5 prostych kroków, jak zrobić zwijane zasłony

Użyj dwóch różnych kawałków materiału, kilku drewnianych listew, zakręcanych oczek, haczyków, sznurka i podstawowych materiałów do szycia, aby złożyć własne zwijane zasłony. Wystarczy kilka umiejętności mierzenia i szycia, aby szybko nauczyć się, jak zrobić zwijane zasłony, aby dodać je do swojego domu.

Zasłony zwijane wydają się skomplikowanym elementem dekoracji okien, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę wszystkie mocowania sznurka i sznurka. Jednak nikt nie może zaprzeczyć, że zdecydowanie dodają coś do twoich okien.

5 prostych kroków

Dlaczego zwijane zasłony?

Cóż, po pierwsze, ich wykonanie jest proste, a możesz dowiedzieć się wszystkiego o tym, jak zrobić zwijane zasłony, gdy będziemy postępować. Możesz spróbować zrobić układ kół pasowych, aby łatwiej było nim manipulować. Ale to jest zarezerwowane dla tych, którzy są bardziej wykwalifikowani w dziedzinie robienia zasłon.

Krok 1: Zbierz materiały

Zacznij robić swoje zasłony zwijane, zbierając wszystkie niezbędne materiały. Do tego prostego projektu DIY należałoby przygotować:

  • dwa kawałki różnych materiałów;
  • wstążki
  • wątek, który pasuje do jego koloru;
  • taśma miernicza lub inne narzędzia do pomiaru tkanin;
  • drewniana listwa, która jest nieco krótsza niż szerokość Twojej żaluzji;
  • dwustronna taśma na rzep (o tej samej długości co szerokość zasłony);
  • maszyna do szycia;
  • żelazko;
  • szpilki i igły;
  • nożyczki;

Gdy materiały są gotowe, upewnij się, że możesz przyciąć listwę i tkaninę do dokładnych wymiarów, aby zakryć okno. Najlepiej kupić listwę drewnianą, która jest już w odpowiednim rozmiarze.

Krok 2: Przygotuj materiał.

Zdobądź tkaninę i przytnij ją do dokładnych wymiarów, których potrzebujesz. Pomogłoby najpierw zmierzyć okno i określić jego długość i szerokość. Możesz zdecydować, jak długo chcesz utrzymać ciemne. Może sięgać poza parapet lub spaść tuż pod nim.

Użyj prostej krawędzi, aby zaznaczyć, gdzie zamierzasz ciąć materiał. Pamiętaj, aby pozostawić naddatek na szew co najmniej 1,5 cm. Zrób to dla wszystkich stron na obu materiałach. Użyj szpilki do szycia, aby przymocować docięte panele prawymi lub wzorzystymi stronami skierowanymi do siebie.

Krok 3: Złóż zasłonę

Weź maszynę do szycia i zszyj obie strony razem, używając szpilek jako przewodnika. Nie zapomnij przyszyć również na dole. Zostaw górę otwartą, ponieważ zamierzasz odwrócić zasłonę na lewą stronę.

Po odwróceniu tkaniny zasłonowej strona wzorzysta powinna stać się widoczna. Weź żelazko i lekko dociśnij materiał, aby zdefiniować boczne zagięcie. Naciśnij go na płasko, a nawet nadaj mu dopasowany wygląd.

Teraz, gdy mamy już ogólny kształt zasłony, możemy zacząć dodawać drewniane kieszenie na listwy. Zacznijmy od dołu, najpierw wrzucając listwę do środka i dociskając ją w kierunku dolnej części tkaniny. Zabezpiecz listwę na miejscu, szyjąc prostą linię z obu stron.

Krok 4: Przymocuj wstążki.

Przygotuj wstępnie przycięty sznurek lub sznurek i przypnij go do góry. Powinna znajdować się na około jednej czwartej szerokości żaluzji z każdej strony. Pamiętaj, aby przypiąć dwa z przodu i kolejne dwa z tyłu. Pomoże to zabezpieczyć jego umieszczenie.

Weź taśmę z rzepem (strona futrzana) i umieść ją wzdłuż górnego szwu z przodu zasłony. Złóż materiał tak, aby został przeniesiony na tylną część. Użyj szpilek do szycia, aby zabezpieczyć

tkaniny przed szyciem wzdłuż krawędzi.

Krok 5: Ostatnie poprawki

Weź lepką stronę taśmy z rzepem i przymocuj ją wzdłuż górnej części ramy okna. Przyklej go do rolety, używając futrzanej strony wszytej z tyłu. Teraz zasłonę zwijaną możesz zawiesić i podnieść, dosłownie zwijając lub składając do góry. Użyj zawiązanych wstążek, aby utrzymać go na miejscu.

Możesz wykonać tę zwijaną zasłonę z różnych rodzajów materiałów i tkanin, a nawet eksperymentować, dodając kilka detali. Spróbuj pomalować lub wyhaftować samą zasłonę.

System zwijanego koła pasowego

Jeśli potrzebujesz bardziej zaawansowanej zwijanej kurtyny, która wykorzystuje złożony system kół pasowych, istnieje również stosunkowo łatwy sposób na osiągnięcie tego za pomocą oczek śrubowych, dwóch drewnianych listew i wytrzymałego sznurka.

Zwykle wykonujesz te same podstawowe kroki, takie jak mierzenie i cięcie tkaniny do preferowanych wymiarów. Możesz jednak potrzebować drewnianej listwy o dokładnej szerokości zwijanej zasłony, zamiast mniejszych, takich jak te, których użyliśmy w powyższej procedurze.

Po zszyciu szwów zasłony złóż materiał, aby wykonać osłonę na listwy w górnej i dolnej części zasłony. Włóż dwa oczka na śruby na górnej łacie w pobliżu jej krawędzi. Kolejne dwie umieść bezpośrednio pod żaluzją, a drugą na górnej podstawie łaty, około 5 cm od krawędzi żaluzji.

Weź przewód i przywiąż jeden koniec do jednej śruby oczkowej znajdującej się w górnej części rolety. Należy połączyć dłuższy element od najdalszego oczka śruby. Przeciągnij sznurek przez oczka śrub w tylnej części zasłony i pozwól mu pobiec do przodu. Zwiąż długości i użyj haczyków, aby powiesić gotową zasłonę.

Teraz z powodzeniem nauczyłeś się, jak zrobić zwijaną zasłonę. Zapanowanie nad systemem koła pasowego może wymagać więcej pracy i praktyki, ale w końcu szybko się tam dostaniesz.