4 świetne sposoby ochrony elektroniki przed zalaniem

Czy zdarzyło Ci się przypadkowo wylać wodę na swoje gadżety? Cóż, oto jak chronić elektronikę przed uszkodzeniem przez wodę.

Czasami stajemy się niezdarni i narażamy nasze cenne gadżety na niebezpieczeństwo. W takich sytuacjach nie możemy tracić ani sekundy i działać natychmiast.

4 świetne sposoby ochrony elektroniki przed zalaniem

W obliczu ryzyka powodzi i innych katastrof związanych z wodą nie jest ważne, aby chronić siebie i swoją rodzinę przed krzywdą. Ważne jest również, aby Twoje kosztowności, zwłaszcza elektronikę, były suche i chronione.

Jak woda może uszkodzić twoją elektronikę?

Woda nie sprzyja urządzeniom elektronicznym, ale nie do końca oznacza zniszczenie, chociaż może powodować różne problemy. Może powodować korozję urządzeń i powodować reakcję chemiczną z płytką drukowaną i metalem.

Często elektronika może nadal działać nawet w przypadku korozji, ale problemy mogą być zauważalne i z czasem może wystąpić całkowita awaria. Chociaż jest to spore szczęście, nadal najlepiej jest chronić elektronikę z pierwszej ręki i unikać uszkodzeń spowodowanych przez wodę.

Sposoby ochrony elektroniki przed zalaniem

Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby chronić elektronikę przed zalaniem:

1. Użyj czujników wilgoci

Nigdy nie dowiesz się, kiedy powódź wpłynie do twojego domu lub kiedy pękną rury wodociągowe, więc najlepiej jest być przygotowanym, chyba że mieszkasz na pustyni. Zainstalowanie czujników wilgoci w systemach domowych ostrzeże Cię o niebezpieczeństwie, dzięki czemu możesz natychmiast zabezpieczyć swoją elektronikę.

2. Umieść elektronikę w podwyższonych miejscach

Wysoko położone miejsca są mało zagrożone nie tylko powodziami, ale także drobnymi przypadkowymi wyciekami wody, które zdarzają się w domu. Postaraj się, aby urządzenia elektroniczne znajdowały się co najmniej kilka centymetrów nad ziemią.

Zwróć uwagę na to, gdzie zdecydujesz się przechowywać elektronikę, ponieważ określi to niebezpieczeństwo zalania. Oprócz utrzymywania ich w górze, trzymaj z dala od nich wszystko, co zawiera wodę.

3. Przechowuj urządzenia elektroniczne w wodoodpornych pojemnikach

Nie ma lepszej ochrony przed wodą niż wodoodporność. Jeśli wiesz, że lokalizacja Twojej elektroniki jest podatna na wycieki i zalanie wodą, równie dobrze możesz umieścić ją w czymś, co jest wodoodporne.

4. Odłącz elektronikę, gdy nie jest używana

Chociaż woda nadal może powodować uszkodzenia odłączonej elektroniki, będzie ona znacznie mniejsza niż w przypadku jej podłączenia do sieci. W przypadku wycieku lub rozlania wody można zapobiec zwarciom i innym zdarzeniom, jeśli urządzenie nie jest podłączone do Elektryczność.

Co się stanie, jeśli Twoje urządzenie elektroniczne ulegnie zamoczeniu?

Oczywiście na wszystkie możliwe sposoby chciałbyś uchronić swoją elektronikę przed uszkodzeniem przez wodę. Oto jak możesz to zrobić:

Krok 1. Jak najszybciej wyjmij urządzenie z wody.

Krok 2. Wyjmij baterię.

Krok 3. Wyjmij kartę SIM i kartę pamięci, jeśli możesz.

Krok 4. Zdejmij wszystkie zewnętrzne złącza i osłony.

Krok 5. Wyjmij inne urządzenia peryferyjne, odłóż je na bok i pozwól im wyschnąć na powietrzu.

Krok 6. Sprawdź, czy nastąpiło uszkodzenie przez wodę, szukając znaków.

Krok 7. Pozostaw urządzenie do wyschnięcia na co najmniej 48 godzin do kilku dni, w zależności od tego, jak długo było zanurzone, bez próby włączenia.

Wykonanie tych czynności może nie zagwarantować, że Twoje urządzenie będzie bezpieczne przed zalaniem, ale zapobiegnie występowaniu dalszych uszkodzeń.

Czy można odzyskać elektronikę uszkodzoną przez wodę?

W przypadku, gdy urządzenie zostało całkowicie zanurzone w wodzie, jego obwód wewnętrzny mógł zostać poważnie uszkodzony i nie da się go naprawić. Chociaż możesz wymienić uszkodzone części, koszt naprawy i części może być wysoki. Zalane urządzenia elektroniczne są lepiej wymieniane niż naprawiane.

Jednak, gdy elektronika nie jest całkowicie zanurzona, może nadal działać. Niemniej jednak zarządzaj swoimi oczekiwaniami, ponieważ od czasu do czasu mogą pojawiać się problemy.

Czy ryż naprawdę pomaga w wysuszeniu elektroniki?

Zgodnie ze starą praktyczną zasadą elektronika, zwykle telefony komórkowe, musi być umieszczana w pojemniku z ryżem do wyschnięcia po namoczeniu w wodzie. Większość z nas praktykuje to z nadzieją na uratowanie naszych urządzeń.

Dzieje się tak, dopóki nie zostanie odkryte, że nie jest to w rzeczywistości skuteczne i może spowodować więcej szkód. Umieszczenie mokrych urządzeń w paczce ryżu spowoduje tylko wprowadzenie skrobi i kurzu do urządzenia i tak naprawdę nie usunie z niego wody.

Wniosek

W dzisiejszych czasach nie ma wątpliwości, że elektronika (wraz z technologią w ogóle) odgrywa dużą rolę w życiu prawie każdego. Niektórzy nawet tak bardzo dbają o swoje urządzenia, że ​​są gotowi zrobić wszystko, aby je chronić.

Ponieważ bardzo pomogli nam w życiu, dobrze, że się nimi zaopiekujemy. Proces poznawania sposobów ochrony elektroniki przed uszkodzeniem przez wodę jest czymś, czego wszyscy powinniśmy się nauczyć. Jak mówi stare powiedzenie, zawsze lepiej będzie zapobiegać niż leczyć.