3 przydatne techniki czyszczenia doniczek z terakoty

W tym artykule poznasz trzy sposoby czyszczenia pleśni z doniczek z terakoty. Najprostszym sposobem na to jest użycie nadtlenku wodoru, ale na wszelki wypadek uwzględniliśmy dwie alternatywy. Czytaj dalej, aby poznać wszystkie trzy metody!

Co to są doniczki z terakoty?

Doniczki z terakoty to doniczki na bazie gliny, które mogą być nieglazurowane lub glazurowane. Najbardziej charakterystyczną cechą terakoty jest jej naturalny brązowo-pomarańczowy kolor.

3 przydatne techniki czyszczenia doniczek z terakoty

Jest porowaty, co oznacza, że ​​może wchłaniać wilgoć. Jego porowata charakterystyka pomaga roślinom w nim być zdrowym, ponieważ powietrze i woda łatwo przenikają przez jego ściany.

Jednak ze względu na swoje właściwości przepuszczalne są podatne na zamarzanie i pękanie w okresie zimowym. Doniczki z terakoty doskonale nadają się na sukulenty, kaktusy i inne rodzaje roślin żyjących na suchej glebie.

W jaki sposób doniczki z terakoty tworzą pleśń?

Doniczki z terakoty łatwo pleśń z powodu pleśni, którą wchłania. Chłonie wilgoć z gleby, a jej ściany są porowate, przez co jest podatne na zanieczyszczenie pleśnią.

Jeśli umieścisz je w miejscach o słabym oświetleniu, pleśń prawdopodobnie będzie się gnić. Zbyt duże podlewanie prowadzi również do rozwoju pleśni.

Pleśń jest powszechna w ogrodach. Oto artykuł na temat usuwania śluzowatej pleśni w ogrodach, który może pomóc w utrzymaniu ogrodu bez pleśni.

Jak zapobiegać rozwojowi pleśni w doniczkach z terakoty

Mycie i suszenie doniczek z terakoty to najlepszy sposób na zapobieganie rozwojowi pleśni. Unikanie nadmiernego podlewania jest drugą najlepszą metodą zapobiegania zanieczyszczeniu pleśnią w glinianych doniczkach.

Pleśń w doniczkach z terakoty to nie jedyny problem, gdy występuje pleśń, ponieważ się rozprzestrzenia. Jeśli trzymasz rośliny domowe, zarodniki pleśni mogą już przeniknąć do twojego domu.

Oto artykuł o zabijaniu zarodników pleśni, który może ci pomóc. Jeśli jednak masz już pleśń w swoich doniczkach, pomocna będzie kolejna część tego artykułu.

3 sposoby czyszczenia doniczek z terakoty

Wymiana doniczek z terakoty powinna być ostatnią rzeczą, którą rozważysz, gdy są skażone pleśnią; dezynfekcja powinna być pierwsza. Oto trzy metody czyszczenia pleśni.

Metoda nr 1. Używanie octu

Krok 1. Usuń

Aby właściwie wyczyścić doniczki z terakoty, najpierw usuń ziemię. Ostrożnie wyjmij roślinę i jej bryłę korzeniową z doniczki. Upewnij się również, że gleba jest sucha; w przeciwnym razie będziesz miał do czynienia z plamami błota.

Krok 2. Wyczyść

Po zabraniu rośliny i jej bryły korzeniowej usuń pozostałą ziemię. Następnie weź szczotkę do szorowania i wyczyść wnętrze doniczki z terakoty.

Następnie spłucz gliniany garnek, szorując go wewnątrz i na zewnątrz. Usunąć maź z naczynia tak bardzo, jak to możliwe.

Krok 3. Moczyć

Ocet jest dobrym środkiem przeciwpleśniowym i dezynfekującym, więc używanie go do czyszczenia zagrzybionych garnków jest skuteczne. Moczenie garnków w wannie z rozcieńczonym octem skutecznie usuwa plamy z pleśni.

Aby przygotować roztwór, przygotuj dużą wannę wypełnioną wodą. Następnie dodaj około trzech filiżanek białego octu.

Następnie umieść garnki w wannie i namocz je przez 15 minut. Jeśli nadal są plamy, wyszoruj je pastą z sody oczyszczonej.

Aby zrobić pastę z sody oczyszczonej, wymieszaj sodę oczyszczoną i wodę, aby uzyskać konsystencję przypominającą balsam do rąk. Następnie nałóż pastę na ślady i pozostaw na 15 minut. Po 15 minutach delikatnie wyszoruj garnek.

Krok 4. Umyć

Teraz, gdy nie gromadzi się pleśń, popracujmy nad przywróceniem tekstury doniczek z terakoty. Użyj zmywarki, a następnie odpowiednio umyj garnki.

Po umyciu zauważysz, że Twoje doniczki z terakoty mają lekką, błyszczącą konsystencję. Otóż ​​to; teraz masz gliniane garnki, które wyglądają jak nowe!

Metoda nr 2. Używanie wybielacza

Powtórz pierwsze dwa kroki techniki octu, a następnie zastosuj tę metodę z wybielaczem.

Krok 1. Wymieszaj i namocz

Połącz ćwierć szklanki wybielacza i pięć galonów wody. Następnie moczyć garnki w roztworze na trzydzieści minut.

Krok 2. Umyć

Po namoczeniu garnków w wybielaczu umyj je trzy do czterech razy czystą wodą. Następnie zostaw je na kilka godzin do wyschnięcia na słońcu.

Umieść rośliny z powrotem w terakocie po dwóch do trzech dniach. Nie umieszczaj rośliny natychmiast po wysuszeniu doniczek, ponieważ wybielacz mógł nie zniknąć całkowicie.

Metoda nr 3. Korzystanie z nadtlenku wodoru

Jest to najbardziej energooszczędna metoda usuwania pleśni z doniczek z terakoty. Powtórz pierwsze dwa kroki pierwszej techniki, a następnie postępuj zgodnie z tą metodą.

Krok 1. Posyp

Umieść 3% nadtlenek wodoru w butelce ze spryskiwaczem, a następnie spryskaj nim zewnętrzną część garnka. Niech płyn opadnie na terakotę.

Krok 2. Umyć

Po pozostawieniu wody utlenionej na zewnętrznej stronie garnka, umyj go wodą i wyszoruj. Nie rób tej metody w bezpośrednim świetle słonecznym, ponieważ rozwiązanie będzie nieskuteczne.

Otóż ​​to; to są trzy sposoby na usunięcie pleśni z doniczek z terakoty!

Wniosek

Pleśń może być naturalna w przypadku roślin. Jednak nadal powinieneś dowiedzieć się, jak czyścić doniczki z terakoty z pleśni.

Dzieje się tak, ponieważ zbyt duży rozkład na glinianych doniczkach może prowadzić do degradacji ich wartości powierzchniowej. Prowadzi to również do problemów zdrowotnych, więc pamiętaj, aby usunąć pleśń z doniczek!