4 czynniki dotyczące czasu suszenia płyty OSB w ścianie uszkodzonej przez wodę

Jeśli używasz ich jako poszycia ścian, musisz wiedzieć, jak długo schnąć płytę OSB w zniszczonej przez wodę ścianie. Jeśli pozwolisz im pozostać mokrymi zbyt długo, może to ułatwić proces gnicia i gromadzenia się pleśni, które są ostatnimi rzeczami, których będziesz chciał w swoim domu.

Oriented Strand Board (OSB) może być stosowana w różnych konstrukcjach, takich jak podłogi, poszycie ścian, pokrycia dachowe, a nawet meble. Jednak, podobnie jak drewno, materiał ten jest nadal podatny na gnicie, nawet jeśli jest wykonany z materiału wodoodpornego. Aby pomóc Ci wyjść z tej sytuacji, udostępniliśmy kilka sposobów, które możesz zrobić dla swoich płyt OSB.

4 czynniki dotyczące czasu suszenia płyty OSB w ścianie uszkodzonej przez wodę

Co się dzieje, gdy płyta OSB zamoczy się

Te deski z drewna konstrukcyjnego są stworzone przede wszystkim, aby wytrzymać wodę, która jest zawsze obecna w każdym domu. Mimo to nadal nie zaleca się narażania ich na nadmierną wilgoć.

Płyty OSB ulegają degradacji szybciej niż inne materiały drewniane, gdy są wielokrotnie mokre i suche. Poza tym są to rzeczy, które mogą się również zdarzyć, jeśli pozostawi się je bez ochrony przed zalaniem:

Rozwój grzybów

Wilgotne płyty OSB mogą sprzyjać rozwojowi grzybów, ponieważ zawierają już zarodniki pleśni. Minimalny kontakt z wilgocią może nadal powodować pleśń, która zaczyna się od wewnątrz.

Należy się ich jak najwcześniej pozbyć, ponieważ szybko się rozprzestrzeniają. Pleśnie są również toksyczne i mogą zaszkodzić Tobie i członkom Twojej rodziny z problemami z oddychaniem.

Na szczęście można je usunąć mieszanką zwykłych detergentów i wody. Możesz również użyć wybielacza, aby odkazić obszar i zapobiec jego ponownemu pojawieniu się w przyszłości.

Gnije

Płyty OSB wchłaniają wodę w wolnym tempie, ale kiedy tak się dzieje, suszenie może zająć trochę czasu, zanim cała wilgoć zostanie usunięta. Powolny postęp może spowodować gnicie wewnętrznej strony poszycia, co ostatecznie wpływa na sąsiednie deski.

Obrzęk

Pęcznienie ma miejsce, gdy deski absorbują zbyt dużo wilgoci z kontaktu z wodą lub z powietrza. Chociaż nie powodują wycieków, mogą powodować rozwój grzybów i gnicie.

Nadal możesz to naprawić, szlifując krawędzie i pogrubiony obszar. Pęcznienie może również zniknąć, jeśli deska całkowicie wyschnie.

Ile wilgoci toleruje płyta OSB

Myśląc o tym materiale, należy pamiętać, że płyta OSB jest wodoodporna, ale nie wodoodporna. Sposób, w jaki te deski są specjalnie produkowane, polega na tym, aby mieć minimalne odstępy między pasmami. Wypełnione są klejem żywicznym i woskiem, aby były bardziej solidne i uszczelnione.

Jednak gdy deski są cięte na kawałki, krawędzie służą jako otwór na wilgoć. Nadmierna wilgoć powoduje kilka skutków, które mogą trwale uszkodzić deski.

Różne rodzaje płyt OSB mają preferencje pod względem warunków atmosferycznych i to determinuje żywotność twoich płyt poszycia. Oto cztery stopnie, o których powinieneś wiedzieć:

OSB/1

Płyta OSB/1 jest powszechnie stosowana jako panele wewnętrzne i materiał meblarski. Dobrze sprawdza się w suchych warunkach.

OSB/2

OSB/2 to mocniejsze płyty, które są najczęściej używane do przenoszenia obciążeń. Podobnie jak w przypadku pierwszego gatunku najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach suchych.

OSB/3

Może być również stosowany w przenoszeniu obciążeń, ale są one wykonane tak, aby były wodoodporne, dzięki czemu dobrze sprawdzają się w wilgotnych warunkach.

OSB/4

Ten gatunek jest wytrzymały i dobrze sprawdza się zarówno w suchych, jak i wilgotnych warunkach.

Pozostawienie samej płyty OSB uczyniłoby ją bardziej podatną na uszkodzenia przez wodę. Możesz użyć farby, warstw, bejcy lub zabiegów, aby przedłużyć jego żywotność. Jeśli są używane na zewnątrz i często wystawione na deszcz, w końcu wyschną, o ile są pokryte warstwą nawierzchniową.

Jak długo trwa wyschnięcie płyty OSB

W zależności od ilości wody, która przeniknęła przez panele, liczba dni, jakie może potrwać do wyschnięcia płyty OSB, jest różna. Gdy płyta OSB jest wystawiona na działanie czynników naturalnych, takich jak deszcz i wilgoć, bez obróbki i ochrony, prawdopodobieństwo jej degradacji z upływem czasu jest wysokie.

Nasączone panele mogą schnąć do 8 tygodni bez pomocy jakiegokolwiek sprzętu. Jeśli zajmie to więcej czasu, obrzęk może stać się poważny i może wywołać nieodwracalne problemy. Możesz również pozostawić je do naturalnego wyschnięcia, o ile zapewniony jest odpowiedni przepływ powietrza.

Na szczęście jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby temu zapobiec:

1. Wysusz je tak szybko, jak to możliwe

Jeśli wiesz, że płyty OSB w Twoim domu są narażone na działanie wody, pamiętaj o ich szybkim wysuszeniu. Nie pozwól, aby woda przeniknęła przez deski, ponieważ nawet niewielka ilość wilgoci może spowodować znaczące zmiany w panelach. Wytrzyj nadmiar wody na powierzchni.

2. Użyj wentylatorów do suszenia dywanów i osuszacza

Wentylatory do suszenia dywanów mogą przyspieszyć proces suszenia. Zasadniczo będzie to promować przepływ powietrza, który pomoże wilgoci z drewna szybciej odparować.

Jeśli jest w środku, otwórz okna i drzwi, aby zapewnić lepszą cyrkulację powietrza. Możesz również użyć osuszacza, aby usunąć suche powietrze do dotkniętego OBS.

3. Zwróć większą uwagę na cięcia i krawędzie

Krawędzie i nacięcia są bardziej odsłonięte i to właśnie tam zwykle wkrada się woda. Podczas suszenia desek skoncentruj się bardziej na krawędziach, aby zapewnić, że dotrzesz również do wnętrza.

4. Przetestuj panele za pomocą miernika wilgotności

Wilgotnościomierze mogą pomóc w określeniu wilgotności w OBS. Możesz to wykorzystać, aby zobaczyć, ile czasu potrzeba na wysuszenie desek. Możesz również określić, czy SPO można nadal zapisać, czy też wymaga całkowitej wymiany.

Wniosek

Nie ma jednego sposobu, aby dowiedzieć się, jak długo suszyć płytę OSB w ścianie uszkodzonej przez wodę, ponieważ każda sytuacja jest inna. W zależności od stopnia zawilgocenia paneli może to trwać od godzin do dni, a nawet tygodni. Najlepiej byłoby użyć suszarki, aby było szybsze i wydajniejsze.