5 kroków, jak pozbyć się zapachu pleśni z dywanu po powodzi

Po uszkodzeniu przez wodę, pierwszą kontrolą uszkodzeń jest wiedza, jak usunąć zapach pleśni z dywanu po powodzi. Ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak powodzie, ulewne deszcze, mogą wpływać na Twój dywan na wiele sposobów.

Jeśli zauważysz zapach stęchlizny na dywanie lub, co gorsza, pleśń rozwijającą się na Twojej podłodze, powinieneś natychmiast podjąć działanie. Oto kilka sprawdzonych sposobów na pozbycie się zatęchłego zapachu dywanu po powodzi.

5 kroków

Jak sprawdzić, czy na dywanie jest pleśń?

Zatęchły zapach

Pleśń ma wyjątkowy zapach, który przenika do nieruchomości i nie można się go pozbyć. Poszukaj źródła stęchłych, lekko kwaśnych zapachów w powietrzu.

Należy zwrócić szczególną uwagę na te części domu, w których wilgoć jest problemem lub występowała niedawno.

Widoczne plamy

Istnieje szeroka gama opcji kolorystycznych dywanów, które mogą ukryć rozwój pleśni, aż stanie się poważnym problemem dla dokładnej obserwacji.

Poszukaj wzorów zielonych, białych lub czarnych plam na dywanie podczas sprawdzania pleśni. Aby sprawdzić, czy Twój dywan ma jakiekolwiek różnice kolorystyczne lub przebarwienia, użyj przenośnej latarki lub reflektora z silnym źródłem światła.

Sprawdź poniżej

Możesz zbadać wykładzinę i podłoże, podciągając dywan z boku i sprawdzając, co jest pod spodem.

Jeśli nie możesz wykryć lub dokładnie zbadać przyczyny pleśni, skontaktuj się z ekspertem ds. kontroli pleśni lub firmą zajmującą się usuwaniem szkód po zalaniu, aby ją znaleźć i usunąć. Oto dodatkowy przewodnik, jak sprawdzić, czy pod dywanem jest pleśń.

Czy pozostawienie zapachu pleśni jest bezpieczne?

Nawet po usunięciu najpoważniejszych szkód spowodowanych przez wodę istnieje poważne zagrożenie dla Twojego domu. Pleśń może prowadzić do wczesnego rozkładu dywanu i podłogi, ale może również stanowić zagrożenie dla zdrowia Ciebie i członków Twojej rodziny.

Zapachy dywanowe to coś więcej niż tylko niedogodność; zagrażają bezpieczeństwu twojego gospodarstwa domowego i wartości twojego domu.

Jak pozbyć się zapachu pleśni z dywanu?

Krok 1. Niech wyschnie

Zanim wysuszysz dywan, upewnij się, że Twój dom jest już czysty od resztek wody naniesionej przez powódź. Dywan może nie być całkowicie suchy, jeśli znajduje się w wilgotnym miejscu w domu.

Jeśli jednak masz dywan w wilgotnej części domu, sugerujemy często otwierać okna, aby umożliwić wydajną cyrkulację powietrza. Możesz również dodać wentylatory lub osuszacz.

Krok 2. Użyj odkurzacza

Odkurz pozostałości z dywanu, gdy tylko dokładnie wyschnie. Możesz wybrać większy odkurzacz, aby zebrać więcej brudu, aby ułatwić czyszczenie.

Upewnij się, że dokładnie odkurzysz wszystkie boki. Możesz to również powtórzyć w zależności od tego, ile jeszcze pozostało pleśni.

Krok 3. Spryskaj dywan roztworem wody z octem

Jednym z najlepszych sposobów na pozbycie się nieprzyjemnych zapachów w domu jest użycie octu. Wymieszaj jedną szklankę białego octu na każde dwie szklanki wody, w zależności od poziomu pleśni na dywanie.

Nanieś roztwór octu i wody na uszkodzony obszar dywanu. Mglistą warstwę można stworzyć przez spryskanie niewielką ilością.

Unikaj nadmiernego opryskiwania, ponieważ może to stać się przyczyną odrastania pleśni.

Krok 4. Zastosuj sodę oczyszczoną

Jako jeden z najlepszych dezodorantów, soda oczyszczona ma wiele niezwykłych właściwości. Odstaw na kilka godzin, aby mieszanina sody oczyszczonej, octu i wody miała kontakt.

Najlepiej, jeśli pozwolisz mu moczyć się przynajmniej na jedną noc.

Krok 5. Rozważ użycie nadtlenku wodoru

Jeśli pleśń i stęchły zapach utrzymują się na dywanie, spróbuj spryskać go roztworem wody i nadtlenkiem wodoru. Powinno to pomóc w wyeliminowaniu zapachu pleśni.

Na każdą porcję użyj pięć razy więcej wody niż wody utlenionej. Za pomocą tej metody można usunąć zarodniki pleśni i zapach stęchlizny.

Krok 6. Użyj piany szamponu do dywanów.

Zakup butelki szamponu w piance do dywanów w sklepie jest opcją, jeśli soda oczyszczona i woda utleniona zawiodą, aby wykonać zadanie.

Wyszoruj dużą ilością szamponu za pomocą gąbki i pozostaw szampon na co najmniej 20 minut. Następnie usuń pozostałości szamponu i cząstek za pomocą odkurzacza.

Twój dom powinien ładnie pachnieć i być wolny od nieprzyjemnych zapachów, gdy już uporasz się z zapachem pleśni dywanu. Oprócz innowacyjnych produktów i procedur dezodoryzacji możesz również rozważyć kompleksowe usługi usuwania pleśni, aby zapewnić bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny.

Aby uzyskać dodatkową pomoc, oto jak pozbyć się pleśni pod dywanem.

Wniosek

Wiedza o tym, jak usunąć zapach pleśni z dywanu po powodzi, pomoże Ci zapobiec jego ponownemu wystąpieniu. Jest to jednak okazja, aby zaprosić ekspertów, jeśli chcesz upewnić się, że Twój dywan jest wolny od pleśni i pleśni oraz że nie ma zapachu.