6 prostych kroków, jak wymienić uszkodzony przez wodę przewód zasilający

Umiejętność wymiany uszkodzonego przez wodę przewodu zasilającego może pomóc w przygotowaniu się na niepotrzebne sytuacje w przyszłości. Kable zasilające mają wiele zastosowań – co oznacza, że ​​można je znaleźć w różnych częściach domu. Oznacza to również, że prawie nie da się uniknąć wypadków, takich jak zalanie wodą.

Co się dzieje, gdy do przewodu zasilającego dostanie się woda?

Jeśli przypadkowo przewróciłeś kubek z wodą na przewód, nadal istnieje duża szansa, że ​​używanie go jest w porządku, o ile izolacja przewodu jest jedynym dotkniętym obszarem. Jest to szczególnie ważne, jeśli rozlana woda jest czysta.

6 prostych kroków

Czysta woda jest izolatorem, co oznacza, że ​​nie przewodzi prądu. Niezasilane urządzenia elektryczne byłyby z nim bezpieczne. Wystarczy dokładne wysuszenie sznurka przed użyciem.

Woda przedostająca się do obwodów wewnętrznych to zupełnie inna historia. Może to spowodować zwarcie elementu elektrycznego po włączeniu. Szczególnie niebezpieczna jest woda na przewodach z pękniętą izolacją i odsłoniętym okablowaniu.

Wymiana przewodu zasilającego uszkodzonego przez wodę

Elektryczność i woda to jedne z najbardziej niebezpiecznych i śmiercionośnych elementów do zmieszania. Zwykle prowadzi to do porażenia prądem, nieprzyjemnego doświadczenia, w którym efekt wstrząsu może wahać się od mrowienia na skórze przez poważne oparzenia, aż do najgorszego scenariusza — zatrzymania akcji serca i śmierci.

W związku z tym najlepiej byłoby popracować nad wymianą uszkodzonych przez wodę przewodów zasilających natychmiast po ich zauważeniu. Oto przewodnik krok po kroku i proces, jak to zrobić bezpiecznie!

Krok 1. Odłącz źródło zasilania

Jeśli przewód jest podłączony, gdy jest mokry, natychmiast odłącz od źródła zasilania. Wcześniej musisz upewnić się, że twoje ręce są suche. Jeśli musisz, załóż gumowe rękawiczki.

Ostrożnie odłącz przewód od gniazdka i przenieś go w bezpieczniejsze i suche miejsce. Możesz także wyłączyć panel wyłączników, aby być bardziej bezpiecznym. Zmniejsza również szanse na szok.

Krok 2. Sprawdź uszkodzenia

Sprawdź okablowanie związane ze sprzętem. Upewnij się, że nie dotykasz go gołymi rękami, tak jak to robisz.

Poszukaj uszkodzeń, takich jak pęknięta izolacja i odsłonięte przewody. Nie dotykaj tych uszkodzonych obszarów!

Osusz przewód zasilający tak bardzo, jak to możliwe. Użyj suchej szmatki na zewnętrznej obudowie i kablu.

Zwróć szczególną uwagę na gniazdko i wtyczkę. Suszenie ich zapewnia usunięcie wszelkich pozostałości, które prawdopodobnie przewodzą napięcie.

Krok 3. Nie próbuj naprawiać

Najlepiej byłoby całkowicie wymienić przewód. Niedopuszczalne jest naprawianie go przez proste wysuszenie i użycie taśmy elektrycznej do zakrycia rozdarć i pęknięć w izolacji. To jest zagrożenie bezpieczeństwa.

Również przedłużacze nie są zalecane. Często służą tylko do użytku tymczasowego.

Krok 4. Kup zastępczy przewód

Kup zastępczy przewód zasilający. Możesz sprawdzić w lokalnym sklepie z elektroniką i sprawdzić, czy mają go na stanie.

Możesz również poszukać w Internecie, jeśli chcesz poczekać kilka dni na jego przybycie. W ten sposób zaoszczędzisz czas i pieniądze potrzebne do odwiedzenia sklepu.

Krok 5. W razie potrzeby poproś o pomoc

Jeśli posiadasz kwalifikacje i wiedzę w zakresie przewodów i elektryczności, możesz przystąpić do procesu wymiany. Jeśli nie masz pewności lub nie masz doświadczenia w wykonywaniu tego rodzaju napraw, najlepiej zatrudnić technika.

Błędy i błędy podczas wymiany mogą spowodować obrażenia, pożar, porażenie prądem, a nawet utratę życia. Możesz skontaktować się z firmą ubezpieczeniową lub prawnikiem, aby sprawdzić, czy ta konkretna wymiana jest objęta ubezpieczeniem.

Krok 6. Odłącz przewód

Jeśli wykonujesz ten proces, postępuj ostrożnie. Należy sprawdzić orientację przewodów kabla zasilającego przed ich wyjęciem. Możesz narysować prosty schemat ułożenia przewodów, aby upewnić się, że nowy przewód zostanie prawidłowo zainstalowany.

Odłącz i usuń stary przewód za pomocą przecinaków do drutu. Instalacja nowego przewodu zasilającego byłaby łatwa, jeśli dobrze sprawdzisz orientację przewodu. Pamiętaj, aby odtworzyć tę samą orientację przewodu, jak przed wyjęciem starego przewodu.

Jak uniknąć uszkodzenia przewodów zasilających przez wodę

Głównym zagrożeniem związanym z przewodami uszkodzonymi przez wodę jest pożar i porażenie prądem. Unikanie i zapobieganie zamoczeniu przewodów zasilających jest prawdopodobnie jednym z najlepszych sposobów ochrony rodziny przed wszelkimi zagrożeniami powodowanymi przez elektryczność.

Oto kilka sposobów, jak:

 • Regularnie sprawdzaj przewody zasilające i sprawdzaj, czy nie ma uszkodzeń, pęknięć lub odsłoniętych przewodów
 • Wymień uszkodzone przewody zasilające
 • Sprawdź przewód zasilający przed każdym użyciem
 • Zminimalizuj ryzyko rozlania wody i uszkodzeń, nie umieszczając ich na podłodze, stole jadalnym lub miejscach łatwo dostępnych dla wody
 • Poznaj lokalizację swoich wyłączników i dowiedz się, jak je obsługiwać
 • Naucz się zasad bezpiecznej pracy i podstawowych zasad bezpieczeństwa elektrycznego
 • Wniosek

  Wypadki mogą się zdarzyć w domu, bez względu na to, jak bardzo starasz się być ostrożny. Jednym z najstraszniejszych wypadków, jakie możesz napotkać, jest rozlanie wody lub płynu na przewody zasilające.

  Pomysł takiego kontaktu wody i elektryczności jest po prostu przerażający. W takich sytuacjach ważne jest, aby wiedzieć, jak wymienić uszkodzony przez wodę przewód zasilający, aby uniknąć ryzyka porażenia prądem i innych obrażeń.