4 proste kroki, jak naprawić uszkodzoną przez wodę pływającą podłogę

Czy jesteś majsterkowiczem i szukasz przydatnych wskazówek, jak naprawić podłogę pływającą uszkodzoną przez wodę? Jeśli chodzi o majsterkowanie w domu, montaż podłogi pływającej jest popularnym wyborem ze względu na łatwość i szybkość montażu.

Ograniczony budżet może spowodować problemy, takie jak niepożądane zalanie wodą i inne incydenty. Postępuj zgodnie z tym podręcznikiem; pomyśl o tym jako o rozwiązaniu problemu, ponieważ chcemy, abyś był wydajny i wygodny.

4 proste kroki

Podłoga na podstawie materiałów

Poniżej wymieniono trzy rodzaje podłóg, które najczęściej wykonuje się przy użyciu metod podłóg pływających:

Podłogi laminowane

Świetny przykład podłogi pływającej, która praktycznie nigdy nie jest klejona. Podejście pływające pozwala podłodze rozszerzać się i kurczyć bez wyboczenia w odpowiedzi na zmiany wilgotności względnej.

Do mocowania paneli podłogowych laminowanych wzdłuż krawędzi stosuje się zmodyfikowaną technikę pióro-wpust, czasami znaną jako „kliknij i zablokuj” lub „złóż i zablokuj”. Kształt rowków blokujących różni się w zależności od producenta ze względu na zastrzeżone metody łączenia.

  • Luksusowe podłogi winylowe (LVF)

    Znany również jako podłoga z desek winylowych, LVF jest formą podłogi winylowej, która łączy się ze sobą między deskami, podobnie jak robią to deski laminowane. Jednak zamiast tego do podłoża można przymocować inne typy.

    W deskach zaprojektowano małe pióra i wpusty, które umożliwiają ich zablokowanie po złożeniu.

  • Podłogi z drewna inżynieryjnego

    Może być przyklejony do podłoża ze sklejki za pomocą gwoździ lub zszywek. Istnieją jednak różne marki podłóg, które są montowane jako podłogi pływające.

    Podłogi z drewna inżynieryjnego mają dekoracyjną warstwę wierzchnią połączoną z rdzeniem ze sklejki lub płyty MDF, podobnie jak podłoga laminowana.

Przypomnienie

Podłogi laminowane i woda nie mieszają się. Płytki porcelanowe lub ceramiczne, luksusowe winylowe panele podłogowe i arkuszowe podłogi winylowe są uważane za wodoodporne.

Z drugiej strony, podłogi z litego drewna twardego, bambusa i drewna konstrukcyjnego powinny być dokładnie przemyślane przed zainstalowaniem pełnej łazienki z prysznicem lub wanną.

Nieprawidłowo ułożona podłoga laminowana ulegnie uszkodzeniu w miejscach o wysokiej wilgotności. Podłogi laminowane mogą wytrzymać działanie wody, jeśli są zbudowane zgodnie z zaleceniami producenta.

Naprawianie podłogi uszkodzonej przez wodę

Niniejsze wytyczne skupiają się głównie na podłogach laminowanych, ale dotyczy to również innych rodzajów podłóg pływających.

Krok 1. Powstrzymaj wodę przed powodowaniem większych szkód

Zacznij od znalezienia źródła wody. Jest to pierwsza rzecz, którą powinieneś zbadać, jeśli nie było to spowodowane drobnym wyciekiem lub niezamierzonym wypadkiem.

Skoncentruj swoje wysiłki najpierw na naprawie wszelkich wycieków w innych obszarach domu, takich jak zmywarka lub pralka.

Po odcięciu wody skup się z powrotem na uszkodzonych deskach, aby określić pełny zakres uszkodzeń.

Krok 2. Pozbądź się nadmiernej ilości płynów i wilgoci

Stanie na powierzchni podłogi laminowanej

Wytrzyj stojącą wodę, ponieważ woda może przedostać się do szwów laminatu. Ścięte i odsłonięte krawędzie laminatu sprawiają, że jest on bardziej problematyczny w obszarze wokół krawędzi.

Za pomocą odkurzacza na mokro i na sucho usuń wodę, która wsiąkła w krawędzie lub otwarte szwy.

Woda pod podłogą laminowaną

Woda musi zostać spuszczona jak najszybciej. Trochę wody z podłogi można usunąć, wyciągając pozostawione na miejscu ćwierćwałki (odlewanie butów) lub listwy przypodłogowe.

Użycie odkurzacza na mokro i na sucho może być opcją, jeśli woda nie wydaje się być problemem.

Krok 3. Sprawdź bardzo dokładnie dotknięty obszar

Wejdź na każdą uszkodzoną deskę, aby wyczuć wszelkie zmiany lub ruchy, które mogłyby wskazywać na wodę pod spodem. Poszukaj wizualnych zmian w podłodze laminowanej.

Po ekspozycji na jakąkolwiek ilość wody, uszkodzone deski często odbarwiają się i wyginają, odkształcając się. Byłoby dobrze, gdybyś skoncentrował się na tych płytach laminowanych.

Zrób notatkę lub flagę na każdej tablicy, która się wyróżnia.

Krok 4. Uszkodzone deski laminowane należy jak najszybciej usunąć

Po usunięciu ćwierćwałka i listew przypodłogowych powinno być łatwo usunąć deski podłogowe równolegle do wycieku. Ostatnia warstwa równoległych płyt laminowanych powinna być nachylona do góry.

Następnie możesz stopniowo dodawać liczbę plansz, które zajmujesz, w zależności od potrzeb. Usunięcie desek podłogowych biegnących prostopadle do wycieku i początkowej warstwy desek jest trudne.

Alternatywnie możesz użyć dowolnego narzędzia lub noża, które są wystarczająco cienkie, aby dostać się pod deskę i podnieść ją z bariery poniżej. Jest to proces, który należy prowadzić powoli.

Podłogi laminowane są wykonane z systemem blokowania, dzięki czemu ich składanie jest proste.

Czy można naprawić spęcznioną podłogę laminowaną?

Spuchnięta deska nie powróci do swojego pierwotnego kształtu, jeśli zostanie pozostawiona bez opieki. Najlepszym rozwiązaniem jest wymiana pęczniejących płyt laminowanych.

Przeczytaj więcej informacji o tym, jak naprawić spuchniętą podłogę laminowaną uszkodzoną przez wodę.

Czy podłogi laminowane są podatne na pleśń?

Pleśń może rozwijać się pod podłogami laminowanymi, jeśli są one wystawione na działanie wody. Pozostawiona bez opieki pleśń może zacząć rozprzestrzeniać się na deskach podłogowych już po 24 godzinach.

Usuń deski i szybko osusz pozostałą wodę. Aby lepiej zaspokoić swoją ciekawość, możesz odkryć najgorsze rodzaje pleśni, jakie można uzyskać z domu uszkodzonego przez wodę.

Wniosek

Jeśli jesteś majsterkowiczem lub masz ograniczony budżet, nauczenie się naprawy podłogi pływającej uszkodzonej przez wodę to Twoja pierwsza deska ratunku. Pamiętaj, że zainstalowanie wysokiej jakości podkładu piankowego może pomóc zminimalizować ten problem.

Podłogę pływającą można uratować, jeśli natychmiast podejmiesz działania i zastosujesz się do powyższych instrukcji. Nawet krótkie wystawienie na działanie wody może trwale uszkodzić laminat.

Z drugiej strony eksperci sugerują, że luksusowy winyl to opcja wysokiej jakości podłogi. Nie obniży to wartości twojego domu, jak to ma miejsce w przypadku innych podłóg pływających.

Jeśli nadal masz wątpliwości, nadszedł czas, abyś skontaktował się z ekspertem.