5 przydatnych wskazówek, jak zapobiegać zatruciu pestycydami

Kiedy masz do czynienia ze szkodnikami, możesz chcieć dowiedzieć się, jak zapobiegać zatruciu pestycydami. Ponieważ „dawka tworzy truciznę”, ktoś może zachorować z powodu niemal każdej ekspozycji, jeśli ilość jest wystarczająco wysoka.

Prawdopodobieństwo wystąpienia problemów zdrowotnych w wyniku narażenia na pestycyd zależy od toksyczności pestycydu i poziomu narażenia. Nawet pestycydy o niskiej toksyczności mogą być niebezpieczne, jeśli są wdychane, wchłaniane przez skórę lub spożywane w dużych ilościach.

5 przydatnych wskazówek

Stosowanie mniejszej ilości pestycydów, wybieranie produktów o niższej toksyczności i noszenie sprzętu ochronnego w celu zmniejszenia narażenia może pomóc zmniejszyć ryzyko związane ze stosowaniem pestycydów.

Jak uniknąć zagrożeń związanych z pestycydami

Istnieje kilka wskazówek, o których właściciel domu powinien pamiętać, aby zminimalizować niebezpieczeństwa związane ze stosowaniem pestycydów i ostatecznie zapobiec najgorszemu scenariuszowi – zatruciu pestycydem.

Wskazówka nr 1. Weź pod uwagę stosowanie strategii IPM (zintegrowanego zarządzania szkodnikami). Pestycydy są stosowane tylko w ostateczności, gdy inne wybory zawiodły, a ta metoda promuje zapobieganie, higienę i wykluczenie.

Wskazówka nr 2. Sprawdź hasło ostrzegawcze produktu i aktywne składniki, a następnie wybierz produkt o najniższej toksyczności. Aby uzyskać pomoc w porównywaniu towarów, skontaktuj się z NPIC lub Krajowym Centrum Informacji o Pestycydach.

Wskazówka nr 3. Przeczytaj etykietę produktu. Dolna granica wyposażenia ochronnego, takiego jak rękawice lub gogle, wymagana do zmniejszenia narażenia, zostanie podana na etykiecie pestycydu.

Wybieraj produkty z formułami, które z mniejszym prawdopodobieństwem powodują ekspozycję. Upewnij się, że etykieta pestycydu określa lokalizację, w której planujesz go użyć.

Stosowanie pestycydu na obszarze nienotowanym na liście jest zarówno nielegalne, jak i niebezpieczne.

Wskazówka nr 4. Należy uważnie przestrzegać wskazówek na etykiecie, aby użyć odpowiedniej ilości pestycydu do pracy. Nadmierne stosowanie pestycydów może powodować większe narażenie ludzi, zwierząt domowych i środowiska.

Wskazówka nr 5. Aby uniknąć przypadkowego narażenia na pestycydy, nie pozwalaj dzieciom, zwierzętom domowym ani osobom dorosłym z obniżoną odpornością wchodzić na obszary leczenia. Żywność, zabawki, miski dla zwierząt i ubrania powinny być trzymane w bezpiecznej przestrzeni z dala od wszelkich środków ochrony roślin.

Jak pestycydy nas zatruwają

Pestycydy mogą przenikać do organizmu podczas mieszania, aplikacji lub czyszczenia. Substancja chemiczna lub materiał może dostać się do organizmu na jeden z trzech sposobów: przez skórę (skóra), przez płuca (wdychanie) lub przez usta (połknięcie).

Skórny

Najbardziej prawdopodobną drogą narażenia na pestycydy w większości miejsc pracy jest wchłanianie przez skórę. Podczas mieszania, ładowania lub rozpylania pestycydu ludzie mogą być narażeni na rozpryski lub mgłę.

Kiedy wejdziesz w kontakt z elementem wyposażenia, odzieżą ochronną lub powierzchnią, na której znajdują się pozostałości pestycydów, możesz wejść w kontakt ze skórą.

Pestycydy mogą być również wchłaniane przez oczy. Z drugiej strony pestycydy mogą powodować uszkodzenie oczu.

Wdychanie

Podczas pracy z proszkami, unoszącymi się w powietrzu kropelkami (mgiełkami) lub oparami istnieje możliwość wdychania. Zastosowania o umiarkowanym ciśnieniu stwarzają niewielkie ryzyko, ponieważ większość cząstek jest zbyt duża, aby utrzymać się w powietrzu.

Ponieważ kropelki są małe i mogą być przenoszone w powietrzu na duże odległości, rozpylanie pestycydów z podwyższoną temperaturą, bardzo małą objętością lub zamgławianie sprzętem może zwiększyć zagrożenie. Pestycydy, które stwarzają wysokie ryzyko wdychania, będą oznaczone instrukcją noszenia respiratora.

Przetwarzanie

Chociaż połknięcie (doustnie) jest rzadszą metodą narażenia, może powodować najpoważniejsze zatrucia. Odnotowano liczne przypadki przypadkowego spożycia pestycydów z nieoznakowanych butelek lub kubków/pojemników na napoje (w tym puszek lub butelek po napojach bezalkoholowych).

Jeśli pracownicy pestycydów nie umyją najpierw rąk, mogą nieświadomie połknąć truciznę podczas jedzenia lub palenia.

Jakie są objawy zatrucia pestycydami?

Konsekwencje zatrucia pestycydami można podzielić na dwie kategorie: miejscowe i ogólnoustrojowe. Skutki miejscowe występują w momencie narażenia na pestycyd i są spowodowane drażniącymi właściwościami pestycydu (składnikiem aktywnym lub obojętnym) lub reakcją alergiczną ofiary.

Aktualne efekty

Najczęściej zgłaszanym działaniem miejscowym związanym z narażeniem na pestycydy jest zapalenie skóry lub zapalenie skóry. Objawy zapalenia skóry obejmują zaczerwienienie skóry, wysypki i/lub pęcherze.

Kiedy stosuje się pestycydy lub gdy te związki są podawane w domu lub miejscu pracy lub w ich pobliżu, niektórzy ludzie doświadczają reakcji alergicznych. Reakcje alergiczne mogą powodować zaczerwienienie i swędzenie skóry i oczu, a także niewydolność oddechową przypominającą astmę.

Skutki ogólnoustrojowe

Oddziaływania miejscowe i ogólnoustrojowe to nie to samo. W wyniku wchłonięcia pestycydu i jego rozproszenia w organizmie, często występują one z dala od pierwotnego obszaru kontaktu.

Nudności, wymioty, zmęczenie, bóle głowy i problemy jelitowe są częstymi skutkami ogólnoustrojowymi. Bardzo ważne jest, aby jak najszybciej zwrócić się o pomoc medyczną; jednak niektóre objawy nie zawsze są wynikiem narażenia na pestycydy.

Objawy narażenia na pestycydy mogą być naśladowane przez typowe dolegliwości, takie jak grypa, zmęczenie cieplne lub udar słoneczny, zapalenie płuc, astma, choroby płuc i jelit, a nawet kac. Rozważ wszystkie możliwe przyczyny twoich objawów.

Jeśli chcesz mieć większą wiedzę na temat takich zagrożeń, dowiedz się więcej, czy zwalczanie szkodników jest bezpieczne dla ludzi. Jeśli jednak chcesz całkowicie uniknąć niebezpieczeństw, spróbuj dowiedzieć się, czym jest organiczne zwalczanie szkodników.

Wniosek

Wiedza o tym, jak zapobiegać zatruciu pestycydami, nie tylko uchroni Cię przed potencjalnymi chorobami, ale także powstrzyma Cię przed wydawaniem pieniędzy na leki. Pamiętaj, że nie musisz narażać swojego zdrowia na szkodniki.