5 kroków, jak łatwo leczyć uszkodzone przez wodę szafki w domu

W tym projekcie będziesz potrzebować wytrwałości, kilku narzędzi i ogólnej wiedzy na temat uzdatniania szafek uszkodzonych przez wodę w domu. Ponieważ szafki są zwykle montowane w kuchni i łazience do przechowywania, są bardziej podatne na uszkodzenia przez wodę. Czasami możesz nawet dojść do punktu całkowitej wymiany szafek zlewozmywakowych.

W końcu kuchnia i łazienka to obszary, w których najczęściej znajdują się instalacje wodno-kanalizacyjne, zlewy i krany. Gdy woda przeleje się lub wycieknie z tych źródeł, szafki mogą się odpryskiwać, a nawet puchnąć.

5 kroków

Czasami szkoda jest łatwa do naprawienia, innym razem, zwłaszcza jeśli uważałeś to za pewnik przez tak długi czas, może nie być odwrotu. Najlepiej jak najszybciej naprawić szkody spowodowane przez wodę, zanim sytuacja się pogorszy, aby uniknąć zakupu lub budowy kolejnej szafki.

Suszarki uszkodzone przez wodę

Aby dobrze poradzić sobie z naprawą uszkodzonych przez wodę szafek, musisz upewnić się, że są wystarczająco suche, aby nad nimi pracować i ewentualnie odmalować, jeśli zdecydujesz się to zrobić. Możesz również dowiedzieć się, jak wysuszyć podłogę uszkodzoną przez wodę pod szafką, aby upewnić się, że obszar ten nie narazi ponownie mebli.

Po pierwsze, możesz chcieć usunąć wszystkie przedmioty przechowywane w szafce. Używając ręczników lub szmat, wytrzyj wnętrze szafki, w której aktualnie znajduje się nadmiar wody.

W przypadku wbudowanej szafki weź śrubokręt i wyjmij śruby z drzwi szafki, aby ją wyjąć. Ten krok umożliwia łatwiejszą cyrkulację powietrza i wysuszenie szafki.

Załóżmy, że możesz całkowicie przenieść szafkę z jednego miejsca na drugie. W takim przypadku lepiej będzie zabrać go na zewnątrz lub do szopy roboczej, jeśli masz taki, aby ograniczyć możliwe zakłócenia, które projekt może spowodować w domu. Niezależnie od tego, czy masz pracować nad całą szafką, czy tylko zdemontowanymi drzwiami, przygotuj duże ściereczki lub warstwy papieru, które mogą służyć jako ochrona podłogi, gdy zaczniesz szlifować i malować.

Możesz skorzystać z suszarki lub po prostu uzbroić się w cierpliwość, dopóki szafka nie wyschnie sama. Upewnij się, że pracujesz w miejscu o niskiej wilgotności. Sprawdź każdą część szafki i miejsce, w której została pierwotnie zainstalowana, pod kątem nieszczelności, aby naprawić i poczekaj, aż wyschnie.

Jak sprawić, by szafki uszkodzone przez wodę wyglądały na zupełnie nowe

Krok 1. Zastosuj podkład

Gdy szafka wyschnie, nadszedł czas, aby popracować nad nią, od gruntowania po malowanie. Wybierz podkład według własnego uznania w zależności od materiału, z którego wykonana jest Twoja szafka. Podkład pomoże nadać Twojej szafce czyste, równomierne wykończenie. Pomoże to również dłużej trzymać się farby.

Aby aplikacja podkładu była łatwa, wybierz podkład dostępny w butelkach z rozpylaczem. Upewnij się, że szafka jest dobrze pokryta i że nie ma miejsca na pozostawienie samej sobie. Nakładać warstwy podkładowe raz lub dwa razy w zależności od jakości i wydajności podkładu.

Krok 2. Użyj plastikowego wypełniacza do drewna

Używanie plastikowego wypełniacza do drewna w szafkach jest konieczne tylko wtedy, gdy znajdziesz dziury, pęknięcia i szczeliny w szafce uszkodzonej przez wodę. Nałóż tylko tyle wypełniaczy, aby nie pozostały żadne szczeliny, przez które mogłaby przeciekać woda.

Jeśli uważasz, że nałożyłeś zbyt dużo wypełniaczy, nie martw się, ponieważ możesz je po prostu wygładzić szpachelką. Wyrównaj wypełniacz do powierzchni, aby przygotować go do następnego kroku.

Krok 3. Wygładź powierzchnie

Zrób krok wstecz, aby sprawdzić, ile pracy wykonałeś. Przy okazji chwyć papiery ścierne i zacznij szlifować!

Nie martw się, jeśli Twoja praca ze szlifowaniem nie wygląda idealnie. To nie jest ostatni krok, więc rób co możesz najlepiej jak potrafisz.

Jeśli jednak masz znacznie wydajniejsze narzędzie do szlifowania, skorzystaj z niego w tym kroku. Wysokiej jakości elektryczna szlifierka taśmowa może dobrze wygładzić nierówne powierzchnie, nie wspominając o tym, że jest to łatwiejsze.

Krok 4. Pomaluj i wyszlifuj w razie potrzeby

Na tej części możesz na przemian malować i szlifować, aż uzyskasz ładne, gładkie wykończenie. Zapamiętaj użyty podkład i upewnij się, że farba do niego pasuje.

Do malowania małych szafek można użyć zwykłych pędzli. W przypadku większych szafek wałki malarskie znacznie ułatwią pracę. Oczywiście będzie to zależeć od tego, jak dobry jesteś w malowaniu.

Pamiętaj, aby pomalować całą szafkę, a nie tylko jej części, które tracą kolor, aby powierzchnia wyglądała równomiernie. Pomiędzy warstwami daj farbie wystarczająco dużo czasu, aby całkowicie wyschła. Interwał będzie zależał od rodzaju używanej farby.

Po zakończeniu warstwy farby przeszlifuj ją ręcznie dla precyzji, aby kolejna warstwa dobrze się przykleiła. Delikatnie powtarzaj malowanie i szlifowanie, aż uszkodzenie nie będzie już widoczne, a szafka będzie wyglądać na zupełnie nową.

Krok 5. Zastosuj wodoodporny lakier

Ten ostatni krok to ostatnia warstwa ochrony, którą możesz zapewnić swoim drzwiom szafy. O ile szafka nie zostanie zamoczona w wodzie, wilgoć nie będzie miała szans po nałożeniu warstwy nawierzchniowej lakieru wodoodpornego.

Ponownie, materiał obudowy, podkład, farba i lakier muszą do siebie pasować, aby uzyskać najlepsze wyniki. Zastanów się również, jakiego rodzaju wykończenia chcesz, czy to matowe, czy błyszczące, a następnie zastosuj.

Wniosek

Nauka uzdatniania szafek uszkodzonych przez wodę w domu to tylko pierwsza część projektu, którego ukończenie może zająć kilka dni. Nawet jeśli wydaje się to być tak ciężką pracą, wytrwaj, aby nie radzić sobie z gorszymi problemami w przyszłości.

Jeśli jednak okaże się, że dla Twojej szafki nie ma już nadziei i potrzebujesz gruntownego remontu, dobrym pomysłem jest zmiana konstrukcji zlewozmywaków i blatów. Zrób to zamiast tego, aby woda nie przelewała się i nie przeciekała przez szafkę.