6 prostych wskazówek, jak zapobiegać pleśni na ubraniach w szafie

W tym artykule dowiesz się, jak zapobiegać powstawaniu pleśni na ubraniach w szafie za pomocą osuszaczy lub przedmiotów osuszających. W tym artykule zawarliśmy kilka punktów dotyczących identyfikacji i usuwania pleśni, więc czytaj do końca!

Pleśnia na ubraniach w szafie

Pleśń może zniszczyć wszystkie Twoje rzeczy, od mebli po ubrania. Jednak nie musi tak być. Zapoznaj się z oznakami i skutkami pleśni na ubraniach, aby zapobiec przyszłym okolicznościom rozległego uszkodzenia pleśni.

6 prostych wskazówek

Jaki jest zapach spleśniałych ubrań?

Spleśniałe ubrania pachną stęchlizną, jak wilgotna szmatka przechowywana zbyt wcześnie. Ostry zapach spleśniałych ubrań jest spowodowany gazami odlotowymi wytwarzanymi przez pleśń. Gazy odlotowe nazywane są mikrobiologicznymi lotnymi związkami organicznymi (MLZO).

Porowaty materiał uszkodzony przez wodę powoduje powstawanie tych MLZO. W takim przypadku może to być spowodowane uszkodzeniem szafy przez wodę. Może to być również spowodowane wilgotnymi ubraniami.

Jeśli chodzi o rozwój pleśni w szafie, ten artykuł o przyczynach pleśni może pomóc ci wyjaśnić kilka rzeczy. Jeśli jednak masz pewność, że przyczyną jest ubranie, przeczytaj ten artykuł do końca.

Tylko heads-up, czarna pleśń jest bardziej intensywna i szkodliwa. Plama Stachybotrys jest niezwykle silna, a jej gazy odlotowe wytwarzają toksyny.

Jaki wpływ mają spleśniałe ubrania na ludzi?

Spleśniałe ubrania powodują te same objawy, co w przypadku innych uszkodzonych przez pleśń rzeczy. Jednak przebywanie w pobliżu może być dla ciebie bardziej szkodliwe.

Dla tych, którzy są podatni na pleśń, skutki spleśniałych ubrań mogą być bardziej wyraźne. Na pleśń narażone są dzieci, osoby starsze i kobiety w ciąży. Osoby z problemami układu oddechowego i odpornościowego są również podatne na pleśń.

Objawy w odpowiedzi na pleśń mogą wahać się od łagodnych do ciężkich reakcji alergicznych. Łagodne objawy obejmują wysypkę i swędzenie lub łzawienie oczu.

Umiarkowane objawy obejmują swędzenie i trudności w oddychaniu. Ciężkie mogą wahać się od trudności z oddychaniem po biegunkę.

Jakie są oznaki pleśni na ubraniach w szafie?

Jedną z rażących oznak spleśniałych ubrań w szafie są objawy pleśni, które mogą wystąpić. Innym sposobem identyfikacji pleśni na ubraniach jest zapach.

Ponieważ ubrania są przechowywane w zamkniętej przestrzeni, zapach jest bardziej ograniczony w tym obszarze. Dlatego po otwarciu szafy prawdopodobnie nie przegapisz zapachu.

Pleśń na ubraniach jest również łatwa do zauważenia ze względu na jej wpływ na ubrania. Pozostawia przebarwioną plamę i ma rozmytą teksturę; na pewno tego nie przeoczysz. Usuwanie pleśni z ubrań jest konieczne, więc oto artykuł o usuwaniu pleśni z ubrań.

Sposoby zapobiegania pleśni na ubraniach w szafie

Usuwanie pleśni ma kluczowe znaczenie, ale zapobieganie pleśni powinno mieć większe znaczenie. Oto sposoby, aby to zrobić:

1. Upewnij się, że ubrania są suche

Pleśń rozwija się na wilgotnych powierzchniach, więc zapobieganie pleśni obejmuje upewnienie się, że ubrania są całkowicie suche. Jeśli przechowujesz ubrania, gdy są mokre, następnym razem, gdy je znajdziesz, będą pokryte pleśnią.

Aby wysuszyć ubrania, pozwól im wisieć na sznurku pod słońcem. Jeśli na zewnątrz pada deszcz, użyj wentylatora lub suszarki, aby je wysuszyć.

2. Rozważ osuszacze

Ponieważ pleśń na ubraniach może być również spowodowana przez pleśń na szafach, warto rozważyć użycie środków osuszających, aby utrzymać suchość w szafie. Najpopularniejszym środkiem osuszającym na rynku jest żel krzemionkowy.

Te małe paczki, które są dostarczane z butami lub innymi rzeczami, to żel krzemionkowy. Możesz też kupić większe paczki, które są lepsze, jeśli chcesz je schować do swojej szafy.

Możesz także użyć kulek na mole, chociaż technicznie nie są to środki osuszające. Większość gospodarstw domowych korzysta z nich, ponieważ chronią przed pleśnią i ciemami, które niszczą ubrania. Minusem używania tego jest zapach, który pozostawiają na ubraniach.

3. Użyj elementów osuszających

Jeśli nie chcesz używać osuszaczy, oto inne przedmioty, które mogą pomóc w osuszeniu ubrań w Twojej szafie.

4. Miot dla kotów

To doskonała alternatywa dla desykantów, zwłaszcza jeśli masz zwierzęta. Wystarczy wrzucić do miski niewielką ilość kociego żwirku i umieścić go w szafie.

Skutecznie pochłania wilgoć, a także zapobiega powstawaniu przykrych zapachów. Więc naprawdę uderzasz tutaj dwie pieczenie na jednym ogniu.

5. Osuszacz

Inną opcją jest zastosowanie osuszacza. Jest to dobrze znany sprzęt, który pochłania wilgoć i utrzymuje odpowiedni poziom wilgotności w Twoim pomieszczeniu. Jest jednak zasilany energią elektryczną i może nie być tak przyjazny dla środowiska, jak inne opcje.

6. Cegły węglowe

Węgiel drzewny jest uważany za środek osuszający, choć nie jest to środek komercyjny. Węgiel drzewny skutecznie odprowadza wilgoć i neutralizuje zapach stęchlizny.

Aby tego użyć, zawiń klocki z węgla drzewnego w szmatkę. Następnie przechowuj go w szafie.

Wniosek

Wiedza o tym, jak zapobiegać pleśni na ubraniach w szafie, to doskonały sposób na uniknięcie rozległych uszkodzeń pleśni w przyszłości. Jak wiadomo, pleśń może zacząć się w jednym miejscu, ale z łatwością przenosi się na inne powierzchnie.

Jeśli nosisz spleśniałe ubrania, mogą dostać się do mebli w Twoim domu. Z mebli pleśń może rozprzestrzeniać się na ściany i tak dalej.