5 prostych kroków, jak pozbyć się pleśni w pralce

Pierwszym krokiem w instrukcji, jak pozbyć się pleśni w pralce, jest zabezpieczenie się. Wiemy, jak szkodliwa jest pleśń, dlatego ochrona jest koniecznością.

W pewnym sensie usuwanie pleśni z pralki jest również sposobem ochrony przed narażeniem na pleśń. Przeczytaj to do końca!

5 prostych kroków

Pleśnia w pralkach

Pleśń może szybko dostać się do dowolnej części domu, o ile pozwala na to środowisko. W powietrzu znajduje się wiele zarodników pleśni, które tworzą pleśń podczas żerowania na wilgotnej powierzchni.

Ponieważ zarodniki pleśni unoszą się w powietrzu i są niewidoczne, trudno byłoby je wyeliminować. Mamy jednak artykuł o zabijaniu zarodników pleśni, który może pomóc w zapobieganiu rozwojowi pleśni w twoim domu.

Jak powstaje pleśń w pralkach?

Pleśń tworzy się w pralkach z powodu pozostałości. Pozostałość to mydliny z detergentów lub zmiękczaczy do tkanin.

Mydliny, które nie zostaną odpowiednio umyte wodą, mają tendencję do pozostawania w pralce. Następnie gromadzi wilgoć, która z kolei staje się idealnym siedliskiem pleśni.

Inną przyczyną zanieczyszczenia pralek pleśnią jest mokre pranie. Brudne pranie niesie ze sobą zarodniki pleśni. Dlatego trzymanie ich w pralce po praniu może prowadzić do powstawania pleśni.

W jaki sposób pleśń w mojej pralce wpływa na mnie?

Przeważnie może cię to denerwować z powodu zapachu zgniłego jajka. Jeśli jednak masz alergię na pleśń, skutki dla ciebie byłyby poważniejsze.

Mogą wystąpić problemy z oddychaniem i objawy podobne do alergii. Jeśli szczep jest szczególnie toksyczny, może nawet prowadzić do poważnych infekcji płuc.

Czy pleśń może dostać się na ubrania podczas ich prania?

Tak, może. Zarodniki pleśni mogą dostać się na tkaninę twoich ubrań. Spowodowałoby to wysypkę z powodu narażenia na pleśń.

Jeśli myjesz pokrowce na meble za pomocą myjki, która może być spleśniała, ten artykuł o usuwaniu pleśni z tkaniny meblowej może być dla Ciebie pomocny.

Kroki usuwania pleśni w pralce

Krok 1. Załóż ochraniacz

Ponieważ masz do czynienia z pleśnią, musisz założyć ochraniacze. Załóż rękawiczki, długie rękawy, maskę i gogle. Wszystko to jest niezbędne, aby chronić Cię przed narażeniem na pleśń.

Krok 2. Roztwór wody wybielającej

Po założeniu ochraniacza wymieszać wybielacz z gorącą wodą. To będzie twój roztwór z wodą wybielającą. Użyjesz tego do usunięcia pleśni i dezynfekcji pralki.

Po wymieszaniu wody i wybielacza zanurz w roztworze czystą szmatkę. Następnie zetrzyj widoczną pleśń. Wyczyść również uszczelki i dozowniki mieszanką.

Krok 3. Cykl prania

Po wyszorowaniu widocznej pleśni uruchom cykl czyszczenia. Ustaw go w najgorętszym ustawieniu pralki. Następnie dodaj do wody wybielacz lub ocet (nie mieszaj wybielacza i octu).

Jeśli używasz wybielacza, wlej go do przegródki na wybielacz. Jeśli używasz octu, przelej go przez komorę na detergent. Powtarzaj cykl, aż zapach opadnie.

Krok 4. Wyczyść

Po spuszczeniu wody z cykli czyszczenia, nadmiar wilgoci wytrzyj ręcznikiem. Wytrzyj dozowniki, uszczelki i bęben.

Krok 5. Przewietrzyć

Aby wilgoć nie dostała się do wnętrza pralki, pozostaw ją otwartą. Upewnij się, że wpuszczasz powietrze do urządzenia przynajmniej raz w miesiącu.

Sposoby ochrony pralki przed pleśnią

Teraz, gdy zostałeś poinformowany o tym, jak pozbyć się pleśni w pralce, nadszedł czas, aby dowiedzieć się, jak zapobiegać rozwojowi pleśni.

Otwórz pokrywę

W przypadku urządzeń ładowanych od góry pozostaw pokrywę otwartą, aby umożliwić przepływ powietrza do urządzenia. W przypadku ładowaczy czołowych jest to bardzo ważne, ponieważ mają uszczelkę zatrzymującą wilgoć. Ponieważ pleśń uwielbia rosnąć w ciemnych i wilgotnych miejscach, wietrzenie tego obszaru zapobiegłoby rozwojowi pleśni.

Usuń mokre pranie

Jak wspomniano powyżej, mokre pranie może przyciągać zarodniki pleśni. Może to prowadzić do powstawania pleśni na ubraniach i maszynie.

Wiedząc o tym, wyjmij mokre pranie po praniu. Może to również zapobiec pleśnieniu ubrań.

Wysuszyć maszynę po użyciu

Po każdym użyciu upewnij się, że maszyna jest sucha. Wytrzyj pokrywę, bęben, dozownik detergentu i gumowe uszczelki, aby nie pozostawić miejsca na rozwój pleśni.

Jest to niezbędne w przypadku ładowaczy czołowych, ponieważ są one bardziej podatne na rozwój pleśni ze względu na swoje uszczelnienia. Pamiętaj, aby usunąć również wszelkie pozostałości.

Używaj detergentu w proszku o wysokiej wydajności

Detergenty pozostawiają osad, ponieważ nie są odpowiednio zmywane z maszyny. Aby rozwiązać ten problem, pomocne będzie użycie detergentu o wysokiej wydajności.

Detergent o wysokiej wydajności (HE) wytwarza mniej mydlin, co ułatwia ich zmywanie. Oznacza to, że nie pozostawiają tak dużo pozostałości, jak zwykłe detergenty.

Wniosek

Umiejętność pozbycia się pleśni w pralce to cenna umiejętność, której należy się nauczyć. Dzieje się tak, ponieważ pleśń wydaje się być nieuniknioną częścią codziennego życia.

Mimo to ma to swoje niekorzystne skutki i lepiej, jeśli nie będziemy na nie regularnie narażeni. Wiedza o tym, jak usunąć pleśń z pralek, może w tym pomóc.