3 najlepsze sposoby na oderwanie tektury uszkodzonej przez wodę?

Najczęstszą procedurą rozdzierania uszkodzonego przez wodę kartonu jest wysuszenie materiału na powietrzu. Ta metoda zapewnia, że ​​przedmiot nie zostanie dalej uszkodzony. Rozerwanie go zbyt wcześnie to pewny sposób na zrujnowanie twoich wysiłków ratowniczych.

W tej treści omówione zostaną również wskazówki, jak w pierwszej kolejności zapobiegać zamoczeniu tektury. Zajmiemy się również innymi metodami, takimi jak zamrażanie i osuszanie.

3 najlepsze sposoby na oderwanie tektury uszkodzonej przez wodę?

Sposoby na rozerwanie kartonu uszkodzonego przez wodę

Ponieważ kartony są wykonane z drzew, każdy chce z nich korzystać jak najdłużej. Nauka oszczędzania tektury zniszczonej przez wodę jest zasadniczo niewielkim wkładem w ochronę środowiska. Poniżej znajdują się sposoby, jak to zrobić i bezpiecznie rozdzielić uszkodzony przez wodę karton.

1. Suszenie na powietrzu

Suszenie na powietrzu to najbardziej niezawodna metoda suszenia mokrej tektury. Przed rozerwaniem uszkodzonych przez wodę kartonów należy je maksymalnie wysuszyć. Suszenie na powietrzu może właśnie to zrobić, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo i ochronę kartonów.

Kolejną zaletą suszenia powietrzem jest łatwość wykonania. Zawieś mokre kartony na sznurach do bielizny i zabezpiecz je klipsami. Alternatywnie umieść nasączone materiały na stole lub biurku, gdzie wilgotność jest niska, a światło słoneczne pada bezpośrednio na przedmioty.

Po dokładnym wyschnięciu kartonów możesz zacząć odrywać każdy arkusz. Jeśli arkusze się przykleją, oznacza to, że nadal nie są wystarczająco wysuszone. Daj mu trochę czasu, ponieważ całkowite wyschnięcie zwykle zajmuje kilka tygodni.

2. Zamrażanie

Wadą suszenia powietrzem jest to, że do współpracy potrzebna jest pogoda. Jeśli znajdujesz się w miejscu, gdzie obfituje monsun, suszenie na powietrzu nie jest możliwe. Nie denerwuj się, bo mrożenie cię ucierpiało.

Woda w stanie płynnym może siać spustoszenie w materiałach papierowych. Przekształcenie wody w lód unieruchamia cząsteczki wody, dzięki czemu możesz zyskać trochę czasu przed wysuszeniem na powietrzu mokrych materiałów.

Ta metoda może dać pewne porównanie z zamrażaniem produktów spożywczych. Nawet jeśli produkt spożywczy ma wysoką zawartość wilgoci, jeśli jego aktywność wody (ilość wody dostępnej dla mikroorganizmów) jest niska, zepsucie mikrobiologiczne ulegnie spowolnieniu. Zamrożenie wody sprawia, że ​​staje się ona niedostępna dla mikroorganizmów, czyli w naszym przypadku niszczenia papieru.

Tę metodę należy wykonać przy najbliższej możliwej okazji. W ten sposób możesz spodziewać się najmniejszego skręcania spośród wszystkich metod. Zamrażanie jest również metodą z wyboru, gdy mamy do czynienia ze znaczną ilością mokrych materiałów tekturowych.

3. Osuszanie

Wilgotność definiuje się jako ilość pary w powietrzu. Im większa ilość pary wodnej w powietrzu, tym wyższa wilgotność. Im wyższa wilgotność, tym bardziej wilgotne jest odczuwanie na ciele.

Osuszanie polega na przeniesieniu wilgoci z obszaru o dużej zawartości wody do miejsca o niższej zawartości wody. Aby dać konkretny przykład, przeanalizujmy przypadek mokrej tektury.

Dzięki osuszaczowi wilgotność powietrza, w którym znajdują się kartony, jest obniżona. Maszyna „zasysa” wodę w otoczeniu.

Dzięki temu mniejsza ilość wody w powietrzu wyciąga wilgoć z kartonów. Oznacza to, że woda w kartonach trafia do powietrza, które następnie trafia do osuszacza.

W przeciwieństwie do dwóch pierwszych metod osuszanie jest stosunkowo szybkie, a całkowite wysuszenie można osiągnąć w ciągu kilku dni, w zależności od początkowej wilgotności materiałów. Osuszacz można wypożyczyć w pobliskim sklepie lub możesz zatrudnić do tego profesjonalnego usługodawcę.

Jak zapobiegać uszkodzeniom kartonów uszkodzonych przez wodę

Wdrożenie pewnych proaktywnych środków pomoże Ci zaoszczędzić od kłopotów z tymi wszystkimi technikami suszenia. Poniżej znajdują się niektóre materiały, których możesz użyć, aby zapobiec uszkodzeniom tektury przez wodę.

Okładki laminowane

Laminowane pokrowce to wodoodporne arkusze, które chronią zawartość, w której się znajduje. Trzeba całkowicie zakryć opakowanie — góra, dół, wszystkie boki — aby ich wysiłek nie poszedł na marne. Pojedyncza kieszeń powietrzna, przez którą może przesiąkać woda, sprawi, że te materiały ochronne będą bezużyteczne.

Okłady przylegające

Te zawsze niezawodne arkusze z tworzywa sztucznego nie ograniczają się do funkcji kuchennych. Większe folie termokurczliwe są od dawna stosowane w branży logistycznej do przechowywania ładunków na paletach. Drugim celem tych materiałów jest ochrona wysyłanych przedmiotów przed wodą.

Okłady bąbelkowe

Podobnie jak folie samoprzylepne, folie bąbelkowe utrzymują ładunek na miejscu i chronią przedmioty przed wilgocią. Ponadto zapewnia dodatkową ochronę jako warstwa amortyzująca, chroniąc Twoje towary przed uderzeniami podczas transportu.

Powłoka gumowa

Gumowane osłony są dostępne w sklepach z narzędziami i niektórych lakierniach. Pokrycie pokrywane jest gumowanym materiałem, a następnie suszone. Woda z deszczu i innych źródeł nie może przeniknąć przez tę osłonę, ale towary muszą być odpowiednio zabezpieczone bez kieszeni powietrznych, takich jak laminowane osłony.

Wniosek

Skromne pudła kartonowe poczyniły znaczne postępy w ich wykorzystaniu. Duże firmy logistyczne w dużym stopniu polegają na tych niezawodnych materiałach. Rozwój innowacyjnych platform, takich jak Amazon, dodatkowo zwiększył popyt na te produkty.

Tektury stały się integralną częścią codziennego życia każdego obywatela. Dlatego trzeba wiedzieć, jak rozerwać uszkodzony przez wodę karton, aby uratować i ewentualnie ponownie wykorzystać te bezcenne zasoby. Podczas recyklingu tych przedmiotów należy zachować ostrożność, ponieważ mocno wilgotne kartony wyrządzą więcej szkody niż pożytku w zakładach recyklingu.