5 podstawowych kroków, jak łatwo naprawić zniszczone przez wodę ciemne drewno

Jedną z wad stosowania drewna jest jego podatność na uszkodzenia przez wodę. Ta możliwość nie powinna Ci przeszkadzać, więc z tego artykułu dowiesz się, jak naprawić zniszczone przez wodę ciemne drewno.

Oprócz nauczenia Cię, jak naprawiać drewno uszkodzone przez wodę. Nauczy Cię także innych wskazówek. Nie musisz się już martwić o wodę i jej nieznośny sposób, który niszczy piękne drewniane elementy wyposażenia i elementy konstrukcyjne.

5 podstawowych kroków

Czy możesz przywrócić drewno uszkodzone przez wodę?

Być może pierwsze pytanie, jakie zadaje ktoś, kto zauważy uszkodzenia drewna przez wodę, brzmi: czy jest jeszcze nadzieja? Czy drewno można jeszcze naprawić?

Uczciwą i prostą odpowiedzią na to byłoby to, że to zależy. Na trwałość drewna, a tym samym na możliwość jego mocowania, może mieć wpływ kilka czynników.

Niektóre rzeczy do rozważenia to:

  • Jak drewno zostało uszkodzone? Czy był zanurzony w wodzie?
  • Jak długo drewno było wystawione na działanie wody?
  • Jaka część drewna miała kontakt z wodą?
  • Czy drewno było narażone na inne zanieczyszczenia?

Odpowiedzi na te pytania mogą pomóc w ustaleniu, czy nadal możesz uratować drewno. Najbardziej prawdopodobne do naprawy jest drewno o najmniejszej ekspozycji i czasie ekspozycji na wodę.

Jednak wraz z pogarszaniem się narażenia i wydłużaniem się czasu naświetlania zmniejsza się możliwość mocowania drewna.

Jak naprawić ciemne drewno uszkodzone przez wodę

Czy masz drewnianą oprawę lub konstrukcję, która miała kontakt z wodą? Te kroki pomogą z łatwością naprawić zniszczone przez wodę ciemne drewno.

Krok 1. Oceń

Pierwszym krokiem do naprawy ciemnego drewna zniszczonego przez wodę jest określenie stopnia uszkodzenia. Powyższe pytania przewodnika mogą pomóc w ustaleniu, jak uszkodzone jest drewno.

Jeśli nie możesz określić ilości ekspozycji i czasu ekspozycji, możesz również uważać na wszelkie obrzęki, plamy i inne ślady, które oznaczają uszkodzenia przez wodę. Ciemne plamy wskazują, że woda rozerwała szczeliwo do drewna.

Ta funkcja może oznaczać, że szkody są straszne. Z drugiej strony, lekkie plamy sugerują, że uszkodzenie przez wodę występuje tylko na powierzchni.

Czasami uszkodzone drewno należy wymienić, a nie naprawiać. Czemu? Drewno może zostać osłabione przez wodę.

Stanowi to zagrożenie dla własnego bezpieczeństwa i zdrowia, dlatego lepiej jest je całkowicie wymienić niż próbować je naprawiać. Dodatkowo czasami naprawa drewna kosztuje więcej niż jego wymiana. Jeśli martwisz się kosztami, dobrym pomysłem jest przejrzenie ubezpieczenia lub skonsultowanie się z prawnikiem, aby sprawdzić, czy ubezpieczenie pokryje szkody.

Krok 2. Suche

Po ustaleniu, czy drewno można naprawić, następną rzeczą, którą będziesz chciał zrobić, to wysuszyć. Uszkodzone drewno można pozostawić na słońcu na dzień lub dwa lub skorzystać z suszarki lub opalarki.

Pamiętaj, że tego kroku nie należy spieszyć. Drewno może się złamać lub przesunąć z wysychania zbyt szybko.

Ważne jest, aby działać powoli i uzbroić się w cierpliwość w stosunku do drewna. Upewnij się, że drewno jest dokładnie wysuszone przed przystąpieniem do kolejnych kroków.

Krok 3. Usuń plamy

Po wyschnięciu drewna pęcznienie powinno znacznie się zmniejszyć. Następną rzeczą, na której należy się skupić, są plamy.

Plamy można usunąć, wcierając mieszankę sody oczyszczonej i wody na dotknięty obszar. Jeśli ta mieszanka się nie powiedzie, możesz również spróbować użyć mieszanki octu i oliwy z oliwek, słonej wody, a nawet pasty do zębów.

Krok 4. Piasek

Po wyschnięciu i usunięciu plam kolejnym krokiem jest przeszlifowanie drewna. Aby wykonać ten krok, możesz użyć papieru ściernego lub wysokiej jakości pasa ściernego. Pamiętaj o dokładnym szlifowaniu, aby nie uszkodzić drewna.

Krok 5. Uszczelka

Ostatnim krokiem do naprawy ciemnego drewna zniszczonego przez wodę jest uszczelnienie drewna. Zalecana jest powłoka poliuretanowa na bazie morskiej, aby w przyszłości uniknąć uszkodzeń spowodowanych przez wodę.

Poliuretan na bazie morskiej jest powłoką stosowaną na łodziach i jest również zalecany do mebli i innych elementów drewnianych. Po wykonaniu tego kroku możesz poklepać się po plecach! Udało Ci się odrestaurować zniszczone przez wodę ciemne drewno.

Inne wskazówki dotyczące konserwacji

Oprócz nakładania na drewno uszczelniacza poliuretanowego na bazie morskiej istnieją inne sposoby zapobiegania uszkodzeniom wody w przyszłości. Oto kilka najskuteczniejszych sposobów, aby to zrobić:

  • Natychmiast wytrzyj wodę, gdy ktoś wyleje ją na drewnianą powierzchnię.
  • Natychmiast usuwaj mokre lub wilgotne przedmioty z drewnianych powierzchni.
  • Regularnie sprawdzaj, czy nie ma wycieków lub pękniętych rur, które mogą uszkodzić drewno.
  • Upewnij się, że obszar nie jest zbyt wilgotny, ponieważ może to również spowodować uszkodzenie przez wodę.
  • Do czyszczenia powierzchni drewnianych używaj roztworów czyszczących zamiast mokrej szmatki lub mopa.

Wniosek

Teraz, gdy wiesz, jak naprawić zniszczone przez wodę ciemne drewno i inne niezbędne wskazówki dotyczące konserwacji, nie musisz już martwić się o swoje drewniane przedmioty! Pamiętaj tylko o wskazówkach i czynnościach naprawczych wymienionych powyżej. Wreszcie, pracuj proaktywnie w zwalczaniu szkód spowodowanych przez wodę, a nie reaktywnie.