4 najlepsze sposoby czyszczenia uszkodzonej przez wodę sztuki ściennej

Wiedza o tym, jak wyczyścić uszkodzoną przez wodę sztukę ścienną, jest pomocna, zwłaszcza gdy masz uszkodzoną sztukę, którą chcesz wyczyścić i odzyskać. Sztuka ścienna to każda artystyczna dekoracja, którą zwykle wieszamy na ścianie. Niektóre obrazy ścienne obejmują odbitki w ramkach, obrazy na płótnie, akwarele i tak dalej.

Sztuki ścienne są popularne w aranżacji wnętrz, ponieważ nadają pikanterii, koloru i piękna w każdym gospodarstwie domowym. Nie można jednak zaprzeczyć, że sztuki ścienne są również podatne na różne przecieki wody, które mogą zrujnować ich piękno. Mogą być mokre, co utrudnia ich czyszczenie lub odzyskiwanie.

4 najlepsze sposoby czyszczenia uszkodzonej przez wodę sztuki ściennej

Dobrą rzeczą jest to, że trafiłeś we właściwe miejsce! Ten artykuł będzie Twoim przewodnikiem na dziś, gdy będziemy omawiać, jak rozwiązać Twój problem. Aby dowiedzieć się wszystkiego o czyszczeniu uszkodzonych przez wodę obrazów ściennych, czytaj dalej!

Jak możesz zapobiec uszkodzeniom ściany przez wodę?

Jeśli nie lubisz czyścić dzieł sztuki uszkodzonych przez wodę itp., najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest zapobieganie uszkodzeniom spowodowanym przez wodę. Najlepiej byłoby, gdybyś nie umieszczał obrazów ściennych w pobliżu miejsc narażonych na wyciek wody.

W dzisiejszych czasach można chronić obrazy ścienne, nakładając warstwy lakieru. Dzięki temu możesz zmniejszyć szorstkość, zwiększyć nasycenie kolorów i chronić przed kurzem.

Musisz jednak wiedzieć, że istnieją różne rodzaje werniksu odpowiednie do każdego rodzaju dzieła sztuki. Upewnij się, że używasz odpowiedniego rodzaju lakieru, aby zagwarantować, że nie będzie on podatny na uszkodzenia.

Jak czyścić grafikę ścienną, jeśli nastąpiło uszkodzenie przez wodę?

Jeśli kiedykolwiek nie udało Ci się zabezpieczyć sztuki ściennej przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wodę, istnieją różne metody czyszczenia uszkodzonej przez wodę sztuki ściennej. Wymienione tutaj są różne rodzaje dekoracji ściennych i sposoby ich czyszczenia.

Wstępny proces czyszczenia

Ten wstępny proces czyszczenia dotyczy wszystkich rodzajów dekoracji ściennych. Aby to zakończyć, musisz wykonać następujące kroki:

 • Usuń grafikę ścienną z jej miejsca.
 • Napraw źródło wycieku wody, aby zapobiec uszkodzeniom wody w przyszłości.
 • Połóż swoją grafikę ścienną na płaskiej powierzchni. Byłoby lepiej, gdybyś umieścił go na otwartej przestrzeni.
 • Niech sztuka ścienna wyschnie sama. Nie używaj grzejnika, ponieważ może on przyciągać pleśń.
 • Oddziel dzieła sztuki (jeśli jest ich wiele) w zależności od rodzaju i stopnia uszkodzenia przez wodę.
 • Musisz upewnić się, że grafika ścienna jest całkowicie sucha, zanim przejdziesz do następnych kroków.

  Metoda nr 1. Normalne obrazy

  Najpierw oceń, czy na ścianie znajdują się pleśnie. Jeśli obecne są pleśń, do czyszczenia można użyć sprayu Lysol (nie płynnego). Gdy formy staną się pudrowe, usuń je za pomocą czystego, suchego pędzla.

  Proszę nie wycierać powierzchni, ponieważ farba może się rozmazywać. Co więcej, nie używaj wybielaczy i mocniejszych rodzajów Lizolu, ponieważ mogą one zrujnować twoją ścianę.

  Metoda nr 2. Obrazy akrylowe

  Użyj suchego, czystego pędzla do czyszczenia powierzchni sztuki. Jeśli plamy są gorsze, użyj białej bawełnianej szmatki i zwilż ją roztworem ciepłej wody z łagodnym płynem do mycia naczyń. Ponadto, jeśli jest pęknięte impasto, należy je dokładnie wyczyścić patyczkami kosmetycznymi.

  Metoda nr 3. Obrazy olejne

  Obrazy olejne wymagają tego samego procesu co obrazy akrylowe. Jedyna różnica polega na tym, że obrazy olejne wymagają dodatkowej pielęgnacji. Do czyszczenia powierzchni można użyć suchej, miękkiej szczotki lub szmatki zwilżonej łagodnym mydłem.

  Jeśli jest dużo kurzu, użyj odkurzacza z miękkim włosiem, aby go usunąć. Przed użyciem ustaw próżnię na niski poziom ssania.

  Metoda nr 4. Obrazy akwarelowe

  Pierwszą zasadą w czyszczeniu akwareli jest to, że nigdy nie należy używać wody. Używanie wody i wycieranie zrujnuje sztukę i rozmazuje farbę. Najlepszym sposobem na jej wyczyszczenie jest użycie czystego, miękkiego pędzla.

  Czy można skontaktować się z firmą ubezpieczeniową?

  Czasami wycieki wody mogą poważnie uszkodzić grafikę ścienną, utrudniając czyszczenie i odzyskiwanie. Jeśli żadna z tych metod nie zadziałała w przypadku Twojej uszkodzonej przez wodę sztuki ściennej, lepiej byłoby zadzwonić do konserwatorów dzieł sztuki, aby zrobili to za Ciebie.

  Oprócz tego istnieją również firmy zajmujące się projektowaniem wnętrz, które oferują fototapety z ubezpieczeniem. Ich ochrona ubezpieczeniowa często obejmuje szkody, które mogą wystąpić w oferowanych przez nich usługach. W takich chwilach skontaktowanie się z nimi może ci bardzo pomóc.

  Wniosek

  Nauka czyszczenia uszkodzonej przez wodę sztuki ściennej jest niezbędna, ale powinieneś wiedzieć, kiedy zrobić to sam, a kiedy nie. Jeśli uważasz, że uszkodzenie spowodowane wodą nie jest łatwe do samodzielnego usunięcia, skontaktuj się z pobliskim konserwatorem dzieł sztuki. Zmuszenie się do czyszczenia może spowodować tylko dalsze uszkodzenia.

  W przeciwnym razie, jeśli Twoja fototapeta nie ma większych uszkodzeń poza drobnymi plamami, możesz ją wyczyścić w domu. Wystarczy poprawnie postępować zgodnie z instrukcjami, aby przywrócić piękno swojej fototapecie!