do jasnych kolorów, takich jak biały, w porównaniu do ciemniejszych kolorów, takich jak

Krok 5: poznanie ilości

Być może zastanawiasz się, ile sproszkowanych barwników powinno znaleźć się w jednej doniczce? Zależy to od wymaganego koloru i intensywności zabarwienia, ale generalnie na każdy funt (0,45 kg), który wymaga zabarwienia, należy jedno opakowanie – więc stosunek mieszanki około 10 części pigmentu: 1 część rozcieńczalnika (np. 15 ml wody ).

Umierać prawidłowo

Należy pamiętać, że wszystkie tkaniny i ubrania wymagają różnych ilości wrzącej wody. Zgodnie z ogólną zasadą, należy użyć 12 litrów wody na każdy 1 funt (450 g) tkaniny.

Wymagana ilość może się znacznie różnić w zależności od materiału; bawełna wymaga więcej ciepła niż wełna czy jedwab, ponieważ szybciej wchłania barwnik.

Krok #6: Przygotowanie barwnika

Różnica między barwnikami płynnymi i proszkowymi jest ważna, dlatego mogą być konieczne różne metody przygotowania. Płynny barwnik zazwyczaj wymaga energicznego potrząsania przez minutę lub dłużej przed użyciem; instrukcje na twoim barwniku powiedzą, co robić w zależności od marki, której używasz. Barwniki w proszku wymagają całkowitego rozpuszczenia w 2 filiżankach (500 ml) gorącej wody przed użyciem.

Krok 7: Wymieszaj barwnik

Następnym krokiem w farbowaniu firanek jest mieszanie barwnika. Wymieszaj barwnik w umywalce lub pralce, dodaj wodę i mieszaj, aż będziesz mieć pewność, że całkowicie wymieszał się z bezbarwną wodą.

Aby skutecznie farbować zasłony, upewnij się, że woda jest wystarczająco gorąca, aby aktywować barwniki.

Jeśli możesz namoczyć mokrą zasłonę w ciepłej wodzie z mydłem przed włożeniem jej do wanny lub zlewu pełnej wrzącej wody z kranu, pomoże to uzyskać bardziej równomierne i czyste rezultaty przy jak najmniejszym rozmazywaniu kolorów.

Umieść zasłony w wannie kąpieli barwiącej i mocz przez pięć minut. jeśli korzystasz z pralki, uruchom cykl wirowania i nie zatrzymuj go do końca lub użyj metody zanurzenia, która polega na całkowitym zanurzeniu się pod powierzchnią wody, ale uważaj, ponieważ może to zająć od 20 do 30 minut

Dodaj ocet i sól do wody w kąpieli barwiącej. Sole najlepiej nadają się do bawełny, lnu, ramii i sztucznego jedwabiu, natomiast biały ocet powinien być stosowany do jedwabiu, wełny i nylonu, ponieważ ma on nieco niższy poziom pH, co pomaga wzmocnić kolory.

Dodaj 1 szklankę (250 ml) dowolnego detergentu w płynie na 3 galony (12 l) wody wraz z solami/octem, aby ułatwić poruszanie się po włóknach tkaniny w ciągu pierwszych 5 minut, gdy nie ma jeszcze poruszenia !

Chcąc uzyskać określony kolor, namocz zasłony w barwniku na około dwie godziny. Jeśli jednak to nie zadziała zgodnie z oczekiwaniami lub pożądaniem, pozwól im pozostać tam, aż osiągną twoje preferencje dotyczące odcienia i jasności.

Zasłony należy ciągle mieszać podczas ich barwienia. Jeśli farbujesz tkaninę maszynowo, ustaw cykl na „mieszanie” i kontynuuj mieszanie przez określony czas. Jeśli umierasz ręcznie w wannie lub zlewie, mieszaj co kilka minut przedmiotem, takim jak duży kij lub tablica do malowania.

Krok 8. Wykończenie

Ostatnim krokiem w farbowaniu firanek jest skończenie. Po zafarbowaniu zasłon koniecznie przeprowadź je przez ciepły cykl prania i włóż do pralki.

Ustaw barwnik, włóż detergent do ubrań i przeprowadź jeden cykl od ciepłego do zimnego.

Ważne jest, aby zasłony wysuszyć, aby się nie pleśniały.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów, aby to zrobić, jest wrzucenie ich do suszarki i suszenie w suszarce bębnowej na niskim poziomie, aż całkowicie wyschną, lub powieszenie ich na zewnątrz za pomocą sznura do bielizny, gdzie w zależności od długości stopy zajmie to około jednego dnia. warunki pogodowe, ale powinny przewietrzyć się maksymalnie po dwóch dniach, o ile nie przewiduje się deszczu.

Wniosek

Mam nadzieję, że czytając ten artykuł, nauczyłeś się farbować firanki. Kroki są proste i nie musisz być profesjonalistą. Nawet amatorzy mogą wykonać idealną robotę, jak farbować przezroczyste zasłony, postępując zgodnie z instrukcjami w tym artykule.