5 skutecznych kroków DIY, jak usunąć pleśń z tapety

Po zobaczeniu pleśni na ścianach domu możesz się zastanawiać, jak usunąć pleśń z tapety. Przez dłuższy czas na tapecie mogą pojawić się obszary pleśni lub pleśni.

W większości przypadków usuwanie pleśni z tapety nie stanowi dużego wyzwania, ale konieczne jest podjęcie działania po wykryciu problemu. Nieleczone te skazy będą się tylko pogłębiać, zamieniając nawet najbardziej malowniczą tapetę w paskudztwo.

W zależności od tego, jak bardzo urosły zarodniki pleśni, możesz nie być w stanie całkowicie usunąć ich z tapety. Jeśli potrafisz ustalić, dlaczego pleśń się rozprzestrzenia, możesz zapobiec jej powracaniu w przyszłości.

Co powoduje pleśń na tapetach?

Tapeta na zewnętrznych ścianach zatrzymuje parę wodną, ​​która może prowadzić do pleśni. Gdy na zewnątrz jest gorąco, a w pomieszczeniu chłodno, sytuacja staje się jeszcze trudniejsza do rozwiązania.

Większość wilgoci tworzy się po stronie tapety, co ostatecznie prowadzi do powstawania pleśni i rozkładu płyt kartonowo-gipsowych.

Co więcej, wilgoć i źródło pożywienia to dwa czynniki niezbędne do wzrostu i rozwoju pleśni. Pleśń żywi się papierem i klejem; w ten sposób papier działa jako źródło białka.

Jeśli wieszasz tapetę w łazience lub kuchni, zapraszasz do pomieszczenia wilgoć. Nie powinno Cię dziwić, że na tapecie zaczynają pojawiać się małe ciemne plamy z powodu tych dwóch zmiennych.

Jakie są oznaki wzrostu pleśni na tapecie?

Pleśń i pleśń rozwijają się w ciepłych, wilgotnych warunkach. Dlatego tak ważne jest utrzymywanie stałego poziomu wilgotności w pomieszczeniu.

Osuszacz może pomóc w utrzymaniu suchego domu, jeśli mieszkasz w wilgotnym miejscu.

Odkrycie zielonych, brązowych, pomarańczowych, a nawet czarnych plam jest najbardziej oczywistym wskaźnikiem problemu z pleśnią. Jednak są też mniej widoczne wskaźniki:

  • Pękanie lub łuszczenie się farby
  • Przebarwienia
  • Powtarzające się „sadzy” i inne czarne plamy na powierzchni
  • Stały wzrost
  • Mokry i stęchły aromat

Oto przewodnik, aby dowiedzieć się, co to jest zielona pleśń.

Kiedy para wodna napotyka zimną powierzchnię, kondensuje się w ciecz, powodując rozwój pleśni na fundamencie lub na wielu warstwach. Pleśń rozwija się w łazienkach i pralniach, ponieważ często są one wilgotne.

Ściany i sufity w pobliżu systemów filtracyjnych oraz wszelkie obszary z jacuzzi lub wanną nieodpowiednio zabudowane wewnątrz są również strefami wilgotnymi. Oto kolejny pomocny przewodnik, jak usunąć czarną pleśń z wanny jacuzzi.

Jak usunąć pleśń z tapety?

Krok 1. Roztwór czyszczący składający się z 1 szklanki wody i 1/2 szklanki wody destylowanej, należy wcześniej przygotować biały ocet. Napełnij wiadro lub butelkę ze spryskiwaczem do połowy tym roztworem.

Alternatywne rozwiązania czyszczące obejmują połączenie jednej kropli olejku z drzewa herbacianego z 1 szklanką wody, aby stworzyć praktyczny roztwór czyszczący.

Krok 2. Za pomocą czystej gąbki spryskaj roztwór, zanurz go w pojemniku i dobrze wyciśnij. Podczas czyszczenia ścian pamiętaj o założeniu rękawic ochronnych, aby ręce były bezpieczne.

Krok 3. Użyj gąbki, aby delikatnie zeskrobać formę z uformowanej powierzchni. Upewnij się, że rozwiązanie nie uszkodzi tapety, testując ją w niezauważalnym miejscu.

Możesz spróbować za drzwiami lub w rogu domu. Można bezpiecznie kontynuować, jeśli tapeta nie jest uszkodzona.

Krok 4. Nie pozwól, aby gąbka zamoczyła tapetę; zamiast tego przesuń go w małe kółka. Powinno być lekko wilgotne, ale nie rozmoczone ani podmokłe.

Krok 5. Użyj gąbki z mydłem nasączonej świeżą wodą i miękkiego ręcznika, aby wytrzeć ścianę. Przed ponownym umyciem pozostawić do wyschnięcia na powietrzu.

Powtórz ten proces, używając tylko tyle produktu, aby zwilżyć obszar, ale nie na tyle, aby kapał. Kontynuuj, aż pleśń zniknie.

Aby uniknąć bąbelków, nie pozwól, aby tapeta była zbyt mokra podczas czyszczenia. Po usunięciu wszelkich śladów pleśni dokładnie osusz obszar.

Przypomnij członkom rodziny, aby trzymali otwarte okno lub włączony wentylator, dopóki na ścianach widoczna jest wilgoć.

Jakie są negatywne skutki pleśni?

Pleśń i pleśń mogą mieć różne skutki — od odrobiny irytacji po poważny problem z budową, którego naprawa wymaga dużego nakładu pracy. Najlepsze jest to, że zwykle jest to kwestia odpowiedniego przepływu powietrza i bezpośredniego światła słonecznego, a nie dużego problemu budowlanego.

Problemy te są poważne tylko wtedy, gdy wynikają z nieodpowiedniej instalacji wodociągowej, złej odporności na warunki atmosferyczne lub rosnącej wilgoci. Jeśli masz podnoszącą się wilgoć, może to być objaw tandetnej konstrukcji i wymagać inwazyjnych procedur impregnacji na mokro.

W niektórych przypadkach może być konieczne usunięcie podłóg i zagłębienie się w ściany. Jest to również niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ te grzyby mogą powodować problemy z oddychaniem, takie jak astma lub alergie.

Wniosek

Mamy nadzieję, że udało Ci się zrozumieć, jak usunąć pleśń z tapety. Jeśli pleśń jest szczególnie straszna, możesz zatrudnić eksperta, który sprawdzi twój dom i naprawi pleśń.

Dopóki pomieszczenie jest dobrze wentylowane, a okna otwarte, powinno być dobrze.