5 pomocnych kroków dla majsterkowiczów, jak usunąć pleśń z drewnianego tarasu

Bez względu na rodzaj drewnianej podłogi, którą masz w domu, pleśnie żyją wszędzie. Nadejdzie czas, kiedy nauczysz się, jak usuwać pleśń z drewnianego tarasu, aby uchronić deski tarasowe przed całkowitą niesprawnością.

Niezależnie od tego, czy pleśń wniknęła w pory drewna, czy dopiero zaczyna zarabiać na powierzchni drewna, możesz je usunąć i równie dobrze możesz odciąć im szansę na powrót. Potrzebujesz odrobiny ciężkiej pracy, odpowiednich środków czyszczących i odrobiny cierpliwości, a następnie będziesz wystarczająco wyposażony, aby uratować swój drewniany pokład przed gniciem lub rozkładem.

5 pomocnych kroków dla majsterkowiczów

Na szczęście istnieją łatwe do wykonania kroki, aby całkowicie pozbyć się upartego pleśni z drewnianego pokładu. Możesz również poddać się obróbce bez chemii, aby uniknąć degradacji drewna.

Tutaj poprowadzimy Cię w Twoich pracach domowych pleśni. Przekażemy Ci również wskazówki, jak zapobiegać wypryskom pleśni, które sprawią, że Twój drewniany pokład będzie celowy i przyjemny do relaksu.

Dlaczego na mojej podłodze drewnianej rośnie pleśń?

Może masz pewne pojęcie o tym, jak pleśń rośnie nawet na twoim drewnianym pokładzie. Nie jest to jednak zaskakujące w przypadku drewnianej podłogi, która jest stosunkowo dobrze nasłoneczniona i ma dużą gęstość.

Pleśń i pleśń naturalnie żyją w wilgotnych miejscach, a Twój drewniany taras jest dla nich idealnym domem. Jakakolwiek woda pozostawiona na desce tarasowej zapewni pożywienie dla pleśni.

Opadłe liście, gałązki lub jakiekolwiek szczątki pozostawione z podłogi mogą również powodować wzrost pleśni, ponieważ rozmnażają się w nich grzyby. Niektóre z tych grzybów powodujących pleśń mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia.

Grzyby, zwane zjadaczami drewna, mogą pojawiać się w kolorze zielonkawo-czarnym. Są one określane jako Stachybotrys chartarum, które mogą prześladować Twoją drewnianą podłogę.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tego rodzaju pleśni, oto artykuł informacyjny o tym, jak wygląda pleśń Stachybotrys.

Usuwanie pleśni z drewnianego pokładu

Aby prawidłowo wykonać pracę, musisz sumiennie wykonać każdy krok.

Krok 1. Przygotowanie narzędzi i sprzętu ochronnego

Przed przystąpieniem do usuwania musisz zabezpieczyć się przed wszelkimi szkodami, jakie mogą spowodować pleśnie i chemikalia. Podczas czyszczenia pleśni należy założyć odzież ochronną, taką jak gumowe rękawice, okulary ochronne, ubranie ochronne i buty.

Sprawdź również, czy nie ma wiadra lub butelki z rozpylaczem (w zależności od wybranego rozwiązania), szorowania i węża z wodą.

Podczas procedur czyszczenia wstępnego upewnij się, że w pobliżu obszaru czyszczenia nie ma żadnych roślin. Trzymaj je z daleka, ponieważ chemikalia mogą uszkodzić wrażliwe rośliny.

Ponadto przed szorowaniem pleśni z deski tarasowej należy zmieść wszelkie zanieczyszczenia z powierzchni pokładu. Upewnij się, że wszystkie rogi są oczyszczone z pyłków, liści i gałązek.

Krok 2. Wybór przepisu na czyszczenie

Będziesz musiał wybrać swojego wojownika – czyste rozwiązanie na tym etapie. Zamieszczamy przepisy dla każdego środka czyszczącego, dzięki czemu możesz również pomóc w ich przygotowaniu.

  • Wybielacz tlenowy – Aby przygotować roztwór, wymieszaj razem 2 galony ciepłej wody, 2 szklanki wybielacza tlenowego, ćwierć szklanki mydła do mycia naczyń i kubek boraksu.
  • Biały ocet – W celu uzyskania roztworu wymieszaj dużą ilość wody z białym octem, a następnie wlej je do butelki ze spryskiwaczem.
  • Detergent w płynie – Załatwia sprawę kombinacja 1/3 szklanki detergentu i litra wody.
  • Soda oczyszczona – przepis łączy galon ciepłej wody i filiżankę sody oczyszczonej.
  • Fosforan trisodowy lub TSP – Aby przygotować, dodaj filiżankę TSP do litra wody.

Oprócz tych domowych środków czyszczących możesz również wybrać komercyjne środki do czyszczenia pokładów o właściwościach przeciwpleśniowych. Po prostu bądź ostrożny z ich użyciem.

Krok 3. Stosowanie roztworu czyszczącego

Możesz wylać i rozprowadzić środek czyszczący na uformowanym obszarze. Możesz również użyć opryskiwacza, aby skoncentrować się na uszkodzonych częściach pokładu.

Pozostaw roztwór na pięć do dziesięciu minut. Jeśli używasz roztworu białego octu, pozostaw go do wyschnięcia na godzinę.

Krok 4. Szorowanie lub wycieranie zagrzybionego obszaru

Po pozostawieniu odkurzacza do wyschnięcia nadszedł czas, aby zeskrobać wszystkie pleśń. Pamiętaj, aby używać mocnego, ale miękkiego pędzla, aby uniknąć uszkodzenia wykończenia drewna.

Użyj szmatki lub szmatki, aby wytrzeć plamę pleśni z pokładu w celu uzyskania roztworu octu.

Krok 5. Płukanie i suszenie pokładu drewnianego

Na koniec, po zatarciu plam pleśni, użyj węża z wodą, aby spłukać wszystkie pozostałe środki czyszczące i wodę z drewnianego pokładu.

Jeśli są, zwiń markizy, aby światło słoneczne wyschło na powierzchni. Użycie osuszacza może również przyspieszyć suszenie.

Zapobieganie pleśni na drewnianym pokładzie

Nie wiesz, że pleśń może zepsuć drewno w mgnieniu oka, zwłaszcza jeśli nie poświęciłeś im odpowiedniej uwagi. Jeśli potrzebujesz dodatkowego przewodnika, oto post informacyjny o tym, ile czasu zajmuje pleśń do gnicia drewna.

Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby pleśń nie uczyniła twojego drewnianego tarasu swoim miejscem zamieszkania, jest uczynienie miejsca nieidealnym dla nich. Oto sposoby, jak to zrobić:

  • Utrzymuj pokład w stanie suchym, upewniając się, że każdego dnia dociera do niego światło słoneczne i nie ma na nim wody.
  • Regularnie czyść pokład, zmiatając pyłki, opadłe liście i inne zanieczyszczenia.
  • Zastosuj uszczelniacz wodny, który ma szybkoschnące składniki i ma właściwości herbicydowe.

Wniosek

To stosunkowo dobrze, że sposoby usuwania pleśni z pokładu drewna nie wymagają tak ciężkiej pracy. Są również łatwe do zapamiętania i nie będą Cię dużo kosztować.

Pamiętaj tylko, że jeśli infekcja pleśnią stanie się ciężka, być może będziesz musiał całkowicie rozebrać i wymienić drewniany pokład — ale tym razem z pomocą ekspertów.