5 prostych kroków, jak pozbyć się zapachu pleśni w starym domu

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak pozbyć się zapachu pleśni w starym domu, musisz być gotowy do zbadania, skąd pochodzi zapach stęchlizny, dogłębnego oczyszczenia pomieszczenia i wpuszczenia świeżego powietrza. Uzbrój się w mocny żołądek, maskę na twarz i dużo cierpliwości i determinacji, ponieważ wszystko się pobrudzi.

Co powoduje stęchły zapach?

Zwróć uwagę, że stęchły zapach, który wdychasz, nie jest magią, która pojawia się znikąd. Gdzieś w twoim domu tworzy się pleśń i musisz wiedzieć, jak rozpoznać, co to jest.

5 prostych kroków

Pleśń zwykle przybiera postać cienkiej czarnej lub białej narośli. Przypomina to okropny zapach zgnilizny drewna.

Często jest również wymienny z tym, co znamy jako pleśnie. Jeśli chcesz mieć więcej wiedzy na temat pleśni, zapoznaj się z tym przewodnikiem omawiającym „jak rozmnaża się pleśń wodna”.

Pleśń rozwija się w warunkach, w których jest dużo wilgoci i brak wentylacji. Jeśli twój stary dom zaczyna pachnieć jak zgniłe drewno, najwyższy czas sprawdzić ukryte powierzchnie, na których może rozwijać się pleśń i pleśń.

Pozbywanie się zapachu pleśni w starym domu

Pleśń wpływa nie tylko na twój stary dom; może również powodować problemy dla twojego zdrowia i ludzi wokół ciebie. Problemy ze zdrowiem układu oddechowego mogą się rozpocząć lub pogorszyć, im dłużej wdychasz zapach stęchlizny pleśni.

Czy Twój dom jest ciemny, wilgotny i gdziekolwiek występują przecieki? Lepiej sprawdź i potraktuj go, gdy tylko go odkryjesz, aby zapobiec pogorszeniu się inwazji pleśni.

Krok 1. Znajdź źródło i otwórz

Sprawdź swój stary dom pod kątem wzrostu pleśni. Możesz przeprowadzić dogłębne przeszukanie łazienki i kuchni, w których istnieje największe prawdopodobieństwo wycieku wody.

Przyjrzyj się garażowi, piwnicy lub strychowi, ponieważ do tych miejsc zwykle nie dociera tak dużo światła, jak do innych części domu. Ciemne plamy, zwłaszcza te, które zwykle nie mają wystarczającej liczby odwiedzających, są idealne do rozwoju pleśni.

Jeśli sprawdziłeś te miejsca, możesz również sprawdzić inne obszary, takie jak salon i sypialnia, pod kątem możliwej przestrzeni do rozmnażania pleśni. Nawet mokry ręcznik pozostawiony pod kanapami i łóżkami może przyciągnąć te grzyby, powodując rozprzestrzenianie się zapachu stęchlizny po całym domu.

Po zabezpieczeniu źródła zapachu pleśni i pleśni otwórz okna i drzwi, aby stęchłe powietrze odeszło, a świeże powietrze zajęło jego miejsce. Jeśli zapach jest zbyt silny, weź z pomocą wentylatory elektryczne i zacznij je.

Krok 2. Niech wyschnie

Otwarcie drzwi i okien oraz włączenie wentylatora elektrycznego to pierwsze kroki do osuszenia całego pomieszczenia. Światło słoneczne nie tylko pomaga usunąć wilgoć; jest również dobrym środkiem dezynfekującym.

Oprócz wentylatora elektrycznego dobrze jest również zaopatrzyć się w osuszacz, który zapewni usunięcie wilgoci z powietrza napływającego do pomieszczenia.

Na tym jednak się nie kończy.

Musisz upewnić się, że jeśli w pokoju są jakieś nieszczelne krany i rury, możesz je naprawić. Dopiero gdy wyciek zostanie naprawiony, a woda nie pozwoli na rozwój pleśni, będziesz mieć pewność, że czyszczenie, które jest następnym krokiem, nie pójdzie na marne.

Krok 3. Głęboko wyczyść źródło

Gdy wszystko wyschnie (od ściany po podłogi, a nawet w szafkach), możesz przystąpić do dogłębnego czyszczenia innych rzeczy w pomieszczeniu, do których mógł przylgnąć zapach.

Jeśli twoje meble i wyposażenie są drewniane, możesz zapoznać się z tym przewodnikiem, jak zatrzymać pleśń na drewnie uszkodzonym przez wodę. Jeśli jednak Twoje meble są z bardziej miękkiego materiału, takie jak kanapy i tapicerki, możesz chcieć je profesjonalnie i dogłębnie wyczyścić.

Zapach stęchlizny może bardzo dobrze pochodzić z tych miękkich powierzchni, które przez wieki wchłaniały wilgoć. Jednak nawet twarde powierzchnie nadal musiałyby być sprawdzane i czyszczone środkiem dezynfekującym w miarę możliwości.

Poświęć trochę czasu, aby zmieść kurz i dokładnie wyczyścić klimatyzator lub dowolny system filtrujący. Z tych urządzeń może również wydobywać się zapach, więc upewnij się, że dobrze je wyczyściłeś.

Nie zapomnij posprzątać szafek, aby sprawdzić, czy nie ma wycieków na rurach pod spodem. Możesz również oddać dowolny dywan do profesjonalnej pralni chemicznej lub dokładnie umyć ściany starego domu przed całkowitym wyschnięciem.

Krok 4. Zdobądź naturalny odświeżacz powietrza

Świetnym, orzeźwiającym sposobem na pozbycie się zapachu pleśni jest przygotowanie garnka z wrzącą wodą ze skórkami cytryny. Gdy zaczniesz pachnieć cudownym cytrusowym zapachem, wyłącz ogień i ostrożnie ustaw garnek w miejscu, w którym zapach stęchlizny jest najsilniejszy.

Pozostaw garnek otwarty i po prostu pozwól zapachowi pokryć każdy obszar pokoju. Możesz również mieć wentylator elektryczny w pobliżu garnka, aby uzyskać lepszą cyrkulację powietrza.

Inne naturalne odświeżacze powietrza, których możesz użyć, to destylowany biały ocet. Miej pod ręką butelkę ze spryskiwaczem i napełnij ją przegotowaną wodą z cytryną lub octem i spryskaj.

Krok 5. Przynieś neutralizator powietrza

Nieszczelności są naprawione, miejsce jest suche, a zapach stopniowo się zmienia. Pozostaje tylko utrzymać przepływ powietrza.

Pomogłoby uzyskać neutralizator powietrza, oczyszczacz lub pochłaniacz. Niektóre oczyszczacze są specjalnie stworzone, aby pozbyć się zapachu stęchlizny unoszącego się w powietrzu.

Inne rzeczy, których możesz użyć do zneutralizowania powietrza w okolicy, to węgiel aktywowany i soda oczyszczona. Pochłaniają one zapach w pomieszczeniu i muszą być wymieniane mniej więcej co dwa tygodnie.

Jeśli pomieszczenie ma dobre miejsca wentylacyjne, należy je od czasu do czasu otwierać. W przeciwnym razie pamiętaj o włączeniu wentylatorów elektrycznych, klimatyzatorów lub osuszaczy, aby nie dopuścić do nadmiernej wilgoci.

Wniosek

Niektórzy ludzie po prostu wiedzą, jak sprawić, by ich dom dobrze pachniał. Jeśli to nie ty, to też jest w porządku.

Lepiej późno niż wcale. Poza tym mówimy tu o starym domu.

Teraz, gdy już wiesz, jak pozbyć się zapachu pleśni w starym domu, nadszedł czas na ogromny projekt usuwania pleśni. Ruszaj, otwórz okna i wpuść świeże powietrze!