5 pomysłów na to, co zrobić ze starymi zasłonami

Większość z nas ma stare zasłony, których już nie używamy. Mogą być za krótkie lub nie pasują do wystroju naszego pokoju. Stare zasłony mogą się piętrzyć i zajmować dużo miejsca, ale nie muszą! W tym artykule dowiesz się, co zrobić ze starymi zasłonami, aby zwolnić trochę miejsca w domu.

Pomysły Co zrobić ze starymi zasłonami

Pomysł nr 1. Pierwszą rzeczą, jaką możesz zrobić ze starymi zasłonami, jest ich pranie. Jeśli są naprawdę brudne, moczyć zasłony w wannie z ciepłą wodą i mydłem na około godzinę. Następnie wyszoruj je gąbką lub szmatką. Spłucz resztki brudu przed powieszeniem czystych zasłon do wyschnięcia.

Pomysł nr 2. Następnie dowiedz się, co chcesz zrobić ze starymi zasłonami. Możesz użyć ich jako ściereczki do malowania lub lakierowania, owinąć nią po zewnętrznej stronie okna, które jest zbyt krótkie, udrapować na meblach, takich jak sofy, fotel lub podnóżek.

Pomysł #3. Zrób z nich poduszki, wypychając i zaszywając jeden koniec. Jeśli są w dobrym stanie, możesz zrobić z nich zasłony. Zszyj panele zasłonowe podwójnym ściegiem i stwórz ozdoby okienne dla swojego domu!

Pomysł nr 4: Jeśli chcesz na stałe pozbyć się starych zasłon, możesz to zrobić na kilka sposobów. Możesz je przekazać, jeśli nadal nadają się do użytku.

Możesz je również wyrzucić lub wrzucić do kosza na surowce wtórne.

Pomysł nr 5. Możesz pociąć materiał na paski na szmaty lub użyć go jako obrusu, składając górną część każdego panelu zasłonowego jeden nad drugim, aż na dole nie pozostanie nadmiar materiału.

Jak długo mam używać zasłony??

Czas przetrwania każdej tkaniny zależy od wielu czynników. Jeśli masz nieprzetworzone włókna naturalne, żywotność zasłon może być krótsza niż w przypadku zastosowania chemikaliów odpornych na plamy i zabrudzenia. Mimo to trudno jest przewidzieć, jak długo wytrzyma pojedynczy panel zasłonowy, ponieważ każdy dom jest inny. Niektórzy używają zasłon na co dzień, inni otwierają je tylko raz w roku.

Żywotność zasłony zależy również od rodzaju i jakości materiału użytego do jej wykonania, a także od częstotliwości jej użytkowania.

Im więcej czasu spędzisz w bezpośrednim świetle słonecznym, tym szybciej zniknie kolor. Jeśli masz nowe zasłony, które są wykonane bez użycia barwników chemicznych, możesz oczekiwać, że wytrzymają dłużej.

Większość profesjonalistów zaleca wymianę ciężkich zasłon po 15 latach, ponieważ z czasem stają się bardzo zakurzone i brudne. Możesz również wymienić swoje zasłony, jeśli tkanina nosi ślady zużycia lub nastąpiła przerwa w przebarwieniu.

Zasłony wykonane z tkaniny syntetycznej należy wymienić po pięciu latach. Zasłony z jedwabiu i wełny mogą wytrzymać nawet 15-20 lat, ale co kilka lat trzeba je zdejmować do profesjonalnego czyszczenia, jeśli nie można ich prać.

Jak czyścić stare zasłony?

Większość zasłon można prać ręcznie w zimnej wodzie z łagodnym detergentem. Jeśli tkanina jest delikatna lub nie wiesz, jak ją prać samodzielnie, najlepszym rozwiązaniem może być pranie chemiczne.

Czy potrzebuję wybielacza do czyszczenia moich starych zasłon?

Wybielacz nie jest konieczny do czyszczenia starych zasłon.

Czy musisz wyprać nowe zasłony przed ich powieszeniem?

Jeśli zasłony są wykonane z tkaniny, którą można prać w pralce, to tak, ważne jest, aby po zawieszeniu na oknach lub drzwiach były czyste i świeże.

Czy musisz zdjąć stare zasłony?

Jeśli osłony okienne są postrzępione lub wykonane z tkaniny, której nie można prać, najlepiej jest je profesjonalnie wyczyścić przed wymianą. Jeśli Twoje zasłony są w dobrym stanie i można je prać ręcznie, po prostu powieś je na zewnątrz, aby wyschły.

Jak prać stare zasłony?

Aby szybko wyczyścić zasłony, po prostu powieś je na sznurku i napełnij oba końce wodą, gdy są związane na środku. Zapewni to usunięcie całego brudu z tkaniny i sprawi, że będzie wyglądać świeżo i czysto.

Jeśli Twoje zasłony nie są wykonane z materiału odpornego na działanie czynników zewnętrznych, być może będziesz musiał je wyprać w pralce i suszarce, jak każdy inny element garderoby – tylko nie zapomnij użyć zimnej wody! Równie dobrze sprawdzi się powieszenie w środku na sznurze z dwoma wiaderkami wypełnionymi na obu końcach.

Czy powinienem wyprasować moje stare zasłony?

Jeśli chcesz usunąć wszelkie zagniecenia ze starych zasłon, prasowanie to świetny sposób. Tylko upewnij się, że temperatura żelazek jest ciepła lub chłodna, a nie gorąca, aby nie stopić ani nie przypalić tkaniny.

Czy mogę pofarbować moje stare zasłony?

Jeśli masz tkaninę, która przez jakiś czas nie była używana, warto odświeżyć kolor lub jeśli nie jest to już to, czego szukasz. Barwienie to doskonały sposób na ożywienie starych zasłon!

Aby uzyskać najlepsze rezultaty, potrzebujesz Rit Dye w kolorze jeżynowym (głęboki fiolet) lub czereśniowym (jasnoczerwony).

wniosek