7 prostych kroków, jak naprawić uszkodzoną przez wodę półkę pod zlewem

Jeśli szukasz artykułu o tym, jak naprawić zniszczoną przez wodę półkę pod zlewem, trafiłeś na właściwą stronę internetu. Zapewniamy szybkie i łatwe kroki odpowiednie dla każdego. Wymienimy kilka wskazówek, jak uniknąć tego samego problemu na półce.

Dlaczego uszkadza półka pod zlewem?

W tej części artykułu mamy listę powodów, dla których półka pod zlewem ulega uszkodzeniu przez wodę. Oto następujące:

7 prostych kroków

Nie lekceważ potęgi wilgotnego powietrza

Nigdy nie lekceważ naturalnego działania wilgotnego powietrza, ponieważ pleśń i bakterie mogą zacząć rozwijać się we włóknach tkaniny, nawet jeśli półka jest zanurzona bezpośrednio w wodzie.

Wyciek na odpływie zlewu

Wycieki zwykle zdarzają się z powodu zatkania zlewu. Woda nie może przedostać się przez odpływ, co oznacza, że ​​może stać w przewodach kanalizacyjnych.

Gdy dopływa wystarczająca ilość wody, może powodować ciśnienie w kanalizacji, które może naprężać rurę. Może to skutkować małymi pęknięciami i małymi wyciekami, które pozwolą na wyciek niewielkiej ilości wody, która przepływa przez odpływ.

Wyciek na połączeniu kranu

Kran ze zlewu musi być podłączony do głównych przewodów kanalizacyjnych w Twoim domu, a gdy połączenie nie jest tak solidne, mogą wystąpić przecieki. Mogą one powodować słabe połączenie, zardzewiały wąż, stary zawór, zużytą uszczelkę lub jeden z wielu innych problemów, które mogą powodować wszystko, od powolnego kapania.

Pytania, które należy sobie zadać przed przywróceniem

Zanim rozpoczniesz proces przywracania uszkodzonej przez wodę półki, musisz mieć na uwadze trzy pytania:

 • Czy jest poważnie uszkodzony?
 • Który będzie droższy, przywrócenie lub wymiana?
 • Czy jego wartość sentymentalna przeważa nad wydatkami?
 • Naprawa uszkodzonej przez wodę półki pod zlewem

  Istnieją różne obszary domu, w których możesz mieć szafkę lub półkę pod zlewem. Jeśli potrzebujesz dodatkowej pomocy, zapoznaj się z tym przewodnikiem dotyczącym naprawy uszkodzonych przez wodę szafek kuchennych pod zlewem.

  Krok 1. Pusta półka

  Usuń wszystkie przedmioty z półki. Upewnij się, że produkty spożywcze są przechowywane w plastikowych lub szklanych pojemnikach.

  Wrzuć cokolwiek do torby lub pudełka. Będziesz także musiał zdjąć z półki ręczniki i inne obecne tkaniny i artykuły papiernicze.

  Krok 2. Usuń wodę

  Musisz jak najbardziej pozbyć się wody. Jeśli nie zostanie naprawiony od razu, wsiąknie w półkę i spowoduje więcej uszkodzeń spowodowanych przez wodę.

  Użyj grubych ręczników lub koców, aby usunąć wodę. Wytrzyj półkę i wysusz szmatami lub ręcznikami, aby były wystarczająco suche, aby można je było dotknąć.

  Krok 3. Półka sucha na mokro

  Następną rzeczą, którą musisz zrobić, jest rozpoczęcie suszenia mokrej półki. Unikaj używania wentylatorów domowych.

  Te uszkodzenia trwają zbyt długo, aby wysuszyć deskę. Jeśli nie zostanie to zrobione natychmiast, półka prawdopodobnie się rozpadnie, zanim wyschnie.

  Zaopatrz się w wentylator o dużej mocy lub dowolny nawilżacz strukturalny do suszenia. Jeśli go nie posiadasz, możesz wypożyczyć sprzęt z wypożyczalni.

  Wysusz półkę przez około dzień za pomocą dwóch do trzech wentylatorów i nawilżacza. Następnie sprawdzaj półkę co cztery godziny i w razie potrzeby przestaw wentylator. Nie zapomnij również wysuszyć pod i za półką.

  Krok 4. Napraw półkę uszkodzoną przez wodę

  Załóżmy, że woda rozwarstwiła części półki. W takim przypadku będziesz musiał użyć zacisku i kleju stolarskiego, aby rozprowadzić pomiędzy rozwarstwionymi warstwami półki.

  Użyj zacisków, aby docisnąć go z powrotem. W przypadku spuchniętych półek przykręć deski jako szelki, aby je wyprostować. Po wyschnięciu można w końcu usunąć szelki.

  Krok 5. Wymień uszkodzoną półkę pod zlewem

  W przypadku poważnego uszkodzenia, ostatnią opcją do zrobienia jest jego wymiana. Woda osłabia klej stolarski, ponieważ płyty wiórowe rozpadają się częściej niż lite drewno.

  Gdy te się rozpadną, żadna ilość kleju nie naprawi tego uszkodzenia. Jedyną opcją jest usunięcie uszkodzonej półki i zastąpienie jej nowym zestawem.

  Krok 6. Plamy z czystej wody

  Użyj kwasu szczawiowego, aby usunąć plamy z wody. Jednak najpierw musisz zeszlifować wykończenie półki.

  Wymieszaj kwas szczawiowy z wodą. Zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami na etykiecie.

  Zdobądź pędzel, aby nanieść roztwór na poplamioną półkę i pozostaw do wyschnięcia; pokryj go dwukrotnie. Gdy plama zniknie, zneutralizuj kwas i umyj półkę mieszaniną pół szklanki wody i sody oczyszczonej. Po zakończeniu spłucz czystą wodą.

  Krok 7. Dezynfekuj i dezodoryzuj

  Z biegiem czasu mogą rozwijać się pleśnie i zapachy. Wytrzyj półkę roztworem jednej szklanki wybielacza na galon czystej wody.

  Zabije bakterie i zniknie nieprzyjemny zapach. Aby usunąć silne zapachy, otwórz okna, posyp sodą oczyszczoną na półkę w nocy, a rano odkurz.

  Wniosek

  Cieszymy się, że aż do tego momentu, jak naprawić uszkodzoną przez wodę półkę pod zlewem. To nie takie trudne, prawda? To właściwie to samo, co naprawa szafki pod zlewem.

  Załóżmy, że szkoda jest zbyt duża, by poradzić sobie w pojedynkę. W takim przypadku najlepiej zadzwonić do profesjonalisty, aby uniknąć dalszych szkód.