6 prostych kroków, jak powiesić zasłony na łukowatym oknie

Jedną z podkreślonych cech na drzwiach lub oknie jest łuk. Kiedy masz okno łukowe, możesz wybrać różne opcje leczenia okna. Z tego artykułu dowiesz się, jak wieszać zasłony na łukowych oknach.

Możesz użyć elastycznych karniszy, aby zawiesić zasłony na łuku. Powinieneś wiedzieć, że nie zawsze jest konieczne, aby Twoje zabiegi całkowicie zakrywały okno.

6 prostych kroków

Zwykle łuk okienny jest bardzo wysoki, co daje możliwość zasłonięcia dolnej części okna, aby zapewnić prywatność, gdy tego potrzebujesz, ale górna część okna pozostaje odsłonięta.

6 kroków, jak wieszać zasłony na łukowych oknach

Na początek musisz przygotować następujące materiały;

  • Taśma miernicza
  • Tkanina zasłonowa
  • Karnisze
  • Poziom
  • Ołówek
  • Plastikowe kotwy ścienne
  • Śruby

Krok 1: Pomiar dla niestandardowej kurtyny

W tych krokach, jak wieszać zasłony na łukowatych oknach, zaczynasz od określenia dokładnego miejsca, w którym chcesz zainstalować karnisz. Najlepiej byłoby, gdyby znajdowało się około ⅛ cala nad punktem, w którym prosta pionowa strona okna styka się z krzywą łuku.

Rozpocznij pomiar od miejsca, w którym zainstalujesz karnisz do miejsca, w którym wolisz opadać zasłona, czyli na parapecie.

Może znajdować się pod parapetem do 4 cali lub sięgać podłogi. Następnie dodaj 12 cali do swoich pomiarów, aby uzyskać materiał na górny i dolny brzeg zasłony. Zapisz swoje wymiary jako wymaganą długość zasłony.

Krok #2; Zmierz szerokość okna

Przenieś swoje pomiary z jednej strony ramy okna na drugą stronę. Do pomiarów szerokości dodasz około 6 do 8 cali. Ten pomiar będzie również zgodny ze zwrotem karnisza, który masz po obu stronach.

Powroty pręta oznaczają odległość karnisza od ściany. Generalnie jest to 3 cale dla lekkich materiałów, a dla cięższych materiałów to 4 cale. Następnie dodasz naddatek na pełność, aby zasłona zwisająca prawidłowo się złożyła.

Pomnóż całkowity pomiar szerokości przez trzy, jeśli używasz przezroczystych tkanin lub zasłon, dwa i pół dla tkaniny o średniej gramaturze i użyj 2 dla ciężkiej tkaniny zasłonowej. Dodaj dodatkowe 6 cali jako dodatek na boczny brzeg. Zapisz ją jako wymaganą szerokość.

Krok 3: Cięcie

Przytnij tkaninę zasłonową do wymaganych pomiarów długości i szerokości, które zapisałeś. Uszyj zasłonę w wybranym przez siebie stylu, aby pasowała do określonych wymiarów, które zrobiłeś. Aby nadać Ci preferowaną pełnię, w tym rąbki.

Krok 4: Zawieś zasłonę

Oto jak wieszać zasłony na łukowatych oknach, gdy kontynuujesz te czynności. Używając poziomicy, możesz upewnić się, że karnisz wiesza się prosto.

Użyj tego poziomu, aby zanotować prostą linię po obu stronach łukowatego miejsca, zaznaczając ją około ⅛ cala nad punktem, w którym kończą się proste boki okna.

W ten sposób możesz zakryć dolną część okna. Umieść wspornik na linii, na której umieściłbyś swój pręt — zaznacz punkty dla każdej śruby. Punkty pójdą z ołówkiem. Zrób to dla każdego wspornika.

Tam, gdzie zaznaczyłeś ołówkiem, wywierć otwory pilotujące, a następnie umieść plastikowe kotwy ścienne w tych otworach.

Umieść wspornik na otworach prowadzących i przymocuj go śrubami. Zacznij od dziury na górze. Zrób to samo dla każdego wspornika.

Włóż karnisz przez tuleję pręta na górze panelu kurtyny. Następnie zawieszasz karnisz na zabezpieczonych wspornikach. Jeśli chcesz, możesz dodać sprzęt wiążący.

Jak powiesić zasłony, gdy okno znajduje się na górze ściany?

Możesz użyć haczyków bez sprzętu. Umieść haczyki w górnych rogach okna lub na bliskiej powierzchni ściany i wrzuć pręt do haczyków używanych teraz jako wsporniki.

Pomogłoby jednak użycie tylko lżejszego pręta z przezroczystymi tkaninami zasłonowymi, aby zapobiec uszkodzeniom. Ta metoda nieznacznie różni się od kroków, jak wieszać zasłony na łukowych oknach powyżej.

Wniosek

Pracując nad tym, jak wieszać zasłony na łukowych oknach, należy zwrócić uwagę na te wskazówki;

  • W przypadku okien, które są dość ciężkie lub ciężkie pręty, może być konieczne zainstalowanie kotew ściennych, które pozwolą na mocne przymocowanie wsporników do ściany.
  • Upewnij się, że zasłony są umieszczone na drążku. Jeśli twoje zasłony mają większe oczka, włóż pręt przez otwory. Jeśli nie, przymocuj panele zasłonowe do karniszy za pomocą pierścieni do zasłon lub klipsów.

Dzięki łukowym oknom nie tylko wpuszcza do pomieszczenia za każdym razem naturalne światło, ale także stanowi atrakcyjny wystrój pomieszczenia.

Twoim najlepszym wyborem powinien być panel zasłonowy wykonany na zamówienie. Możesz to zrobić samodzielnie lub zamówić w sklepie z firanami na zamówienie.

Cokolwiek wybierzesz, musisz wykonać dokładne pomiary łukowego okna i zainstalować zasłonę, gdy będziesz gotowy do zawieszenia niestandardowego panelu zasłony.