7 kroków, jak zrobić zasłony na okna w kształcie półksiężyca

Okna mogą zazwyczaj mieć dowolny kształt i rozmiar. Okna łukowe lub półksiężycowe to intrygujące projekty architektoniczne, które również dodają pikanterii każdemu wnętrzu. Niestety nie wszyscy wiedzą, jak zrobić zasłony na okna półksiężycowe.

Niektórzy uważają nawet, że znalezienie sposobu na okno, który pasuje do tych paneli o nietypowych kształtach, jest nie lada wyzwaniem. Jednak nadal możesz zrobić zasłonę w kształcie prostokąta, aby ułatwić obróbkę okien.

7 kroków

Na szczęście możesz kupić elastyczny karnisz lub niedrogie gałki do szuflad, aby zainstalować zasłony i idealnie obramować okna w kształcie półksiężyca. Dostosuj zasłonę i dopasuj obszycie, aby dopasować się do krzywizny okna, a powinieneś być gotowy. Oto kilka zabiegów na okno, z których możesz wybierać

Zakrzywione zasłony

Może to być nieco trudne i wymaga nadmiernych pomiarów w porównaniu z innymi naszymi opcjami. Jednak zakrzywiona zasłona, która idealnie pasuje do okien w kształcie półksiężyca, jest doskonałym, dostosowanym i niedrogim zabiegiem na okno.

Krok 1: Pomiar

Podobnie jak w przypadku okien o regularnych kształtach, musisz również zmierzyć wysokość i szerokość zasłony. Możesz również zdecydować, czy chcesz zasłony sięgające podłogi, czy te, które kończą się tuż pod krawędzią okna. Na razie przygotuj swoje narzędzia pomiarowe.

Zacznij od zmierzenia szerokości okna, ponieważ jest najłatwiejsze do zrobienia. Uruchom taśmę mierniczą od lewej do prawej krawędzi okna. Zwróć uwagę na pomiar, ponieważ będziemy go później potrzebować.

Zmniejsz wysokość górnej części łuku do pożądanej długości zasłony. Niezależnie od tego, czy chcesz, aby tkanina kończyła się na podłodze, czy na samej podłodze, to zależy od Ciebie. Zwróć uwagę na wysokość od pożądanej długości zasłony do najwyższego punktu łuku.

Od żądanej długości zasłony poprowadź taśmę mierniczą wzdłuż zewnętrznej krawędzi ramy okiennej i zakończ na początku łuku. Odejmij wartość od gotowej długości kurtyny. To jest twoja długość łuku.

Krok 2: Oblicz wymiar kurtyny.

Jeśli już wiesz, jak obliczyć wymiary zasłony, będzie to łatwy krok. Proces jest stosunkowo podobny w przypadku zasłon o regularnych kształtach. Pomnóż szerokość przez współczynnik wypełnienia wynoszący 2 lub 3.

Krok 3: Wykonaj łuk.

W przypadku górnej części zasłony możesz chcieć odzyskać pomiar długości łuku. Zdobądź kawałek papieru, który zakrywa dokładny rozmiar łuku. Możesz połączyć mniejsze kawałki papieru, jeśli większy jest niedostępny.

Spraw, aby papier był o trzy cale dłuższy niż pierwotna długość łuku. Następnie połóż go na oknie i narysuj kontur łuku na papierze. Zaznacz cały łuk od jego początku z jednej strony do końca z drugiej.

Wytnij wzdłuż wykreślonej linii, aby utworzyć łuk. Narysuj proste prostopadłe linie od dolnej krawędzi, aż do łuku. Odłóż je o cal od siebie dla całego wzoru – po zakończeniu rysowania linii wytnij wzdłuż linii pionowych.

Krok 4: Szerokość paneli

Aby określić szerokość paneli, uzyskaj wartość otrzymaną w kroku drugim i podziel ją przez 2. W przypadku okna półksiężyca o regularnych rozmiarach potrzebujesz tylko dwóch paneli. Ponieważ już obliczyłeś stopień wypełnienia zasłony, wystarczy podzielić tę liczbę przez dwa i uzyskać szerokość dla każdego panelu.

Sfinalizuj wymiary tkaniny i nie zapomnij dodać ½ cala dodatkowego materiału na obszycia ze wszystkich stron. W przypadku kieszeni na karnisz dodaj długość, aby pokryć obwód karnisza.

Krok 5: Zaznaczanie tkaniny

Używając wycinanek z papieru, ułóż je na wierzchu tkaniny i narysuj nową linię łuku wzdłuż kawałków taśmy. Postaraj się narysować możliwie najgładszą krzywą. Narysuj kolejną linię ½ cala nad łukiem i wskaż to jako linię cięcia. Będzie to służyć jako naddatek na ½ cala.

Krok 6: Cięcie i szycie

Wytnij łuk tkaniny i podszewkę, aby pomieścić kawałek wzoru. Nie zapomnij dodać dodatkowej długości na podwinięcie i koronę zasłony. Zszyj boczne i dolne brzegi zasłony, składając i prasując brzegi. Przeprowadź tkaninę pod maszyną do szycia, aby zabezpieczyć fałdy. Zrób kieszeń na wędkę i przyszyj materiał na miejscu.

Krok 7: Powieszenie

Jesteśmy na ostatnim etapie nauki tworzenia zasłon do okien półksiężycowych. Wsuń zasłony kieszeni pręta przez pręt i zawieś je na wsporniku. Wyreguluj zasłonę tak, aby idealnie pasowała do pręta. Powinna istnieć instrukcja, jak zawiesić wędkę, w zależności od producenta.

Podsumowanie

Jest to prosta zasłona kieszeniowa na pręt, która może idealnie obramować te okna w kształcie półksiężyca. Jednak nie zawsze musisz wybierać zakrzywione zasłony. W rzeczywistości możesz również eksperymentować z zakrzywionymi żaluzjami i żaluzjami lub zasłonami, aby uatrakcyjnić wygląd.

Ogólnie rzecz biorąc, wiedza, jak zrobić zasłony na okna z półksiężycem, jest odskocznią do wymyślania wszelkiego rodzaju zabiegów okiennych. Są one kluczowe w dopełnianiu estetyki wnętrza Twojego domu. W końcu okna i zasłony mogą naprawdę dopełnić dany projekt.