5 pomocnych sposobów na uzyskanie zapachu pleśni z dywanu samochodowego

Jeśli wyczujesz coś dziwnego w swoim samochodzie, prawdopodobnie nadszedł czas, aby użyć kilku sposobów na pozbycie się zapachu pleśni z dywanika samochodowego. Jednak „jak łatwo to usunąć” musi Cię zadziwiać.

Możesz wypróbować różne proste metody, aby usunąć zapach stęchlizny na tapicerce samochodu. Wiele środków czyszczących jest naturalnych i zawiera właściwości neutralizujące zapachy, które skutecznie usuwają zapach pleśni.

5 pomocnych sposobów na uzyskanie zapachu pleśni z dywanu samochodowego

Jeśli zrobisz to poprawnie, możesz całkowicie pozbyć się szansy na powrót zapachu pleśni, przez co Twój samochód stanie się nieprzyjemną i prawdopodobnie krępującą przestrzenią. Tutaj przedstawimy Ci wiele opcji, które pomogą Ci po drodze.

Wymienimy również pomocne wskazówki, jak zapobiegać zapachowi pleśni w samochodzie.

Dlaczego mój dywanik pachnie stęchlizną?

Być może spróbujesz włożyć do środka odświeżacz powietrza. Jednak nie kończy to ostrego zapachu z załamań na tkaninach, a nawet na klimatyzacji twojego samochodu.

Zlokalizowanie i wykorzenienie przyczyn zapachu powinno znajdować się na szczycie listy wiader do czyszczenia. Możliwe źródła tego nieprzyjemnego zapachu pleśni na dywanie samochodowym mogą być jednym z poniższych lub ich kombinacją:

 • Jedzenie lub napoje na podłodze samochodu – Okruchy lub wycieki pozostawione nieoczyszczone na dywanie samochodowym mogły zapewnić pleśniom wiele możliwości rozwoju.
 • Mokre ubrania pozostawione w samochodzie – Gdy spocone lub mokre ubrania pozostają w pojeździe, płyn z nich może wyparować, powodując wysoki poziom wilgotności wewnątrz samochodu.
 • Mokre buty – Wchodzenie wilgotnym butem na podłogę samochodu zwilży wykładzinę podłogową i spowoduje odparowanie wody i zwilżenie całego pojazdu.
 • Wycieki wody – Jeśli kiedykolwiek przez pomyłkę zostawiłeś otwarte okno samochodu lub szyberdach na deszczu, woda deszczowa mogła zmoczyć matę podłogową. Uszkodzone i poluzowane uszczelki bagażnika mogą również powodować wyciek wody wewnątrz samochodu.
 • Uważaj na te możliwe przyczyny za każdym razem, gdy korzystasz z samochodu.

  Podobnie jak dywanik samochodowy, również dywanik domowy może być ofiarą ostrego zapachu pleśni. Na szczęście mamy dla Ciebie pomocny przewodnik, jak pozbyć się zapachu pleśni z dywanu, jeśli go napotkasz.

  5 sposobów na usunięcie zapachu pleśni z dywanu samochodowego

  Nie można po prostu spryskać odświeżaczem powietrza, aby zakryć zapach pleśni. Będziesz musiał całkowicie wyeliminować jego korzenie i przestać wytwarzać zarodniki pleśni powodujące nieprzyjemny zapach, używając skutecznych środków czyszczących.

  Możesz połączyć dowolną z tych metod, aby pomóc wyeliminować nieprzyjemny zapach:

  Metoda nr 1. Korzystanie z sody oczyszczonej

  Krok 1. Upewnij się, że wszystkie źródła pleśni zostały usunięte z samochodu.

  Krok 2. Rozsyp proszek na powierzchni dywanu, siedzeń lub w dowolnym miejscu, które ma nieprzyjemny zapach. Pozostaw na 15-20 minut (lub na noc w przypadku ekstremalnych zapachów).

  Krok 3. Za pomocą odkurzacza posprzątaj zagrzybiony obszar.

  Metoda nr 2. Używanie skoncentrowanego białego octu

  Krok 1. Oczyść obszar ze źródeł pleśni.

  Krok 2. Rozcieńczyć ocet w wodzie.

  Krok 3. Spryskaj śmierdzący dywan i pozostaw na 20 minut. Pamiętaj, aby nie nakładać za dużo.

  Krok 4. Szoruj dywan miękką, ale twardą szczotką.

  Metoda nr 3. Korzystanie z odkurzacza parowego

  Krok 1. Usuń wszelkie możliwe przyczyny pleśni.

  Krok 2. Zastosuj parę bezpośrednio za pomocą tkaniny z mikrofibry. Możesz użyć sztywnej szczotki do prawie zabrudzonych powierzchni, aby usunąć brud.

  Skórzane siedzenia mogą również stać się miejscem hodowli pleśni. Aby dowiedzieć się więcej o pleśni na skórze i o tym, jak ją czyścić, przeczytaj ten informacyjny przewodnik o tym, dlaczego pleśń rośnie na skórze.

  Krok 3. Odkurz później.

  Metoda nr 4. Korzystanie z odkurzacza

  Krok 1. Po wykonaniu poniższych czynności użyj podciśnienia, aby wchłonąć wszelkie resztki pleśni. Dmuchawa do włosów może również wykonać tę pracę przy minimalnym zakażeniu pleśnią.

  Krok 2. Odkurzać dookoła, szczególnie w szczelinach. Upewnij się, że dywan został oczyszczony z kawałków pleśni.

  Metoda nr 5. Korzystanie z węgla aktywowanego

  Krok 1. Umieść pakiety węgla aktywowanego w kieszeniach drzwi automatycznych. Możesz też zostawić trochę na dywanie pod siedzeniami samochodowymi.

  Krok 2. Regularnie zmieniaj pakiety.

  8 wskazówek, jak zapobiegać zapachowi pleśni na dywanie samochodowym

  Aby uniknąć pośpiechu w celu usunięcia zapachu pleśni, należy skrupulatnie przestrzegać kilku wskazówek zapobiegawczych. Pomoże to utrzymać samochód w stanie świeżym i wolnym od zapachów wywołanych przez pleśń.

 • Regularnie odkurzaj wnętrza samochodu, zwłaszcza dywany, bez względu na wydarzenie.
 • Zawsze zwracaj uwagę na możliwe źródła pleśni, które mogą wytwarzać zapach stęchlizny.
 • Utrzymuj niski poziom wilgotności w samochodzie, pozwalając mu codziennie wysychać na powietrzu.
 • Upewnij się, że samochód został szczelnie zamknięty po otwarciu okien, aby zapewnić dobrą wentylację.
 • Sprawdź, czy nie ma pękniętych szczelin i natychmiast napraw problemy z wyciekiem wody.
 • Podczas parkowania zostaw klimatyzację samochodu w trybie świeżego powietrza.
 • Miej regularne czyszczenie parą dywanu.
 • Zawsze zostawiaj odświeżacz powietrza w samochodzie, aby zneutralizować każdy pączkujący nieprzyjemny zapach pleśni.
 • Wniosek

  Istnieją proste metody, które możesz wypróbować, jak uzyskać zapach pleśni z dywanu samochodowego i sprawić, by Twój samochód znów pachniał świeżo. Możesz także zmniejszyć ryzyko zachorowania rodziny na wdychanie pleśni lub pleśni.

  Tylko pamiętaj, aby pilnie przestrzegać wszystkich sposobów usuwania i zapobiegania, aby powstrzymać pleśni powodujące nieprzyjemny zapach.