5 sposobów na łatwe usunięcie zielonej pleśni z drewnianego tarasu

Zanim zaczniesz uczyć się, jak usuwać zieloną pleśń z pokładu drewna, musisz najpierw dowiedzieć się, co ją powoduje. Nawet jeśli spróbujesz go regularnie czyścić, po prostu odrośnie, jakby nic się nie stało.

Musisz wykonać niezbędne czynności i użyć odpowiednich środków czyszczących, aby całkowicie się go pozbyć. W tym artykule dowiesz się, co pomoże Ci rozwiązać ten problem, więc czytaj dalej, jeśli jesteś zainteresowany.

5 sposobów na łatwe usunięcie zielonej pleśni z drewnianego tarasu

Co to jest zielona pleśń na drewnie?

Podobnie jak wszystkie pleśnie, zielona pleśń rośnie na drewnie i uwielbia się rozwijać w ciemnych i wilgotnych miejscach. Można je również zobaczyć na gruzach i innych częściach domu, które często są narażone na działanie wody i wilgoci.

W zależności od kilku czynników może występować w różnych odcieniach. Rozpoznawanie pleśni na podstawie ich kolorów zwykle wymaga fachowej pomocy, więc możesz skonsultować się z inspektorem, który Ci w tym pomoże.

Pleśń to tylko ogólny termin używany do opisania kolonii różnych gatunków grzybów. Do najczęstszych gatunków należą klasyfikacje Cladosporium, Aspergillum i Penicillium. Czasami mogą wydawać się rozmyte lub pudrowe.

Można śmiało powiedzieć, że widziałeś już jeden z nich na zepsutych owocach, chlebie i innej żywności, która została skażona. Kilka rodzajów pleśni może rosnąć na każdej powierzchni, o ile środowisko jest odpowiednie.

Przyczyny zielonej pleśni

Główną przyczyną rozwoju pleśni jest wilgoć. Jeśli materiał organiczny, taki jak drewno, będzie mokry przez dłuższy czas, rozwiną się w nim zarodniki i rozprzestrzenią się na zupełnie nową kolonię zielonej pleśni.

Grzyby te rozkładają i rozkładają materiał, który staje się ich źródłem pożywienia. Można je również zobaczyć w piwnicach, łazienkach i na strychach, jeśli pozwala na to sytuacja.

Drewniane deski są narażone na trudne warunki i nie ma czasu, aby całkowicie wyschły w porze deszczowej. Sprzyja to rozwojowi pleśni w drewnie, zwłaszcza jeśli nie jest ono prawidłowo uszczelnione i umeblowane. Sprawdź ten artykuł, aby dowiedzieć się, jak usunąć pleśń z niewykończonego drewna.

Czy zielona pleśń jest szkodliwa?

Wbrew powszechnemu przekonaniu czarna pleśń nie jest jedynym szkodliwym rodzajem pleśni. Zielona pleśń ma niebezpieczny wpływ na ludzi, którzy zostali skażeni lub przypadkowo ją połknęli. Uwalniają zarodniki unoszące się w powietrzu, które mogą powodować alergie, astmę i inne powiązane problemy z oddychaniem.

Pozostawianie pleśni bez odpowiedzi nie jest bezpieczne, zwłaszcza jeśli znajdują się one w pobliżu domu. Mają toksyny, które mogą nawet prowadzić do zatrucia krwi i infekcji mózgu. Chociaż niekoniecznie może cię to zabić, nadal może poważnie wpłynąć na samopoczucie ciebie i twojej rodziny.

Jak pozbyć się zielonej pleśni z drewnianego tarasu

Zielona pleśń psuje ogólny wygląd drewnianego pokładu. Na szczęście istnieje kilka produktów i składników, które można wykorzystać do wypracowania sytuacji.

1. Myjka ciśnieniowa

Myjka ciśnieniowa to skuteczny sprzęt do usuwania uporczywej pleśni i plam z drewna. Aby zmaksymalizować jego wykorzystanie, możesz dodać roztwór czyszczący do dyszy i zamiatać nim po powierzchni — od najdalszego końca do rogów.

Oprócz skuteczności, możesz czerpać satysfakcję z natychmiastowych efektów. Jest łatwy w użyciu i przechowywaniu. Możesz go również użyć w innych miejscach i obiektach, które mają podobny problem.

2. Odplamiacz pleśni i alg

Na rynku dostępne są produkty zwalczające pleśń, pleśń i plamy z alg. Możesz uzyskać taki, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i używać go zgodnie z instrukcjami producenta.

Nakładaj rano i pozostaw na co najmniej 4 godziny przed spłukaniem. W przypadku tych produktów szorowanie nie jest wymagane, ale można powtórzyć aplikację po 3-4 tygodniach w przypadku uporczywych plam. Najlepiej byłoby zeskrobać i usunąć formę powierzchni przed użyciem tych zmywaczy, aby uzyskać lepsze wyniki.

3. Wybielacz

Powszechnie wiadomo, że wybielacz jest skutecznym środkiem czyszczącym, więc nie ma w tym nic dziwnego. Użyj rozcieńczonej mikstury i rozprowadź lub spryskaj zainfekowaną powierzchnię, aby zabić zarodniki. Nie zaleca się jednak wybielania drewna.

Alternatywnie możesz użyć wybielacza tlenowego, ponieważ jest bezpieczny dla środowiska, biodegradowalny i nietoksyczny. Nie uszkodzi barwy i struktury biologicznej drewna.

4. Soda oczyszczona

Soda oczyszczona jest łagodną substancją chemiczną, ale nadal skutecznie usuwa plamy z powierzchni. Aby użyć, wymieszaj filiżankę z galonem wody. Nałóż go obficie na dotkniętą powierzchnię i zetrzyj zieloną pleśń, a następnie spłucz.

5. Ocet

Kwasowość octu kieruje pleśń aż do jej korzeni. Wymieszaj z równymi częściami wody i włóż do butelki ze spryskiwaczem.

Spryskaj obszar obficie i za pomocą pędzla zetrzyj formy. Pamiętaj, aby dokładnie spłukać drewno po usunięciu zapachu czystą wodą.

Wniosek

Istnieje wiele sposobów usuwania zielonej pleśni z drewnianego pokładu. Inwazja pleśni nie powinna być tolerowana i musi być natychmiast oczyszczona, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się.