4 przydatne wskazówki dotyczące wyboru zasłon

Wybór zasłony nigdy nie był łatwiejszy dzięki czterem wskazówkom omówionym poniżej w tym artykule. Jeśli szukasz idealnej zasłony pasującej do Twojego domu, to jesteś we właściwym miejscu. Czytaj dalej, aby znaleźć najlepsze firany dopasowane do Twojego stylu.

Co to jest zasłona?

Zasłona to wisząca tkanina, która ma różne odmiany używane do kilku celów. Pierwszym celem jest blokowanie światła słonecznego. Drugim celem jest zabezpieczenie ludzi za kurtyną. I wreszcie, trzeci cel to zaciemnianie przeciągów. Z jakiegoś powodu potrzebujesz zasłony, poniżej znajdziesz wskazówki, których możesz użyć przy wyborze zasłon.

4 przydatne wskazówki dotyczące wyboru zasłon

Wskazówka nr 1 – dowiedz się, w jakim miejscu ją umieścisz

Różne obszary wymagają różnych rodzajów zasłon. Na przykład w sypialni przydałyby się ciemniejsze, solidne zasłony. Powodem tego jest to, że nada mrocznej atmosferze. Pomoże Ci spać szybciej niż kiedykolwiek, jeśli miejsce jest czarne jak smoła z delikatnym blaskiem lampy. Inaczej jest jednak w przypadku osób z nyktofobią – lęk przed nocą lub ciemnością.

Jeśli jesteś jedną z tych osób, lepiej załóż jasną zasłonę. Jeśli chodzi o salon, a może łazienkę, są dla nich również przeznaczone zasłony. Tak więc pierwszą wskazówką jest wiedzieć, w jakim miejscu zamierzasz to umieścić.

Wskazówka nr 2 – poznaj wymiary

Wyjmij taśmę mierniczą i najpierw zmierz długość i szerokość okna. Pamiętaj, że mierzenie od góry do dołu i dodawanie 2 lub 3 cali do rozmiaru jest zwykłym procesem.

Spróbuj dodać od 4 do 8 cali po obu stronach, aby uzyskać szerokość. Te dodatkowe cale blokowałyby światło słoneczne, pozwalając w każdej chwili na całkowite zaciemnienie pokoju. Po zapoznaniu się z wymiarami, wtedy wybierasz zasłonę dopasowaną do obszaru.

Upewnij się, że ma odpowiedni rozmiar i nie jest za długi ani za krótki. Ale krótkie zasłony mają również swoje zalety. Jest trwalszy od dłuższych, ponieważ krótkie zasłony nie dotykają podłoża. Z drugiej strony dłuższe zasłony dają złudzenie większego pomieszczenia.

Wskazówka nr 3 – Podążaj za motywem Twojego domu (lub bądź wyjątkowy!)

Zasłony nadają klasyczną atmosferę każdemu pomieszczeniu, w którym je umieścisz. Jeśli chcesz być wyjątkowy, możesz umieścić inną zasłonę w każdym obszarze. Ale jeśli chcesz, aby dom wyglądał podobnie, musisz podążać za tematem.

Jeśli chcesz, aby zasłony komponowały się z resztą pomieszczenia, wybierz ten sam kolor co ściany. Sztuczka w wyborze zasłon pasujących do twojego motywu polega na wybraniu odcienia 1-3 razy jaśniejszego lub ciemniejszego. To przydatna wskazówka, jak wybrać zasłony.

Z drugiej strony wybierz jasne odcienie czerwieni, błękitu, różu, zieleni i innych kolorów, aby dopasować kolorystykę swojego domu do zasłon, jeśli wolisz wybrać niepowtarzalny lub inny styl. Te kolory są idealne, jeśli chcesz, aby Twój pokój był bardziej dramatyczny i energetyzujący.

Jeśli jednak twój pokój byłby bardziej wystawiony na słońce, powinieneś unikać tych kolorów. Będzie zbyt rozjaśniający i bolesny dla oczu.

Lawendowy, pastelowy, błękitny, fioletowy i różowy to fantastyczne kolory, które mogą nadać Twojej przestrzeni uspokajający, weekendowy charakter. Wybierz te kolory, jeśli chcesz zmienić swój pokój w relaksujący wypoczynek.

Wskazówka nr 4 – Wybór odpowiedniego materiału

Tkanina ma znaczący wpływ na wygląd zasłon. Do wyboru są koronki, bawełna, aksamit i wiele innych. W tradycyjnych pokojach zastosowano cięższe tkaniny, a w pokojach minimalistycznych zastosowano przezroczyste tkaniny.

Pamiętaj też, że każda tkanina opada inaczej na różnych elewacjach, więc mogą wyglądać inaczej po plisowaniu i odciągnięciu do tyłu.

Jednocześnie wybierz tkaninę zgodnie z preferencjami dotyczącymi konserwacji. Niektóre wymagają cięższej konserwacji i czyszczenia, a inne oferują lżejszą alternatywę.

Czy kurtyna w jasnym kolorze jest o wiele lepsza niż kurtyna w ciemnym kolorze?

Przed podjęciem decyzji, czy wybrać jaśniejsze czy ciemniejsze zasłony, upewnij się, że pasują do reszty mebli w pokoju i koloru ścian. Na ścianach można zastosować chłodne kolory, takie jak czerwienie, pomarańcze i brązy, a także bardziej doskonałe kolory, takie jak błękity, szarości i biele.

Zgodnie z zaleceniami projektantów wnętrz zasłony monochromatyczne to zasłony w tym samym kolorze co ściana. Oznacza to, że mogą być o około jeden odcień ciemniejsze lub jaśniejsze niż obecny kolor ściany.

Możesz wybrać kolor uzupełniający, który będzie pasował do dowolnego koloru ściany. Na kole kolorów są to kolory, które są naprzeciw siebie. Wiedza o tym pomoże ci zdecydować, czy kupić jaśniejszą, czy ciemniejszą zasłonę.

Czy lepiej mieć zasłony pasujące do koloru ściany, czy nie?

Odpowiedź jest taka, że ​​zależy to od Twojego stylu. W dzisiejszych czasach wiele domów ma białe ściany, dzięki czemu pasuje do wszystkiego. Kolory wiele mówią o Twojej osobowości. Wybierz więc to, co uważasz za odpowiednie.

Wniosek

Mając na uwadze te cztery proste wskazówki, wybór zasłon teraz jest kwestią zamkniętą. Zwróć uwagę, że powinieneś wiedzieć, w jakim miejscu go umieścisz i nie zapomnij o ich pomiarach. Inne rzeczy, takie jak kolor, styl i wybór odpowiedniej tkaniny, zależą od twoich preferencji. Powodzenia w ich odnalezieniu!