2 szybkie i łatwe metody prania dzianinowego koca

Chcesz wiedzieć, jak prać dzianinowy koc w zaciszu swojego domu?

Nie tak szybko; musisz najpierw pomyśleć o metodzie prania odpowiedniej dla danego włókna. Chociaż szczerze mówiąc, zaufanym sposobem robienia tego jest ręcznie.

2 szybkie i łatwe metody prania dzianinowego koca

W tym samouczku pomożemy Ci zdecydować, co jest najlepsze dla Twojego koca. Możesz wykonać proste kroki wymienione poniżej, aby śledzić proces.

Odpowiedzieliśmy również na często zadawane pytania, aby pomóc Ci w podjęciu decyzji.

Poznaj rodzaj przędzy

Czy pamiętasz, jak sam robiłeś koc? Jeśli tak, przejdź do instrukcji pielęgnacji przędzy, aby mieć jasny obraz nakazów i zakazów.

Jeśli jednak kupisz koc lub jeśli już wyrzuciłeś nić, możesz zaryzykować zgadywanie na podstawie tekstury lub wyglądu.

Jedną z prostych sztuczek, które możesz zrobić, jest spalenie luźnych nitek. Pozostałości popiołu są charakterystycznymi znakami materiału, a wydzielany zapach daje dalsze wskazówki.

Zrób to, odcinając mały odcinek lub odciągając frędzle z koca.

Oto jak odróżnić od siebie bawełnę, akryl, wełnę i poliester. W przypadku bawełny włókno powinno być zimne, w przeciwieństwie do akrylu i wełny, które długo utrzymują ciepło.

Po spaleniu konsystencja popiołu pozostawionego przez bawełnę jest delikatna i pachnie liśćmi.

Jeśli chodzi o wełnę, tekstura jest szorstka. Wystaw go na ogień i spodziewaj się zapachu wilgotnej sierści mokrego psa. Pozostały popiół jest twardy i kruszy się w dotyku.

Teraz proszę nie paść ofiarą podobnego dotyku wełny i nie mylić jej z akrylem. Tak, są takie same, ale akryl w ogóle nie pachnie – z wyjątkiem spalenia.

Możesz szybko stwierdzić, ponieważ topi się i wytwarza dym, tworząc chemiczny zapach.

Wreszcie poliester wyróżnia się najbardziej słodkim zapachem. Spala się szybko, ale nie pozostawia śladu popiołu.

Zamiast tego wytwarza stopione krople wraz z zauważalnym czarnym dymem.

Wskazówki, jak prać dzianinowy koc

 • Co zrobić, jeśli elementy mają dziury, które wymagają naprawy? Cóż, w takim przypadku możesz to naprawić samodzielnie, używając ściegu graftowego. Chociaż, jeśli szczelina jest zbyt mała, możesz chwycić igłę i zszyć ją blisko.

Jeśli nie jesteś wystarczająco pewny siebie, możesz wynająć tkacz, aby naprawił uszkodzenia. Profesjonalni dziewiarki dokładnie wiedzą, jak rozwiązać problem.

Ponadto prawdopodobnie mają odpowiednie kolory nici pasujące do Twojego koca.

 • Jeśli masz uporczywe plamy, usuń je, wylewając bezpośrednio kroplę detergentu na dany obszar. Przetrzyj miejsce i pozostaw na chwilę przed praniem.

Znajdź ściereczkę, zanurz ją w wodzie i „płucz”, aż plama zniknie.

 • Gorąca woda to przełom w przypadku dzianinowych koców. Nigdy nie używaj ich, aby włókno mogło się stopić, zepsuć przedmiot lub spowodować jego skurcz.

Teraz przejdziemy do dwóch opcji metod czyszczenia. Wszystkie koce są inne i będą wymagały opieki. W związku z tym etykieta pielęgnacyjna jest Twoim wyborem, który działa najlepiej.

Metoda nr 1. Prać w pralce

 • Krok 1. Wybierz łagodny detergent.
 • Krok 2. Umieść dziane koce w siatkowej torbie na pranie.


 • Krok 3. Umyj zimną wodą w delikatnym cyklu do bielizny i bawełny i normalnie prać z innymi przedmiotami.


 • Krok 4. Suszyć koc w suszarce bębnowej.

Metoda nr 2. Pranie ręczne

 • Krok 1. Wybierz detergent, który jest delikatny dla rąk.


 • Krok 2. Przejdź do mycia rąk.


 • Krok 3. Wymieszaj detergent z zimną wodą i namocz koce.


 • Krok 4. Wypłucz koc zimną wodą w nowej misce.


 • Krok 5. Delikatnie ściśnij koc nadmiaru wody.


 • Krok 6. Zawieś koc w miejscu z dobrym przepływem powietrza.

Czy powinienem prać ręcznie czy maszynowo?

To, czy należy prać ręcznie, czy w pralce, zależy od rodzaju przędzy.

Włókna takie jak bawełna, poliester lub akryl dają zielone światło do prania w pralce.

W przeciwnym razie w przypadku wełny i rzadko w przypadku droższych tkanin, takich jak kaszmir, wolą pranie ręczne w zimnej wodzie, aby uniknąć uszkodzeń.

Którego detergentu powinienem użyć?

Aby chronić dłonie podczas prania ręcznego, wybieraj formuły detergentów, które są łagodne dla skóry i delikatne dla tkanin.

Wybór odpowiedniego detergentu jest tak samo ważny jak metoda czyszczenia, a także temperatura wody. Do mycia używaj zimnej wody i zrób to samo podczas płukania.

W przypadku wełny poszukaj detergentu zawierającego lanolinę. Nie tylko zachowuje włókna wełniane, ale ten naturalny olejek dłużej utrzyma nieskazitelny stan.

W przypadku wełny należy prać wyłącznie w zimnej wodzie, aby zachować nienaruszone włókna, natomiast w przypadku tkanin syntetycznych lub bawełnianych można wybierać między ciepłą lub zimną wodą.

Wniosek

Dziane koce zapewniają ciepło i przytulność podczas zimnych nocy. Chociaż są cenione, nie każdy wie, jak prać dzianinowy koc w domu.

Płacenie za pranie chemiczne zaszkodzi tylko kieszeniom, więc bardziej praktycznym posunięciem jest wyczyszczenie go samemu.